21 Aralık 2015 Pazartesi 22:16
Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi
banner230
Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi, BAĞ-KUR çatısı altında sigortalı bulunan kimselerin BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışma hayatını sürdürdüğünü gösteren belgeye verilen addır. Sigortalı olarak çalışan vatandaşların hangi sigorta kurumuna bağlı olarak hangi kodda çalıştığını gösteren belgeler bulunmaktadır. Bazen insanlar, bürokratik işlemlerin halledilmesi esnasında hangi sigorta kurumuna dâhil olduğunu ispat konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. 

İşte BAĞ-KUR sigortalılık belgesi bu gibi durumların önüne geçmesi bakımından ziyadesiyle önemlidir. Bununla birlikte BAĞ-KUR’a bağlı olarak kendi dükkânında çalışan esnafların gelirlerini gösterebilmeleri bakımından da sigortalılık belgesi önem arz etmektedir.

BAĞ-KUR Nedir?

Kanun koyucular tarafından sınırları çizildiği şekliyle BAĞ-KUR, sosyal güvenlik kurumları dışında kalan ve herhangi bir işverene sözleşmeyle bağlı olmayıp kendi adına bağımsız olarak çalışan kimselerin sigortalılık faaliyetlerini düzenleyen kurumdur.

·      Esnaflar ile bağımsız olarak çalıştığı işinden ticari kazanç elde eden kimseler,

·      Serbest meslek grubuna bağlı olarak çalışan ve bu yolla gelir elde edenler,

·      Kolektif şirketlerin ortakları,

·      Anonim şirketlerin kurucuları ve yönetim kurulu üyesi olan ortakları BAĞ_KUR kapsamındadır.

Son dönemlerde yapılan düzenlemeler neticesinde ev kadınları da isteğe bağlı olarak BAĞ-KUR kapsamına alınmıştır. Buna ek olarak Türkiye’de ikamet eden ve herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayan yabancı uyruklu kimseler, yurtdışında bulunan vatandaşların yanlarında bulunan eşlerinden herhangi bir işte çalışmayanları ve herhangi bir sosyal güvenlik kanunu kapsamında çalışmayanlar da isteğe bağlı olarak BAĞ-KUR’dan sigortalı olacak şekilde yararlanabilmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm bu kişilerin BAĞ-KUR’a kayıtlı olduklarını kanıtlamaları için Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi edinmiş olmaları gerekmektedir.

Sigortalılık Belgesi İçeriği Nedir ve Nasıl Alınır?

Sigortalılık belgesine ulaşmak için ilk yapılması gereken Sosyal Sigortalar Kurumu’na giderek BAĞ-KUR işlemleri ile ilgilenen daireye başvuru yapmaktır. Bununla birlikte gelişen internet teknolojilerine ayak uyduran Sosyal Güvenlik Kurumu, birçok belgeyi olduğu gibi BAĞ-KUR’a tabi vatandaşların sigortalılık belgesini de internet ortamı üzerinden paylaşmaktadır.
Bu şekilde internet üzerinden Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi indirilerek doldurulabilir.

Peki, sigortalılık belgesinin içeriği nasıldır? Sigortalılık belgesi temel itibariyle dört kısımdan oluşmaktadır. BAĞ-KURlu kişinin kendisi tarafından doldurulacak ilk kısımda ad, soyadı, vergi numarası, BAĞ-KUR numarası, telefon ve adres gibi genel bilgiler yer almaktadır. İkinci kısım vergi dairesi tarafında doldurulacak olup kişinin mesleği ve mesleğe başladığı tarih belgelenecektir. Ticaret ve sanayi odaları tarafından doldurulacak olan üçüncü kısım, kişinin bağlı olduğu oda veya kuruluşları göstermektedir. Son kısım ise; esnaf ve sanatkârlar sicil memurluğunca doldurulacaktır ve kişinin işyerinin bağlı olduğu esnaf ve sanatkâr odalarını belirtecektir.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.