14 Aralık 2015 Pazartesi 11:07
Atatürk Sözleri
banner230
 Atatürk Sözleri

Ülkemizin verdiği bağımsızlık mücadelesinin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçmiş ve geleceğe dair kayıt altına alınan görüşleri ve uyarıları günümüzde Atatürk sözleri olarak değer bulmaktadır.

Türk halkının refahını öne alarak Dünya’daki bütün haksızlıklara, zulümlere ve sömürülere karşı gelen bir anlayış hakimdir bu sözlerde. Daima ileriye dönük, geçmişten de gerekli dersleri alan bir gençlik inşa edilmek istenmektedir. Toplumsal birliği ve bütünlüğü korumayı merkeze alarak bütün toplumlara örnek teşkil edecek bir yapıyı oluşturmaya yönelik söylemler ortaya konulmuştur.

Sözleriyle Önderlik Etmeye Devam Ediyor

Atatürk büyük bir Müslüman-Türk imparatorluğunun yıkılışına şahitlik etmiştir. Kısa süre içerisinde aynı imparatorluğun küllerinden yeni bir ulus inşa etmeyi başarmıştır. Bu inanç ve azim ortaya koyduğu bütün tutum ve sözlerde kendisini göstermektedir. Bir anlamda söyledikleri tecrübeyle sabittir. Yıkım ve yeniden doğuş ekseninde ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda toplumun, özellikle de gençlerin Atatürk sözleri üzerinde düşünerek üzerlerine alması gereken bir takım sorumluluklar bulunmaktadır. Buna göre:

·         Türk gençlerinin ve toplumun geri kalanının geçmişe takılı kalmayıp hep en iyiyi aramaları gerekir.

·         Toplumu ve ülke toprağını tehlikeye atacak, birlikteliği bozacak her türlü eylemden kaçınılmalıdır.

·         Eğitime ayrı bir önem verilmelidir.

·         Halk sahibi olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumalıdır.

·         Hiçbir şey özgürlüğün önüne geçmemelidir.

·         Milli bilinç geliştirilmelidir.

·         Daima barıştan yana olunmalıdır.

Bu ilkeler ve sorumluluklar elbette çoğaltılabilir. Atatürk Türk milletinin refahını ve devamlılığını ilgilendiren her türlü hususta yol gösterici demeçler vermiştir. Aslında her söz bir daha geçmişteki yıkımlara uğramamak için toplumun uymasını şart koştuğu hususlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla Atatürk, kendi varlığıyla olmasa da fikirleri ve sözleriyle topluma yol göstermeye devam etmektedir.

Sözlerle Bir Ülkeyi Yaşatmak

Mustafa Kemal Atatürk’e ait sözlerin yaşatılması, yeni nesillere aktarılması aynı zamanda ülkemizin hangi temeller üzerine kurulduğunun da anlaşılmasını sağlayacaktır. Çünkü gerçekleştirilen bağımsızlık mücadelesi ve devrimler kısa vadeli bir kurtuluş değil, ebedi bir saadet ve birliktelik vaat etmektedir. Atatürk sözleri, söz konusu ilkeler doğrultusunda ülkenin varlığını ve bütünlüğünü koruyabilmesini sağlayacak uygulamaları kimi zaman açıklayıcı kimi zaman özlü şekilde ortaya koymaktadır.

Bu sözler sadece toplumun belirli bir kesimine değil, en gencinden en yaşlısına, en zengininden en fakirine kadar herkese görevler ve hedefler belirler. Bu sayede durağanlığın önüne geçerek gelişmişliğe, refaha ve huzura birlikte ulaşılmasının önünü açar. Atatürk’ün sözleriyle bu ülkeyi kurulduğu temeller üzerinde yaşatmak herkesin sorumluluğundadır.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.