07 Aralık 2015 Pazartesi 10:24
Atasözlerinin Topluma Kazandırdıkları
banner230

Atasözleri, inançların, yaşantıların, düşüncelerin ve duyguların geçmişten günümüze oluşan bir birikim neticesinde özlü şekilde aktarılması ile oluşur. Bu anlamda kişiye değil sadece halka mal edilebilir. Aslında bu sözler içerisinde hataları önleme, gelecek kuşakları doğruya yönlendirme, öğüt verme kaygısı içermektedir. Ayrıca belirli bir aşamadan geçtikten sonra oturmuş bir yapıya kavuşurlar. Yani artık herkes tarafından aynı kabul edilip hiçbir değişikliğe uğramadan dile getirilirler. Bunu sağlayan ise ortak birikimin yansıtılması neticesindeki ortak kabuldür.

Atasözü ve Deyim Farklılıkları

Yapı benzerlikleri olması ve yeterli bilgi sahibi olunmaması toplum tarafından bu iki farklı kavramın karıştırılmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Biraz dikkatli inceleyerek aralarındaki farkı ortaya koymak son derece kolaydır.

·         Atasözlerinin herkes tarafından kabul edilmesini sağlayan en önemli etken kanıtlanabilir olmasıdır. Bunun yanında anlamı duruma veya kullanıma göre de değişmeyecektir.

·         Deyişler ise kullanıldığı duruma göre anlamda farklılıklar ortaya koyabilir. Kanıtlanabilir bir yargı ortaya koymaktan ziyade kendini ifade etme kaygısı taşır.

·         Atasözleri bir söyleyiş güzelliği sunmakla birlikte yüklendiği anlam açısından da toplumda saygı ile kabul görürler. Öyle ki halk içindeki anlaşmazlıklara atasözü ile son noktayı koymak mümkün olmaktadır.

·         Atasözü içerisindeki kelimenin yapısıyla en ufak şekilde oynandığında dahi halkın üzerindeki etkisi bozulacaktır. Çünkü genel kabulü sağlayan en önemli etken bozulmaz yapısıdır.

·         Ayrıca atasözü içerisinde dilimizdeki söz sanatları fazlaca kullanılır. Zaten söylenen hep çağırışım yoluyla verilir. Direkt olarak anlatım yapılmamasına karşın herkes tarafından aynı şekilde anlaşılabilir.

·         Deyimler yalnızca yaşanan durum ve olayı kapsayıcı özelliktedir. Atasözü ise çok daha geniş zaman dilimlerini ve kitleleri kapsar. Bu da iki kavram arasındaki en önemli farktır.

Toplumsal Birlikteliğe Katkısı

Her insan ve toplum geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmek adına öğütlere ihtiyaç duyar. Söz konusu öğütlerin de herkes için genel bir çağrışım yapacak, farklı anlaşılmayacak nitelikte olması gerekir. Atasözü bu anlamda zaman sınırını aşarak bütün dönemlere ışık tutacak nitelikte bir rehberlik misyonunu üstlenir. Özlü söylenişi, kısa ve net olması dolayısıyla akılda kalıcıdır. Bu da verilmek istenen mesajın toplum tarafından benimsenmesini kolaylaştırır. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin içerik ve ortaya konulan yargı asla değişmez. Bu sayede birlikte yaşayan insanların hep ortak bir noktada buluşmaları, aynı çizgide yürümeleri kolaylaşır.

Dolayısıyla atasözleri ekonomik, sosyal, kültürel ve bireysel konularda insanlara ne yaparlarsa ne olacağını göstererek hata yapmalarını önleyecek niteliktedirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.