Aktarlarda Kış Mevsimi Öncesi Hareketlilik

Van’da havaların soğumasıyla birlikte aktarlarda da hareketlilik yaşanmaya başladı.Kış aylarına sayılı günlerin kalması ile birlikte soğuyan hava nedeniyle artan hastalıkla mücadelede vatandaşlar çareyi aktarlarda arıyor. Özellikle kışın...

Aktarlarda Kış Mevsimi Öncesi Hareketlilik
banner230
Van’da havaların soğumasıyla birlikte aktarlarda da hareketlilik yaşanmaya başladı.
Kış aylarına sayılı günlerin kalması ile birlikte soğuyan hava nedeniyle artan hastalıkla mücadelede vatandaşlar çareyi aktarlarda arıyor. Özellikle kışın soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıklara bitkisel çözümler arayan vatandaşlar; ıhlamur, zencefil, zerdeçal, havlıcan, hatmi çiçeği, tarçın, nar çiçeği, ada çayını en çok tercih ediyor. Havaların soğuması ile birlikte mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar baş gösterirken, vatandaşlar da bu durumu doğal yolla atlatabilmek için aktarlarda yoğunluk oluşturuyor. Kimi vatandaş bu durumu hastanelerde uygulanan tedavi yöntemi ile giderirken, bazı vatandaşlarda doğal yollarla hastalıkları atlatmak istiyor. Önümüzdeki günlerde bu yoğunluğun artması beklenirken, gribal enfeksiyon hastalıkları yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı.
Mevsim geçişlerinde satılan bitkilere değinen aktar Salim Dedeoğlu, “Havaların soğuması ile birlikte insanların vücut direnci ortama uygunluk sağlayamıyor ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu dönemlerde vatandaşlarımız antibiyotik ilaçlara ihtiyaç duyduğu gibi, doğal ürünlere de ihtiyaç duyabiliyor. Ihlamur, zencefil, zerdeçal, havlıcan, hatmi çiçeği, tarçın, nar çiçeği ve ada çayı gibi daha birçok bitkiye başvuruyor insanlarımız. Şu an işlerimizde yavaş yavaş bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. Bizim için sezon açıldı diyebiliriz” dedi.
YORUM EKLE