Prof. Dr. Cem Kılıç Satso’da Seminer Verdi

Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, Türkiye ve Sakarya’daki mevcut istihdam durumu, yurt dışındaki iyi uygulamalar ve soruna çözüm önerilerini aktardı.SATSO Meclis...

Prof. Dr. Cem Kılıç Satso’da Seminer Verdi
banner230
Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, Türkiye ve Sakarya’daki mevcut istihdam durumu, yurt dışındaki iyi uygulamalar ve soruna çözüm önerilerini aktardı.
SATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri, meclis üyeleri, Sakarya Üniversitesi akademisyenleri, kurum kuruluşların temsilcileri ile daire müdürleri iştirak etti. ADAPTTO işbirliği ile gerçekleştirilen seminerin ikinci bölüm açılış konuşmasını yapan Vali Hüseyin Avni Coş, Atatürk’ün “En hakiki mürşit ilimdir” sözünü hatırlatarak “Türkiye’nin en önemli meselesi üretim ve istihdamdır. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek ve üzerine gitmek bizim için önemli bir vazifedir. Bu toplantı beni memnun etmiştir” dedi. “Marifet iltifata tabidir” diye sözlerine devam eden Vali Coş, bu tür çalışmaların sürekliliğinin önemine değinerek “Sizler bu tür farkındalık oluşturan çalışmaların devam etmesi açısından ümit vaat ediyorsunuz” şeklinde konuştu.
Programın ev sahipliğini yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci yaptığı açılış konuşmasında, “Sakaryamız potansiyelini değerlendirme yolunda önemli mesafeler alıyor. Paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde her alanda olduğu gibi sanayi yatırımları ve üretimleri alanında da önemli ilerleme kaydettik. Her geçen gün yeni bir hizmetten, yeni bir yatırımdan, sanayi tesisinden söz ediyoruz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak hayata geçirdiğimiz projeler sonucunda, yeni Organize Sanayi Bölgelerinden, Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesinden, kısa zaman içerisinde Sakarya’mızın sanayi bölgelerinde oluşacak toplam 90 bin istihdamdan gururla bahsediyoruz. Bu hızlı gelişmeler de tabii bizim dikkatli plan ve hazırlık çalışmaları yapmamızı da beraberinde getiriyor. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdamı çalışmalarımızın ilk sırasına koyuyoruz. Her başarının temeli eğitim. Üniversitemizle ortak çalışmalar yapıyor, 3+1, 7+1, Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi başta olmak üzere birçok noktada örnek başarılar elde ediyoruz. Milli Eğitim ile işbirliği içerisinde Meslek Liseleri inşa ediyoruz. Uygulamalı Meslek Edindirme Merkezleri çalışmalarımızda en çok kursiyere eğitim vererek Türkiye 1.’liği elde etmiş bir Oda’yız. Her fırsatta ifade ediyoruz. Özellikle otomotiv sektöründe 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübemiz var. Şehrimizin her anlamda cazibe merkezi hüviyetine kavuşması neticesinde de kalifiye çalışana talep hızla artıyor. Zamanın ruhuna uygun çalışmalıyız. Çağı yakalamak zorundayız. Nitelikli istihdamı yenilenebilir kılarak tüm sektörlerde azami başarı elde etmeliyiz” dedi.
Prof. Dr. Kılıç ise konuşmasında, “57 milyon 891 bin aktif çalışan işgücüne dahil insan var. 30 milyon 311 bin işgücüne dahildir. Türkiye de 5 milyon ev kızı var eğitimde istihdam da olmayan atıl insanlar verimlilik bu anlamda sıfır. İşsiz 2 milyon 970 bin civarındadır. İşgücüne katılma kadınlarda 32,4 erkeklerde 72,8, toplam yüzde 52,4 iken kadın istihdamı yüzde 28,3 erkeklerde yüzde 66,6 iken, işsizlik oranı kadınlarda yüzde 12,5 erkek yüzde 8,6, tarım dışı işsizlik oranı kadınlarda yüzde 17,5 erkeklerde 9.9’dur. Arabistan da kadınların işgücüne katılımı oransal olarak çok daha yüksektir” ifadelerini kullandı.
Gençlerin Türkiye işgücü piyasasındaki performanslarına ilişkin göstergelere de değinen Cem Kılıç 11 milyon civarında olduğunu ifade ederek “İşgücü piyasasındaki 10 kişiden 4’ü niteliklerine uygun olmayan işlerde çalışıyor. Kadınların işgücüne katılım oranları özellikle kentlerde düşük düzeyde. Atıl istihdam sorunu hem genç erkek hem de genç kadınlarda yüksek düzeyde. İşgücü eğitim planlaması doğru yapılamadığı için işsizlik eğitimi artmaktadır. Türkiye işgücü piyasasının temel sorunları, “yapısal” izler taşıyor. Türkiye ekonomisinde “üç sektör kanunu” işlemedi. İşgücü piyasasında kır - kent ayrımı çok belirgin özellikte. “ücretsiz aile işçiliği ”, “nitelik ve beceri uyumsuzluğu” ,“Atıl istihdam” sorunu, hem genç erkek hem de genç kadınlarda yüksek düzeyde. Türkiye de yüksek öğrenime talep artıyor nicelikle genişleme niteliğe yansımıyor. Eğitim düzeyinin iş bulmada sağladığı avantaj giderek azalmaktadır. İş dünyası, işgücü piyasasına ilk kez giren üniversite mezunlarının eğitim sisteminden kazanmış oldukları niteliklere şüphe duyuyor. Eğitim düzeyi, işe eleman alımı sürecinde önemli bir kriter ancak adayların firmaya ve işe uygunluğunu tek başına tanımlamıyor” şeklinde konuştu.
Prof Dr. Cem Kılıç, Türkiye’deki istihdam ve işsizlik sorununa yönelik çözüm önerileri ve değerlendirmede bulunarak, “İstihdamda nitelik sorununu çözecek göç ve eğitim politikalarına ihtiyaç var. Eğitim sistemi mesleki eğitim modeli üzerinden tekrar yorumlanmalı. Genel lise - meslek lisesi ayırımı iyi yapılmalı. Mesleki eğitim sistemi talep kesiminin ihtiyaçları dikkate alınarak yeniden yapılandırılmalı. Orta öğretim kurumlarında mesleğe yöneltme sistemi yeniden tasarlanmalı. Üniversite - sanayi işbirliği en üst düzeye çıkarılmalı. Günün ihtiyaçlarına uygun eğitim politikaları oluşturulmalı” dedi.
YORUM EKLE