Uzmanlardan ’Sertifikalı Havuz’ Uyarısı

Pekcan Havuz Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Şehnaz Koçak, Havuz Kullanımı Konusunda Uyarıda Bulundu.

Sağlık 09.07.2015, 10:51
Uzmanlardan ’Sertifikalı Havuz’ Uyarısı
banner230
Pekcan Havuz Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Şehnaz Koçak, “Hem kendimizin hem de çocuklarımızın sağlığını korumak için sertifikalı havuzların tercih edilmesi gerekiyor” dedi.
Hava sıcaklığının giderek artmasıyla havuz kullanımının da buna paralel olarak yükseldiğini kaydeden uzmanlar, vatandaşları hijyenik ve sertifikalı havuz seçmeleri konusunda uyarıyor. Yaz aylarında havuzla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli kurallar olduğunu belirten Pekcan Havuz Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Şehnaz Koçak, belli kalite standartlarında hizmet veren kurumların havuzlarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Kullanılan havuzlarda koku ve seramik yüzeylerde yosun bulunmaması gerektiğini söyleyen Koçak, “Hem kendimizin, hem de çocuklarınızın sağlığını korumak için öncelikle havuz suyunun temiz ve berrak olduğunu kontrol etmeliyiz” diye konuştu.
“HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR”
Dr. Koçak, otomatik dezenfeksiyon cihazları, ozon jeneratörleri, havuz otomasyon ve hijyen ekipmanlarıyla, havuz sistemlerinin dezenfeksiyon açısından desteklenmesi gerektiğini vurguladı. “Yeterli hijyen standartlarına sahip ve uygun dezenfeksiyon yapılan havuzlarda hiçbir sıkıntı yaşamadan yüzebilirsiniz” diyen Dr. Şehnaz Koçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Halka açık olan ve bu standartlara uymayan bir havuza girildiğinde, mide bağırsak enfeksiyonu, üst solunum yolları enfeksiyonu, kulak, göz ve cilt enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığı bulunuyor. Havuz temizliğinde mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallar kullanılmalı. Çünkü merdiven altı tabir edilen ürünler hastalıklara da davetiye çıkarıyor.”
“HAVUZ KURALLARINA UYUN”
İşletmelerin uyması gereken kriterleri sağlamak için Sağlık Bakanlığı’nın halka açık havuzları periyodik olarak denetlediğini dile getiren Koçak şu uyarılarda bulundu: “Havuza girmeden önce ve girdikten sonra duş alınması ve ayakların antiseptik suyla dezenfekte edilmesi gerekiyor. Vücudunda yara veya bulaşıcı hastalık bulunan kişiler havuza girmemeli. Gözlük ve maske takılmalı, su yutmamalı. Güneş koruyucu kullanmalı. Islak mayo, imkan varsa değiştirilmeli. Havuz kenarında yiyecek-içecek tüketmemeli. Havuzdan çıkarken terlik giymeli; çıplak ayakla havuz kenarında dolaşmamalı. Çünkü birçok yaralanma olayı, bu tür basit ama önemli kurallara dikkat edilmemesinden kaynaklanıyor.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
21°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:32
İkindi 15:40
Akşam 18:12
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@