02 Haziran 2015 Salı 17:33
Sağlıkta Şiddeti ‘Hızır Müdahale Ekibi’ Önleyecek
banner230
Hasta memnuniyetini arttırmak, sağlık personeline yönelik şiddeti önlemek ve hasta ile sağlık çalışanı arasında iletişim köprüsü olması amacıyla oluşturulan ‘Hızır Müdahale Ekibi’ projesine, pilot il olarak Adana’da başlandı.
‘Hızır Müdahale Ekibi’nin tanıtımı için Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Kürşat Arıkan, şiddeti önlemeye yönelik düzeltici ve önleyici faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla kurulan Şiddeti Önleme Komisyonlarının her ay düzenli olarak toplantı yaptığını söyledi. Arıkan, “Toplantılarda ilgili ayda gerçekleşen beyaz kod vakalarının hangi klinik ve birimlerde gerçekleştiği saptanarak beyaz kod verilme nedenlerine yönelik analizler yapılır. Yapılan bu değerlendirme sonrasında aynı birimlerde tekrar beyaz kod vakaları yaşanmaması için gereken önlemler alınır. Beyaz kod vakalarının yüksek olduğu öncelikli alanların belirlenerek bir çalışma programı hazırlanması sağlanır. 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve hizmet sunumu kalitesinin arttırılması amacıyla, sağlık tesislerinde hasta yoğunluğunun fazla olduğu, poliklinik bekleme alanı, ameliyathane bekleme alanı, acil hastane girişi ve laboratuvarlar gibi alanlarda şiddetin önüne geçebilmek, en aza indirebilmek ve hasta yoğunluğundan dolayı oluşabilecek olumsuz olayların önüne geçebilmek amacıyla hasta ve hasta yakınlarına hastane hizmetleri, uygulamalar, birimlerin işleyişi gibi konular hakkında bilgilendirecek, sorunları yerinden çözümleyebilecek ‘Hızır Müdahale Ekibi tüm hastanelerimize görevlendirilmiştir” diye konuştu.
“EKİP, HASTA VE SAĞLIK ÇALIŞANI ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRECEK”
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise 78 milyon vatandaşın en uygun şartlarda sağlık hizmeti alması devletin temel görevleri arasında olduğuna dikkat çekerek, “Devlet bu görevi yaparken fiziki yapı, teknik donanım ve insan kaynağını en uygun şartlara getirmek durumundadır. Çok şükür hükümetimiz son 13 yılda gerek fiziki yapı anlamında, gerekse teknik donanım ve insan kaynağı anlamında sağlık hizmetlerini daha iyi şartlarda verilmesi adına çok önemli adımlar atmış ve çok önemli neticeler almıştır” dedi.
Hasta ve sağlık çalışanları arasındaki ilişki temelinin iletişim olduğunu belirten Ünüvar, iletişim kusurunun zaman zaman ciddi problemlere yol açabildiğini söyledi. Ünüvar, “Özellikle acil ve poliklinik hizmetleri gibi çok yoğun sağlık hizmetlerinin verildiği alanlarda, bu iletişim kusurları bazen hastanın alması gereken sağlık hizmetini yeterli şekilde alamamasına, bazen de hasta ve yakınları tarafından da sağlık çalışanına sözlü yada fiziki saldırı şeklinde sağlıkta şiddet anlamında karşımıza çıkmaktadır. Hastane yöneticilerin en temek görevlerinden birisi hasta ve hasta yakınlarıyla sağlık çalışanları arasındaki iletişim problemini çözmektir. Bu çerçevede direk sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarına bir takım görevler düşüyor. Ama özellikle hasta ve hasta yakınlarıyla o hizmeti veren sağlık çalışanı arasında köprü vazifesi görecek ayrı bir ekibe de ihtiyaç olduğu noktasında geçtiğimiz ay sağlık çalışan ve sağlık yöneticilerimizle beraber yaptığımız toplantıda böyle bir karara varmıştık. Vatandaşın sıkıntı içerisinde beklerken onun bilgilenmesi, şayet beklediği bir ilgi varsa o ilginin köprü vazifesi görecek arkadaşlarımız tarafından verilmesi ile ilgili bir ekip oluşturalım, bu ekip sürekli mobilize olsun, sürekli hekim, hemşire diğer sağlık çalışanları ile hasta ve yakınları arasında bir iletişim köprüsü oluştursun. O zaman bu köprüyü oluşturursak hekim ile hasta ve yakınları arasındaki kopukluk ortadan kalkar ve yanlış anlamalardan kaynaklanan birtakım problemler de azalmış olur diye düşünmüştük. Nitekim bu faaliyetimiz hayata geçti” şeklinde konuştu.
‘Hızır Müdahale Ekibi’nin oluşturulmasının ardından beyaz koda ulaşan ihbarların ve yaşanan iletişim kopukluklarının ciddi ölçüde azaldığını belirten Ünüvar, “Bu, inanıyorum ki projenin sonuçları ilerledikçe, proje daha iyi bir noktaya geldikçe, bütün hastanelerde ve bütün Türkiye’de yaygınlaştırılabilecek bir projedir. Hastalarımızın memnuniyetini daha yukarıya taşıyacak, sağlık çalışanlarının hem memnuniyetini, hem mesleki tatminin daha üst düzeye çıkaracak ve vatandaşımızla sağlık çalışanımız arasındaki iletişim kopukluklarını en aza indirgeyecek bir proje olacaktır” ifadelerini kullandı.
Ünüvar, ekibin kurulmasının ardından Mayıs ayında, bir önceki yıla göre beyaz kod ihbarlarında yüzde 80 azalma olduğunu açıkladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.