Ordu’da "Anti Alerjik" İlaçlarının Kullanımında Artış

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, Yaz Aylarında Artan Alerjik Hastalıklara Bağlı Olarak Ordu'da Eczanelerde En Çok "anti Alerjik" İlaçlarin Satıldığını Söyledi.

Sağlık 30.07.2015, 14:08
Ordu’da "Anti Alerjik" İlaçlarının Kullanımında Artış
banner230
Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, yaz aylarında alerjik hastalıkların baş gösterdiğini belirterek Ordu’da eczaneler tarafından en çok "anti alerjik" ilaçların satıldığını söyledi.
Konuya ilişkin açıklama yapan Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, bugünlerde Ordu’da eczanelerde en çok satılan ilaçların başında "anti alerjik" ilaçların bulunduğunu belirtti. Polen, böcek ısırmaları ve güneşe karşı alerjilerin yaz aylarında artığını vurgulayan Karamanlı, bu tür ilaçların satış oranının kış dönemine göre yaz aylarında 4’e katlandığını ifade etti.
"ALERJİK HASTALIĞI OLAN VATANDAŞLARIMIZ DİKKATLİ OLMALI"
Yaz aylarının alerjik hastalıkları tetiklediğini ve bu durumun ilaç satışlarına yansıdığını aktaran Karamanlı, "Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu’da yaz aylarının gelmesi ile alerjik astım ve alerji ilaçlarının kullanımı artıyor. Yazın artan sıcakları bu tür hastalıkları olan vatandaşları olumsuz etkiliyor. Özellikle güneşe alerjisi olan vatandaşlarımız bundan çok etkileniyor ve ilaç kullanımı kış aylarına göre dört katına çıkıyor. Güneş alerjisinin dışında yaz aylarında vatandaşları daha çok ilaç kullanımına iten sebeplerin başında polen oranın artması ve sıcaktan dolayı giyilen rahat elbiseler sonucunda yaşanan böcek ısırmaları alerjiyi tetikleyen sebeplerden bir kaçı. Yaz aylarında bu durumlarla karşılaşıldığı için Ordu’da da eczanelerde en çok satılan ilaçların başında ’anti alerjik’ bulunuyor. Bu durumun önüne geçebilmek için, polen alerjisi olanların rüzgarlı havalarda dışarı çıkmaması, güneş alerjisi olanların 12.00-14.00 saatlerinde güneşte kalmaması gerekiyor" dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@