Ohsad Kurultayı Antalya’da Devam Ediyor

Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Kurultayı 2015 Sağlıkta Ortak Çözüm toplantılarının...

Ohsad Kurultayı Antalya’da Devam Ediyor
banner230
Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Kurultayı 2015 Sağlıkta Ortak Çözüm toplantılarının açılışı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesindeki Susesi Hotel’de 15-19 Nisan tarihlerini kapsayan kurultay ‘Sağlıkta Kalite İçin El Ele’ sloganıyla düzenleniyor.
Özellikle İstanbul’da birçok hastanenin ruhsatı olmadığını belirten OHSAD Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat, yargılanan birçok doktorun mal varlığını kaybettiğini söyledi. OHSAD Başkanı Bahat, "Ruhsatlandırıp kayıt altına alınması lazım. Özellikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özel sektör olsun, kamu olsun şiddete karşı aynı şartlar altında korunmasını istiyoruz. Hekim arkadaşlarımızın önemli bir kısmının yargıda bir milyon liradan fazla kesinleşmiş cezaları var. O kusurların çoğu hekimlerin açtığı kusurlardan kaynaklanan kusurlar değil. Yargıdan sonra hekim bütün mal varlığını kaybediyor. Bizim asıl istediğimiz önümüzü görmek" dedi.
Üniversitelerin en önemli kaynakları olduğunu dile getiren Genel Başkan Reşat Bahat, "Üniversiteler bizim en önemli kaynaklarımız. Ciddi sorunları var. Sosyal Güvenlik Kurumu olmasa mümkün değil ayakta durması. Problemlerine mutlaka el atılması lazım, çünkü bu sistemde gurur duyduğumuz hemşirelerimiz buralardan çıkıyor" şeklinde konuştu.
"FAZLA YATAK UYGULANDIĞI İÇİN CEZA"
Özel Hastanelerin çok fazla ceza yediğini de sözlerine ekleyen OHSAD Genel Başkanı Reşat Bahat, "Fazla yatak kullanımından dolayı 300-500 bin cezalar kesildi. Hastanenin yoğun bakımı var, ruhsatı var ama yatağın ruhsatı yok. 400 yatak boş kalıyor. 400 hasta dışarıda bekliyor. Doktorların hesaplarından kesildi cezalar. Acil hastaları sorgulamadan yeriniz olmasa bile alacaksınız dedi cumhurbaşkanımız. Almışız hastayı, tedavi yapılmış. Zararına fatura kesmişiz ama ceza uygulanıyor. Fazla yatak uygulandığı gerekçesiyle" ifadelerini kullandı.
"ÇÖZÜM TÜRKİYE VE SGK’NIN GELİRLERİNİN ARTTIRILMASIDIR"
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık kurumlarının paydaşlarından bir tanesi olduğunu ifade eden SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, SGK’nın 2014 yılı içindeki prim gelirinin 132 milyar TL olduğunu belirtti. Mustafa Kuruca, "Finansman anlamında önemli işlemler görmektedir. SGK kurumu sadece finansman anlamında değil, kalitenin geliştirilmesinde, daha kaliteli sürdürülebilir bir sağlık anlayışı ve doğru sağlık anlayışı alımında çalışmalar yapmaktadır. Temelde SGK’nın finansman sorunlarını çözmesi daha da doğru söylemek gerekirse, Sağlık Tebliğ Uygulaması(SUT) fiyatlarının arttırılması talebi var" dedi.
Kurultaya 6 yıldır katıldığını ve hep aynı şeyleri konuştuklarını kaydeden Kuruca, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Temelde SUT fiyatları konusunda ilerleyemediğimizi görüyoruz. 2014 yılı içinde SGK’nın topladığı prim gelirleri 132 milyar TL’dir. Devletin bir katkısı yok. Sadece SGK’nın topladığı gelir. Emekli ödemeleri toplam 134 milyar TL’dir. 2014 yılında 54 milyar TL sağlık harcaması yapmışız. SGK’nın tek geliri prim gelirleri değildir. Gelir dışındakilerde var ama bu 76 milyar TL’nin, 21 milyar TL’si açık finansman dediğimiz devlet bütçesinden, onun dışında 30,5 milyar devlet katkısı olarak, teşvikler ve benzer gibi hazine bütçesinden yapılan transferlerdir. 76 milyar liralık bir transferle karşı karşıyayız. Ve bu çerçeveden bakıldığında sorunun temelinin kaynağının ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını çok rahatlıkla görebiliyoruz. Çözüm nerede dersek? Çözüm Türkiye ve SGK’nın gelirlerinin arttırılmasıdır. Dolayısıyla son günlerdeki emekli aylığı tartışmalarında SGK harcama politikası ve çözümlerinin önemini bir anlamda kaybettiğini görüyoruz. SGK olarak kayıt dışı istihdamın önlenmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz."
YORUM EKLE