23 Ekim 2015 Cuma 11:23
Hiperaktivite Ve Öğrenme Güçlüğü Okuldan Önce Tespit Edilebilir
banner230
Gazi Üniversitesi Öğrenme, Gelişim, Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selda Özdemir, ilkokul öncesi sürecin önemine dikkat çekerek, ilkokul öncesi çocuğa koyulan kuralların ve sınırların sevecen ve anlayışlı bir yaklaşımla uygulanmasının okula uyum sürecini kolaylaştıracağını ifade etti.
Okulların açılmasıyla birlikte okula uyum sürecinde ortaya çıkan sorunlar da kendini göstermeye başladı. Özellikle ilkokul öncesinde düzenli eğitim almamış çocuklar bu süreçte sıkıntı yaşarken, pek çok ebeveyn nasıl davranacağını ya da kimden destek alacağını bilmiyor. Bu süreçte okul rehberlik birimine ek olarak üniversitelerin ilgili bölümleri de bu süreçte velilerle işbirliği yapıyor. Gazi Üniversitesi Öğrenme, Gelişim, Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi de velilerle işbirliği yapan ve okula uyum süreci konusunda velilere destek veren kurumlardan biri.
Gazi Üniversitesi Öğrenme, Gelişim, Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selda Özdemir, ilkokul öncesindeki sürecin önemine dikkat çekti. Özdemir, ilkokul öncesi çocuğa koyulan kuralların ve sınırların sevecen ve anlayışlı bir yaklaşımla uygulanmasının okula uyum sürecini kolaylaştıracağını ifade etti. Yeni kuralların, yeni sorumlulukların olduğu bir ortama alışma sürecindeki zorluklarla mücadele edemeyen ve okula gitmek istemeyen ya da okul süreciyle beraber yanlış etiketlenen çocuklarla ilgili sorunlarla sıklıkla karşılaşılabildiğini belirten Doç. Dr. Selda Özdemir, derse dikkatini yöneltmekte güçlük çeken, evde ders çalışmak istemeyen, sürekli hareket etmek isteyen birçok çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğunun düşünüldüğüne işaret etti. "Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sergilemeyen pek çok çocuk için ders çalışmak ve 40 dakika boyunca aynı yerde oturmak oldukça sıkıcı ve kontrol gerektiren bir süreç ve çocuklar bu durumlardan kaçınmaya çalışabiliyor" diyen Özdemir, hiperaktivite ya da dikkat eksikliği kaygısı taşıyan ebeveynlerin kısa zamanda uzmanlara danışması gerektiğini vurguladı.
ÖGEM’in dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların aileleriyle birlikte uyum sürecindeki sorunların aşılması konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Özdemir, bu kaygıları taşıyan ailelere ve öğretmenlere çok önemli rol düştüğünü ifade etti. Özdemir, “Çocuğun sergilediği problemlerin ne düzeyde bir kaçma kaçınma eylemi olduğu veya çocuğun gerçekten dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sergileyip sergilemediği konusu okulun başladığı süreçte açıklığa kavuşturulması gereken geç kalınmaması gereken bir konu. Erken tanı ve müdahale her zaman başarıyı getiriyor. Bu konuda en kısa zamanda bilgilenmek ve süreci alan uzmanları ile yürütmek ve sürdürmek kritik düzeyde önemlidir” ifadelerini kullandı.
"ÖGEM’de değerlendirme ve aile danışmanlığı çalışmalarına başvuru yapan ailelerle beraber çocukların dikkat performanslarını, öğrenme ve zeka düzeylerini, okul olgunluk düzeylerini ve duygusal ve davranışsal gelişimlerini kullandığımız değerlendirme araçlarıyla, ayrıntılı görüşme ve birebir yaptığımız uygulamalarla değerlendirerek çocuğa ve aileye özgü çözümler sunuyoruz" diyen Özdemir çalışmalarını şöyle anlattı:
“Çocuğun sergilediği problemin ne olduğunu, nedeni ve devamında ne yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyoruz. Problemin ne olduğunu ve nedenini anlamak sorunun çözümünde önemli ölçüde yol kat etmemize imkân sağlıyor. Çünkü her çocuğun sergilediği sorunlar, her ailenin yapısı ve her çocuğun gelişim özellikleri kendine özgü. Tek bir çözüm yolu hiç bir zaman tüm çocuklarda bizi sonuca götürmüyor. Unutulmaması gereken en önemli nokta problem davranışların her zaman çocuğun çevresine iletmeye çalıştığı mesajlar olduğu gerçeğidir. Bu mesajı anlamadan, çocuğun problemlerinde ilerleme kaydetmemiz mümkün değil. Biz ekip olarak problemi belirledikten sonra neler yapılması gerektiğini ailelere ve çocuğun eğitimcilerine ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.