06 Eylül 2015 Pazar 10:43
Her 100 Çiftten 15’i Kısırlık Sorunu Yaşıyor
banner230
Her 100 çiftten 15’inin kısırlık (intertilite) sorunu yaşadığı Türkiye’de, tüp bebek uygulamalarında başarıyı artıran yöntemlerdeki gelişmeler, bebek özlemi çeken ailelere umut veriyor.
Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Adana , Bursa, Muğla, Konya, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Samsun, Antalya, Kırklareli, Van ve Mersin’deki merkezler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birçok gelişmiş ülkede başarıyla uygulanan bu yeni yöntem hakkında Acıbadem Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Tüp Bebek (IVF) Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Noyan bilgi verdi. Prof. Dr. Volkan Noyan, sürekli gelişen tıp imkanlarının bir önceki yöntemlerin geçerliliğine son verdiğini bildirdi. Prof. Dr. Noyan, herhangi bir doğum kontrolü yöntemi uygulamaksızın, 1 yıl süreyle düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamama durumu olarak tanımlanan kısırlığın sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çekerek, bu durumda uygulanan en etkili yöntemin ise tüp bebek olduğunu kaydetti.

SPERM SEÇİMİNDE IMSI VE MİKROÇİP
Gerek aşılama, gerekse tüp bebek uygulamasında, sağlıklı bir embriyo elde etmek ve gebeliğin gerçekleşmesi için hem yumurta hem de spermin sağlıklı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Noyan, şöyle konuştu:
“Bundan bir yıl öncesine kadar erkekten kaynaklanan kısırlık durumunda; ileri derecede morfoloji (yapı) bozukluğu, şiddetli sperm DNA hasarı ve önceki negatif denemeler gibi durumlarda daha kaliteli spermleri seçebilmek için IMSI dediğimiz bir yöntem kullanıyorduk. Bu teknikle; ileri teknolojiyle donatılmış özel mikroskoplar ve lensler kullanılarak spermi 6000 ile 8000 kat arası büyütmek, hücre içi yapılarını, genetik hasarına işaret eden ‘vakuol’ adı verilen bozuklukları detaylı olarak tespit edebilmek mümkün oluyordu. Son bir yılda bunun yanı sıra Amerika’da geliştirilen ve ’mikroçip’ adı verilen yeni bir yöntem devreye girdi.”

ETKİN SONUÇLAR VERİYOR
Prof. Dr. Volkan Noyan, erkek kısırlığında etkin sonuçlar veren bu yöntem hakkında bilgi verirken, şöyle devam etti:
“Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır. Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp, embriyo adı verilen ilk gelişim aşamalarını laboratuvar ortamında geçirdikten sonra, anne adayının rahmine yerleştirilir. Ancak, sperm sayısı, yapısı ve hareketi ile ilgili ciddi problemlerde ise gebelik güçleşmektedir."
Tam bu durumda devreye giren ’mikroçip’ yönteminin erkekten alınan spermlerin en sağlıklılarını adeta nokta atışı ile bulabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Volkan Noyan, yaklaşık bir yıldır kullanılan bu yöntemde son derece başarılı sonuçlar aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Biz de merkezimizde bu yöntemi aktif olarak kullanıyoruz. Mikroçiplerde özel olarak geliştirilmiş mikro kanalları olan bir sistem var. Bu mikro kanallar vücuttaki spermin yol aldığı kanalları taklit ediyor.”
DNA’SI EN SAĞLAM OLAN BULUNUYOR
Prof. Dr. Noyan, mikroçip teknolojisinde, spermlerin mikroçip sisteminde yüzmeye bırakıldığını ifade ederek, “Bu mikro kanallarda daha hızlı hareket eden, daha önde giden ve sistemin diğer ucuna ulaşabilen spermlerin DNA yapılarının daha iyi olduğu ve DNA kırıklarının, hasarın daha az olduğu görülmüştür. Bu şekilde spermleri seçtiğimiz zaman daha yüksek gebelik oranları alabiliyoruz” dedi.
Bu yöntemin, sperm kalitesi düşük olan erkeklerde kullanıldığına vurgu yapan Prof. Dr. Noyan, “Bu yöntemi uygulayarak, sperm parametreleri çok bozuk olan, normal sperm morfolojisi yani yapısı çok düşük olan hastalarda olumlu sonuçlar alıyoruz” dedi.

BİRKAÇ DENEME YERİNE TEK SEFERDE SONUÇ
Prof. Dr. Volkan Noyan, mikroçip yönteminin tüp bebek için harcanan zamanı da kısaltabildiğini belirterek, “Eski geleneksel yöntemlerle birkaç deneme yerine tek seferde sonuç alınabiliyor. Erkek kısırlığında ya da sperm kalitesi düşüklüğünde, daha önce tüp bebek tedavisi geçirmiş ve başarılı olunamamış, yani gebelik elde edilememiş hastalarda kullanılıyor” diye konuştu.
Mikroçip yönteminin; daha önce kullanılan diğer yöntemlere göre gebelik şansını yüzde 20-40 artırabildiğinin belirtildiğini anlatan Prof. Dr. Noyan, kesin rakam verememekle birlikte; 7-8 aydır merkezlerinde 70-80 hastaya mikroçip yöntemini kullandıklarını sözlerine ekledi.


---------------

Kısırlık

Kısırlık veya infertilite, kadınlarda ve erkeklerde tıbbî nedenlerle çocuk sahibi olamama durumu. Tıpta kısırlık "herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması" şeklinde tanımlanır. Kısırlık sorunu erkek ve kadında eşit oranlarda görülür.

Kadınlarda

Yumurtlamada meydana gelen bozukluklar: Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir.

Tüplerin hasarlı olması: Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksızlaştırır.

Endometriozis: Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.

Rahime ait problemler: Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir.

Alerjik nedenler: Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.

Erkeklerde

Sperm üretiminde aksaklıklar: Sperm şekli, sayısı veya hareket kabiliyetindeki zayıflıktan kaynaklanır.

Yapısal bozukluklar: Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilir.

Çevresel faktörler: Aşırı sıcakta çalışmak, sürekli oturmak, kimyasal maddeler solumak, kısırlık sebeplerinden bir kaçıdır. Normal yaşamınızdaki faaliyetlerin bir çoğu fazla olmasa da kısırlığa neden olabilir, örneğin işinizin stresli olması dahi kısırlığa sebep olabilir. Çocuğu olmayan insanların ilkin yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekir. Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Alkolden uzak durulmalıdır. Sürekli oturulmamalı, sıcakta çalışmamalı ve düzenli ve dengeli beslenilmelidir.

Belirtileri

Halk arasında rüyalanma olarak bilinen zevk eksikliği (aniproforkent).

Kadının yaş ortalaması: 40 yaşını geçmiş kadınlarda kısırlık en sık rastlanılan belirtilerdendir. [1]

Erkeğin yaş ortalaması: ilerleyen yaşla beraber cinsel ilişki sayısının azalması nedeni ile gebe kalma şansında azalma olur.

Cinsel ilişki sayısı: Cinsel ilişki sıklığı gebe kalmayı etkileyen bir faktördür.

Teknolojinin gelişmesi ile erkek kısırlığı tedavisindeki en son yenilikler sayesinde artık gelişkin spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde edilen spermleri kullanarak yardım edilebilmektedir. TESE operasyonlarıyla sperm testi 'sıfır' çıkan erkeklerin yarısında yeterli olgun sperm elde edilebilmektedir.

 

Tanı

Kısırlık tetkikleri genelde 2 ile 5 günlük yapılan cinsel perhizin sonrasın da erkek mastürbasyon sonrasın da sperm örneği vererek laboratuvarda Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Daha sonra verilen spermin sayıları, canlılık oranları, şekilleri ve hareketlilikleri incelenir. [2]

 

Kısırlık tanısı konurken spermlerde herhangi bir iltihap durumunun olup olmadığı ya da tıbbi bir tedavinin gerekliliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Normal olarak Dünya Sağlık Örgütünün kriterine uygun olarak yapılan sperm tahlilinde 20 milyon sperm olmalıdır. Ancak bu spermlerin en azından yarısının canlı olması, ya da ileriye doğru hareket etmiş olan sperm oranlarının ise bütün spermler de en azından %25 olmalı ve normal şekilli spermlerin sayılarının da en azından %14 oranın da olması gerekmektedir. Ayrıca şunu unutmamak gerekir; sadece anormal çıkan bir tek “spermiyogramın “ erkek için kısırlık tanısının konulması uygun olmaz. Erkeğin spermi sonucunun dalgalanma göstermesinden dolayı anormallik durumunun en az 4 ile 6 hafta arasın da iki kez tekrarlanması daha uygun olur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.