07 Ağustos 2015 Cuma 09:59
Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı İle Bakışlarınız Değişsin
banner230
Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, göz kapağı sorunlarının çaresinin “blefaroplasti” adı verilen göz kapağı estetiği ameliyatı olduğunu belirtti.
Göz kapaklarında oluşan sorunların çözümü konusunda uygulanan estetik yöntemler hakkında Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın’dan açıklamalarda bulundu. Bayçın, göz kapağı ameliyatları ve iyileşme dönemi hakkında önemli bilgiler verdi.
İnsanın etrafındaki insanlar tarafından görülen bakışları onun ruh halini ve yüz ifadesini en iyi anlatan unsurlardan birisi olduğunu belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, “Göz kapağı gözün bakış şekli ve yüz ifadesi üzerinde ciddi etkileri olan bir parçamızdır. Göz kapaklarında sarkma ve kırışıklıklar oluşmuş insanların bakışları diğer insanlar tarafından yorgun, bitkin ve uykulu bir halde algılanırlar. Geçen zamanın yüzdeki en önemli etki oluşturan alanlardan birisidir. Yaş ilerlemeye başlayınca göz kapağının derisi bollaşmaya ve kaslar da gevşemeye başlar. Gevşeyen bu kaslar da bollaşan göz kapağı derisi ile aşağı doğru sarkmaya başlar. Hatta bu sarkmanın sonucunda göz üzerinde bir ağırlık bile oluşur. Alt göz kapağında oluşan sorun ise çok daha farklı şekilde ortaya çıkar. Öncelikli olarak alt göz kapağı sorunlarının başlangıcında göz altı torbaları yavaş yavaş belirgin olmaya başlar. Sonrasında ise alt göz kapağı derisinde kırışıklıklar, bollaşma ve sarkmalar meydana gelir. Oluşan bu problemlerin tek çaresi ise ‘blefaroplasti’ adı verilen göz kapağı estetiği ameliyatlarıdır. Göz kapağı estetiği ameliyatları, kaşlarda oluşan sarkmalar ve alındaki kırışıklıkları gidermek için gerçekleştirilen alın germe ameliyatı ile birlikte ya da yanaklarda sarkmaların oluştuğu durumlarda ise yüz germe ameliyatları ile birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra başka ameliyatlarla birlikte de yapılabilir. Üst göz kapağı ve alt göz kapağı anatomik olarak birbirinden oldukça farklıdır. Ayrıca üst ve alt göz kapaklarının yerleri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle her ikisi için gerçekleştirilen operasyonlar ise ayrı ayrı olarak aktarılmalıdır. Her ikisi için uygulanan cerrahi operasyonlar da birbirinden oldukça farklıdır” dedi.
“ÜST VE ALT GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARI”
Gerçekleştirilen operasyonlar konusunda bilgi veren Estetik cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, “Üst göz kapağı için gerçekleştirilen ameliyatlar göz kapağının katlanma çizgisinin üzerinden kesi açılarak, alt göz kapağı için yapılan ameliyatlar ise kirpiklerin 1,5 mm altından kesilerek gerçekleştirilir. Bu sayede ameliyat izleri belirgin olmazken aynı zamanda katlanma çizgisi içinde ayrıca gizlenmiş olur. Günümüzdeki gelişmiş ameliyat teknikleri dahilinde gevşemiş olan deri hem enlemesine hem de boylamasına kesilerek alınmalıdır. Ayrıca göz kapağına şişkinlik veren yağ torbacıkları da alınmalıdır. Bollaşan deri parçası ve yağ torbacıkları da alındığında göz üzerindeki baskı da ciddi anlamda ortadan kalkmış olur. Alt göz kapağı ameliyatındaki asıl işlem görecek ve sorun oluşturan bölge daha farklıdır. Buradaki asıl sorun göz altında oluşan yağ torbalarıdır. Derideki gevşeklik nispeten ikinci sırada kalır. Göz altı yağ torbaları gözlerin yapısında dışa doğru bir bombe oluşturur ve patlak bir göz ya da uykudan yeni uyanmış bir kişi izlenimi ortaya çıkar. Göz altı yağ torbalarının oluşturduğu sorunları ortadan kaldırmak için üç farklı yöntem kullanılır. Bu üç yöntemde birincisinde yağ torbaları alınıp çıkarılır, ikincisinde yağ torbalarında ki ön duvarı meydana getiren zar gerginleştirilir ve dışa doğru olan bombelik alınmış olur, üçüncüsünde ise yağ torbaları başka noktalara kaydırılır. İlk yöntem olan yağ torbalarının çıkarılması, göz altında çukurlaşmalara neden olabilir. İkinci yöntem olarak uygulanan yağ torbalarının ön duvarını meydana getiren zarın gerginleştirilmesi ise en fazla kullanılan uygulamadır. Burada yağ torbaları çıkarılmayıp sadece dışa doğru oluşmuş olan bombe geriye doğru itilir. Kendimin de uyguladığı üçüncü yöntem ise daha yeni ve son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bir tekniktir. Bu yöntemde ise yağ torbalarının fazlalık oluşturan bölümleri yanağın üst bölgesine doğru bir cep açılıp buraya dağıtılır. Gerçekleştirilen işlemin sağladığı en büyük avantaj, alt göz kapağı ile yanağı birbirinden ayıran sınır çizgisinin alt kısmı bu yağlarla dolduğu için bu çizginin ortadan kaybolmasıdır. Bu sayede alt göz kapağı kirpiklerin hizasına kadar yanağın devamıymış gibi görünüme sahip olur” diye konuştu.
“İYİLEŞME DÖNEMİ”
Göz kapağı estetiği ameliyatlarının iyileşme süreci hakkında bilgi veren Dr. Bayçın, “Göz kapağı estetiği ameliyatları lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilmişse aynı gün evinize gidebilirsiniz. Fazla ağrınız olmaz. Oluşacak ağrılar da normal ağrı kesiciler ile giderilir. Genel anestezi uygulandığında ise birkaç saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde kendinizi rahat hissedin ve günlük hayatınıza devam edin. Güveniniz arttıkça iyileşme süreciniz de kolay geçecektir. Göz çevresinde morarmalar her insanda oluşur. Tabii bunların derecesi kişiden kişiye değişir. 1 hafta içinde bu şişlikler ve morarmalar kaybolacaktır. Eğer masa başında çalışıyorsanız ve şişlik ve morarmalar sorun oluşturmuyorsa 4 günden itibaren çalışmaya başlayabilirsiniz. Aksi takdirde 1 hafta sonra başlamanız önerilir. Tam olarak her şeyin oturması ise 4 ile 6 ay arası sürebilir” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.