28 Mayıs 2015 Perşembe 10:37
Erkeklerde Yeni Trend: Yüz Estetiği
banner230
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Naci Çelik, erkeklerde yeni trendin yüz estetiği olduğunu söyledi. Op.Dr.Naci Çelik, “Günümüzde erkekler kadınlar kadar olmasa da gençleşmek ve/veya daha yakışıklı olmak adına adımlar atmaya ve Estetik ve Plastik Cerrahların kapılarını çalmaya başladılar” dedi.
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Naci Çelik, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Saç ekiminden bahis bile etmemize gerek yok herhalde. Hemen her yerde kafasında bir bant ve başında kurumuş kanlar olan genç ya da yaşlı bir suru erkek görüyoruz. Tabii bu doğru mu tartışılır. Maalesef bu ekimlerin çoğu uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmıyor. Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bunda da komplikasyonlar çıkabilir. Her şey yolunda olduğu surece bir problem yok gibi düşünülebilir ama aslında her şeyin yolunda gitmesi için bu işlem de tüm estetik cerrahi girişimleri gibi bir Plastik Cerrah tarafından yapılmalıdır. Bu işlemler; saçları çok az dökülmüş kişilerde saç çizgisini öne getirmek için veya hala aktif bir şekilde saçları dökülen kişilere uygulanmamalıdır. Ekilen saçlar dökülmeyeceği için ortaya düzeltmesi çok zor ve komik görüntüler çıkabilir” diye konuştu.
Saç ekiminden sonra erkeklerin Estetik ve Plastik Cerrahlara en çok başvurma nedeninin burun ameliyatı olmak istemeleri olduğunu dile getiren Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Naci Çelik, “Bu hastaların bir kısmında sadece soluk alma problemi, bir kısmında sadece estetik problem varken aslında pek çoğunda her iki problem de vardır. Unutulmaması gereken şey iyi soluk almak için burnunuzun seklinden vazgeçmeniz gerekmez. Yani burnunuz aynı şekliyle kalarak, dış görünüşe hiçbir şekilde müdahale edilmeyerek sadece nefes alma probleminiz için ameliyat olabilirsiniz. Günümüzde Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları bunun önemini çok iyi anlamış olup hemen hepsi size fonksiyonel burun ameliyatının öneminden bahsedecektir ve bu konuda eğitim almıştır. Fonksiyonel burun ameliyatı; hastanın nefes alma problemini ve estetiğini bir arada düşünmek ve her ikisini de geliştirecek manevralarla ameliyatını yapmaktır. Tabii bu söylediklerim genel olarak ilk kez ameliyat olacaklar içindir. Eğer ve maalesef daha önceden başarısız bir burun ameliyatı geçirdiyseniz ameliyatınızı kesinlikle sekonder burun ameliyatı konusunda uzmanlaşmış bir Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanına olmanız gerekmektedir. Sekonder burun ameliyatlarının dinamikleri, daha önceden burun ameliyatı olmamış hastalardan tamamen farklıdır. Burun ameliyatı hastaların korktuğu gibi ağır bir ameliyat değildir. Pek çok erkek hastanın korktuğu bir durum olan "ameliyat sonrası burnun kadın burnu gibi olması" eğer doktor tarafından iyi bir planlama yapılırsa bu endişe yersizdir. Hastalara tampon koyulmaz. Yüzlerindeki sislik ve morluk 1 haftadan fazla çok nadiren (o da eğer hastada bir kanama problemi varsa) olur. Hastalar normal yaşantısına bir hafta içinde dönerler.” Dedi.
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Naci Çelik, daha sonra şunları kaydetti; “Burun kadar hatta bazen ondan bile önemli bir konu da çene ucunun küçüklüğüdür ki bu durumu bana başvuran erkek hastaların yaklaşık %25’inde görmeme rağmen bunların ancak %10’u durumdan haberdar olmakta. Çene genişlik, uzunluk ve projeksiyon yani ucunun öne verdiği kıvrım açısından yüz profilinde çok önemli bir yer tutar. Çene problemi olduğu halde bunun farkında olmayan ve burunlarının büyük olduğunu düşünen pek çok erkek hasta görüyorum. Eğer bu hastalar doğru yönlendirilmez ve küçültücü bir burun ameliyatı olurlarsa sonuç kaçınılmaz olarak feminizasyon yani kadınlaşmış bir erkek yüzü olur. Bu hastalarda burun ameliyatıyla birlikte veya bazı durumlarda burun ameliyatı bile yapmadan sadece basit bir çene ucu büyültme ameliyatıyla maskulen (erkeksi) bir görünüm vermek mümkündür. Burada profilin üçüncü unsuru olan ve çeneden bile daha az dikkat edilen, alnın burunla yaptığı açı ve genişliğinden de bahsetmemiz gerekli. Maalesef alın konusu çok sıklıkla gözden kaçmakta ve özellikle Estetik ve Plastik Cerrahlar tarafından yapılmayan burun ameliyatlarında buna dikkat edilmediği için ameliyatın yeteri kadar güzel bir sonuç vermediğini görmekteyiz. Neredeyse burun kadar önemli olmalarına rağmen çene ve alın ameliyatları için başvuran veya bunu hastalarına öneren doktor sayısı oldukça az. Bununla birlikte son zamanlarda özellikle çene köşelerini genişletmek ve keskinleştirmek için kliniğime başvuran daha çok erkek hastanın olduğunu görmek güzel. Bu hastalarda öncelikle ameliyat bile yapılmasına gerek yoktur. Çene köşeleri ve konturları dolgularla (ki bu dolgular güvenilir ve rölatif olarak uzun sureli etkilidirler) basit bir ofis işlemiyle düzeltilebilmektedir.
Genel olarak ameliyatları bu şekilde sıraladıktan sonra erkek hastalar nelere dikkat etmeliler, beklentileri ne olmalı bunlardan bahsedelim. Estetik cerrahi ameliyatlarının ameliyat tipine göre iki amacı vardır gençleşmek ya da görüntüyü daha iyi yapmak yani güzelleştirmek ya da yakışıklı hale getirmek. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır. Örneğin bir yüz germe ameliyatından sonra daha yakışıklı olmazsınız. Daha genç durursunuz ama ancak gençliğinizdeki kadar yakışıklı olabilirsiniz. Diğer yandan bir burun ameliyatından sonra daha genç durmazsınız ama daha yakışıklı olabilirsiniz. Bir diğer önemli husus sudur; moraliniz bozuk veya kendinizi kötü hissediyorsunuz diye bu işlemleri yaptırmamalısınız. Estetik operasyonlar sizin moralinizi düzeltmek ya da kendinize güveninizi kazandırmak için yapılan işlemler değildir. Evet çoğu hastada biz estetik işlemler sonrası bunları görüyoruz ama asıl amaç daha iyi görünmenizdir. Estetik ameliyatlar diğer ameliyatlara oranla daha kolay ameliyatlar olarak algılanmakla birlikte gerçek bunun tam tersidir. Birden fazla apandisit ameliyatı ya da by pass ameliyatı yoktur. Bu ameliyatlar tek tiptir ama estetik ameliyatlar kişiye göre çok değişkenlik gösterir. Her ameliyatın yüzlerce değişik yapılış sekli vardır. Burada doktorunuzun estetik ve plastik cerrah olmasını geçtim ayrıca dikkat etmeniz gereken şey seçtiğiniz plastik cerrahin bu konudaki tecrübesini de sorgulamanız gerekir. Bazı plastik cerrahlar mikrocerrahi, bazıları rekonstruksiyon, bazıları doğumsal malformasyonlar bazıları da estetik cerrahi üzerinde uzmanlaşmışlardır. Bazı estetik cerrahlar sadece çene problemleriyle bazıları sadece saç ekimiyle uğraşır. Pek çok ameliyatın sonucu doktor ve hasta arasında kalırken, estetik ameliyatlarda sonuç herkesin gözü önündedir. Çevrenizdeki herkesin yorum yapacağı sonucunu değerlendirebilip eleştireceği bir ameliyatı alanındaki en iyi doktora yaptırmalısınız. En iyi doktor da ne internetten ne de televizyon, gazete ve dergi reklamlarından bulunur. En iyi doktor sonucunu gördüğünüz, bildiğiniz ve hastaların önerdiği doktordur. Herhangi bir ameliyat öncesinde, hastaları doktorunuz için ne diyor araştırmanızı öneririm.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.