Dr. Özkaya: "Artık Doğal Burunlar Moda"

Özellikle kadınların ilgisini çeken burun estetiğinde moda artık doğal burunlar. Estetikli burunların fark edilmediğini belirten uzmanlar, eskisi gibi sıkılmış ve ucu kalkık burunların değil dikkat çekmeyen doğal görünümlü burunların...

Sağlık 14.04.2015, 11:15
Dr. Özkaya: "Artık Doğal Burunlar Moda"
banner230
Özellikle kadınların ilgisini çeken burun estetiğinde moda artık doğal burunlar. Estetikli burunların fark edilmediğini belirten uzmanlar, eskisi gibi sıkılmış ve ucu kalkık burunların değil dikkat çekmeyen doğal görünümlü burunların moda olduğunu söyledi.
Burun estetiğinde moda değişti. Eskisi gibi ucu kalkık burunlar yerini doğal görünümlü buruna bıraktı. ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Kulak Burun Boğaz Uzmanı Denizhan Özkaya, burun estetiğinde (rinoplasti) modanın değiştiğini söyledi. Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler, anestezi ve ilaçlarda çok önemli gelişme kaydedildiğini belirten Dr. Özkaya, bu sayede hastaların daha az travma yaşayarak tedavi dönemini geçirdiklerini ve bir hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebildiklerini söyledi.
“ŞİMDİ ESTETİKLİ BURUN ANLAŞILMIYOR”
Tıptaki olumlu gelişmeler nedeniyle burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin sayısında da artış yaşandığını ifade eden Dr. Özkaya, Burun Estetiği modasının da değiştiğini söyledi. Eskiden sıkılmış ya da ucu kalkık burunların moda olduğunu anlatan Dr. Özkaya, “Günümüzde gelişen teknik ve talepler doğrultusunda burun estetiğinde amaç da değişti. Eskiden dikkat çeken burunlar tercih ediliyordu. Günümüzde dikkat çekmeyen, doğal burunlar yapılıyor. Birçok insan burun estetiği yaptıran arkadaşının estetik ameliyat geçirdiğini fark etmiyor” dedi.
“HASTA MASAYA YATMADAN AMELİYAT BİTİYOR”
Bilgisayardaki özel bir program ile hastaların fotoğrafları üzerinde değişiklik yaparak, kişinin istediği, kendisine yakışan burun tipinin seçildiğini belirten Dr. Özkaya, “Bilgisayar programı, hastanın ameliyat sonrası burnunun nasıl olacağını gösteriyor. Aslında ameliyat hasta masaya yatmadan bitmiş oluyor. Biz ameliyat sırasında sadece bilgisayarda planladığınız programı uyguluyoruz” diye konuştu.
“ESTETİK AMELİYAT KİMSENİN HAYATINI DEĞİŞTİRMEZ”
Kadınlarda 18-25 yaş grubunun burun estetiğine daha fazla ilgi gösterdiğini kaydeden Dr. Özkaya, şunları söyledi; “Estetik ameliyatlarda amaç dikkat çekici değil, dikkat çekmeyen bir burun yapmaktır. Estetik ameliyat hiç kimsenin hayatını değiştirmez. Bu operasyonu ‘kalıcı bir makyaj’ gibi düşünmek lazım. Bazen burun estetiği için gelen genç kızlarımız, ’Ameliyat ile hayatım değişsin’ diyor. Hiçbir estetik ameliyatla bu yapılamaz. Hiçbir estetik ameliyat çekiciliğe katkı sağlamaz. Estetik; tavır, bakışlarında, duruşta mimiklerdedir. Estetik matematiksel bir orantıdır. Bir insan estetik göründüğü halde hiç çekici olmayabilir, çok çekici olduğu halde estetik olmayabilir.”
“YURT DIŞINDAKİ TÜRKLERDEN YOĞUN TALEP VAR”
Her sosyal ve ekonomik düzeyden 18-65 yaş arasındaki kişilerin burun ameliyatı olmak istediğini vurgulayan Dr. Özkaya, “Yurt dışında yaşayan Türkler de yoğun olarak burun estetiği ameliyatı oluyor. Hem estetik ameliyatlarını oluyor hem İzmir’in tarihi ve doğal güzelliklerini görüyor hem de burada yaşayan akrabalarını ziyaret ediyorlar. Tabi ki, Türkiye’de fiyatlar yurt dışına oranla çok daha uygun” diye konuştu.
72 YAŞINDA BURUN ESTETİĞİ
Dr. Özkaya, geçen günlerde 72 yaşındaki bir hastasına burun estetiği yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “72 yaşındaki hasta, ‘ben burun estetiği yaptırmak istiyorum. Bu burunla doğdum, bu burunla ölmeyeceğim’ dedi. Burun estetiği ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Tabi yaş ilerleyince burun ameliyatlarında iyileşme süresi daha uzun oluyor. Cildin toparlaması yavaş oluyor. Hastamız üç ay sonra ameliyattan sonra çektirdiği gülümseyen fotoğraflarıyla yanıma geldi, teşekkür etti. Şu an hayatından çok memnun.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:27
Güneş 06:49
Öğle 12:31
İkindi 15:34
Akşam 18:03
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@