Çocuğunuzla Sevginizi Paylaşın

Çukurova Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayperi Dikici Sığırtmaç, " Paylaşarak Büyüyen Çocuklar Gelecekte Gurur Kaynaklarımız Olacaktır" Dedi.

Sağlık 30.07.2015, 11:54
Çocuğunuzla Sevginizi Paylaşın
banner230
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayperi Dikici Sığırtmaç, insanın sevgiyi paylaşıp başardığında hassas, duyarlı, dürüst, güvenilir, onurlu ve başarılı olacağını ifade etti.
Doç. Dr. Ayperi Dikici Sığırtmaç, çocukların tek dayanağının anne babalar olduğuna dikkat çekerek, “Bir çocuk hataları olsa da, bazen çok kızdırdığının farkında olsa da hayatta tek dayanağı anne babasıdır. Anneye itiraz edip bağırıp çağırıp ağlarken bile sığındığı güvenli limandır ana kucağı. Sevmek ve sevilmektir insanı insan yapan. En başta sevgiyi paylaşmayı öğrenmeli insan. Bunu başardığında zaten hassas, duyarlı, dürüst, güvenilir, onurlu ve başarılı olacaktır” diye konuştu.
Doç. Dr. Ayperi Dikici Sığırtmaç çocuklara sadece sarılarak öperek sevgi vermenin yetmeyeceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Onunla birlikte onun gibi senin gibi olarak vakit geçirmektir. Yani bir çocuk gibi düşünmek, meraklı olmak, karıştırmak, sormak, hareket halinde olmak. Parka götürdüğünde bankta oturup izlemek, yapma dökme demek değil, kumda oturup birlikte kovayı doldurmak, ona göstermeden kovanın dibine biraz ot koyup kalıp çıkardığınızda ’Aaa kulemizde otlar çıkmış’ diyerek şaşırmak, şaşırtmaktır. Birlikte şarkı söylemek, dans etmek, gülmektir. Tabağa yemeği koyup birlikte süslemek, birlikte yemek, toplamaktır. Nereye yürüyeceğinizi bilmeden yürüyüşe çıkmak, gideceğiniz yöne kendisinin karar vermesine, istediği yerde durup çiçekleri böcekleri incelemesine izin vermektir. ‘Birlikte ne yapmak istersin’ diye sorup onun da fikrini almaktır. Sorularına birlikte cevap aramak, bulmak, sohbet etmektir. Kuralları niçin koyduğunuzu gerekçeleri ile açıklamak, kendisinin de gerekli gördüğü kuralları koymasına izin vermektir. Yorgun olduğunuzda bunu açıklamak, biraz zaman istediğinizi belirtmek, karşılıklı huysuzluk ederek sıkıntı yaşamayı engellemektir.”
Doç Dr. Sığırtmaç, öncelikle ebeveynlerin kendilerini değerlendiren paylaşmayı bilerek büyüyen çocuklar yetiştirmesi gerektiğini söyledi. Sığırtmaç, "Doğru rol model olabilmek için önce kendini değerlendirmektir. Çocuğunda görmek istediklerini önce kendin yaparak model olmaktır. Aynaya baktığında neyi, kimi görüyorsun. Geriye dönüp baktığında keşkelerin yok mu? Hep olacak, ama ayna keşkeleri azaltmakta bir yol göstericin olsun ailen için, senin için, çocuğun çocukların için. Aynı evde, aynı anne babanın çocukları olsak da her birimiz farklı değil miyiz? Her çocuğun doğuştan getirdiği karakter özellikleri, farklı yetenek ve ilgi alanları olduğunu da unutmamak gerekir. Fakat her ne olursa olsun paylaşmayı öğrenmek ve öğretmek ortak noktamız olmalıdır. Paylaşarak büyüyen çocuklar gelecekte gurur kaynaklarımız olacaktır" dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Aralık 2019
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:39
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@