Burun Temizliğine Dikkat

Gribal enfeksiyonların sıkça dolandığı geçiş aylarında uzmanlar hastalıklardan korunmaları için vatandaşlara bir dizi önlemler açıklıyor.Bunlardan biri de burun temizliği.

Sağlık 06.11.2015, 09:37 06.11.2015, 09:47
Burun Temizliğine Dikkat
banner230

Kış Geliyor...

Kış aylarına yavaş yavaş giriş yaparken vatandaşlar da hastalıklara karşı önlemlerini artırıyor.Gribal enfeksiyonların sıkça dolandığı geçiş aylarında uzmanlar hastalıklardan korunmaları için vatandaşlara bir dizi önlemler açıklıyor.Bunlardan biri de burun temizliği.Burun temizliğine dikkat edilmesi de kişinin hastalıklardan korunması için hayli önemli.İsterseniz konuyu uzmanından dinleyelim:

Mikroplar Önce Solunum Yollarından Vücuda Giriyor

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Selahattin Türkoğlu, kış aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan hava değişikliklerinin hastalıklarıın da artmasına sebvep olduğunu belirterek, hastalıkları ve öncesinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.44 yılllık doktorluk hayatı boyunca, insanlara sürekli burun temizliği yapmaları önerdiğini belirten Türkoğlu, “Mikroplar öncelikle solunum yollarından insan vücuduna giriyor. Burada en önemli organ ise burun. Burundan giren bakteriler, bir süre sonra vücutta grip gibi hastalıklara yol açıyor. Bu nedenle kış hastalıklarına yakalanmamak için burun temizliğinin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekiyor. Çocuklara eğitimde küçük yaşlardan itibaren burun temizliğinin öneminin anlatılması gerekiyor.Toplum olarak hastalanmadan önce maalesef burnumuzu yıkamıyoruz. bu da gerçekten önemli hastalıklara yol açabiliyor. Burun temizliği günlük şekilde musluk suyuyla rahatlıkla yapılabilir.” dedi.

Kış Hastalıklarına Yakalanmamak İçin...

 Selahattin Türkoğlu, hasta olmamak için yapılması gereken en önemli şeylerden birinin de kalabalık ortamlarda uzun süre bulunulmaması olduğunu söyledi.
  İşte hastalanmamak için yapılmaı gerekenler:

- Sık sık burun ve ağız temizliği
- Gün içerisinde bol su tüketmek
- Hasta kişilerle tokalaşma sarılma gibi hareketlerden uzak durmak
- Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak kalmak
- Elllerin gün içerisinde sık sık yıkanması
- Mevsimine uygun bol bol meyve-sebze tüketilmesi
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@