Beslenmemize Dikkat Ederek Sıcaklardan Korunmak Mümkün

Medicana International Ankara Hastanesi Beslenme Ve Diyet Uzmanı Seval Alemdar, Yüksek Sıcaklıkların Yaşandığı Bugünlerde Beslenme Şeklimizde Yapacağımız Ufak Değişikliklerin Sağlığımızda Önemli Etkiler Oluşturacağını Söyledi.

Beslenmemize Dikkat Ederek Sıcaklardan Korunmak Mümkün
banner230
Medicana International Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seval Alemdar, yüksek sıcaklıkların yaşandığı bugünlerde beslenme şeklimizde yapacağımız ufak değişikliklerin sağlığımızda önemli etkiler yaratacağını söyledi.
Artan sıcaklara ve neme bağlı olarak vücudumuzun su dengesi sürekli değişirken, bu durumun ciddi elektrolit kayıplarına yol açtığını kaydeden Alemdar, yüksek sıcaklıkların yaşandığı bugünlerde beslenme şeklimizde yapacağımız ufak değişikliklerin sağlığımızda önemli etkiler yaratacağını belirtti.
Alemdar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Artan sıcaklar ve neme bağlı olarak vücudumuzun su dengesi sürekli değişiyor. Ciddi elektrolit kayıplarına yol açan bu durum baş dönmesi, bayılma ve bulantı gibi şikayetler ile yaşam kalitemizin bozulmasına sebep oluyor. Özellikle sıcak aylarda yiyeceklerin çabuk bozulmasından dolayı ishal ve zehirlenme vakalarının görülme oranı da diğer mevsimlere göre artış gösteriyor."
Alemdar’ın sıcakların yol açabileceği bu ve benzeri sıkıntılara karşı önerileri ise şöyle sıralandı:
"Su tüketimini artırın: Artan sıcaklarda ihtiyaca bağlı olarak tüketmemiz gereken miktarı da mutlaka arttırmalıyız . Su içmekte zorlanıyorsak aroma vermesi için içine kök tarçın, nane yaprağı veya limon, meyve dilimleri ilave edebiliriz. Yaz meyvelerini eksik etmeyin; özellikle su içeriği bol olan karpuz, kavun, çilek, üzüm, kiraz ve şeftali gibi meyveleri ara öğünlerinizde bol tüketiniz. Kavun ve karpuz, lif içeriğinden dolayı da tokluk hissi verir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ana yemek tercihine dikkat; sebze, salata ve kremasız ızgara et ile tavuk ve balık öneriyoruz. Yaptığınız salatada bol domates kullanınız. Yeşillik ve salatalığın yanı sıra haşlanmış tahıl ve kuru baklagil ürünleri ile isteğe bağlı peynir, tavuk, balık ilave ediniz. Kızartma ve salamuraya veda edin: Yağlı ve hamurlu gıdalar, vücutta yorgunluğa, baş ağrısı ve yüksek tansiyona neden olur. Aşırı yağ alımı gastrointestinal sistem hastalıklarına da yol açabilir. Haşlama, ızgara, fırında pişirme gibi yöntemleri tercih ediniz. Çok tuzlu, salamura tüketiminden kaçınınız. Temizlik ve saklama koşulları önemli; zehirlenmeye karşı dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınınız. Çabuk bozulabilme özelliği olan protein içeriği yüksek gıdaları (et, yumurta, süt, tavuk, balık) açıkta bekletmemeye özen gösterin. Mutlaka süt ve yoğurt tüketin; özellikle yoğurt zehirlenmelere karşı iyi bir gıdadır. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde kalp ritmini de düzenler, sinir sistemini korur."
YORUM EKLE