Anne Ve Baba Adaylarına Psikolojik Danışman Önerileri

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi bünyesinde gerçekleştirilen Gebe Okulu eğitimlere devam ederken, Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Havva Burcu Tatoğlu anne ve baba adaylarına bilgi verdi.Medical Park Antalya Hastane Kompleksi bünyesinde...

Sağlık 27.10.2015, 12:26
Anne Ve Baba Adaylarına Psikolojik Danışman Önerileri
banner230
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi bünyesinde gerçekleştirilen Gebe Okulu eğitimlere devam ederken, Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Havva Burcu Tatoğlu anne ve baba adaylarına bilgi verdi.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi bünyesinde gerçekleştirilen Gebe Okulu’nda 19. döneminde Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Havva Burcu Tatoğlu anne ve baba adaylarına bilgiler verdi. Hamileliğin beraberinde hem fizyolojik hem de psikolojik değişiklikleri getirdiğini belirten Psikolojik Danışman Tatoğlu, “Anne adayları, yaşadıkları değişimin etkisiyle kendilerinde bir takım psikolojik farklılıklar görebilirler” diyerek anne ve baba adaylarına uyarılarda bulundu.
"PANİK VE ÖFKE NÖBETLERİ GEÇİREBİLİR"
Anne adaylarının kişisel beklentilerinin yüksek olduğunu ve sık sık olumsuz düşünceler içinde boğulabildiğini belirten Burcu Tatoğlu, “Anne adayları sağlığına, yeme düzenine ve egzersizlerine yeterli önemi vermekte zorluk çekebilir ya da yapamamaktan ötürü aşırı kaygılanabilir. Kendini değersiz ve yetersiz görebilir. Uyku düzeni bozulabilir. İlişkilerinde sürekli çatışma içinde olabilir. Panik ve öfke nöbetleri geçirebilir” şeklinde konuştu.
"VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİM STRES YAPABİLİR"
Anne adaylarında hamilelik ve annelikle ilgili duygu karmaşası olabileceğinin altını çizen Burcu Tatoğlu, “Vücutta meydana gelen değişim, doğum ve sancılarla ilgili korku ve endişeler, çocuk sahibi olmanın getireceği sorumlulukla ilgili kaygılar, ekonomik sıkıntılar, hamilelik ve sonrasında çekiciliğinde azalma olacak kaygısı da strese neden olabiliyor” dedi.
"HAMİLELER İHTİYAÇLARINI KENDİ BELİRLEMELİ"
Hamilelikte yaşanılan stres ve endişeyi önlemek için, anne adaylarının hamilelik döneminin önceki yaşantılarından farklı olduğunu ve özel bir döneme girdiklerini kabullenmesi gerektiğini söyleyen BurcuTatoğlu, “Hamilelerin fiziksel aktiviteye, zihinsel egzersizlere ve sosyal ilişkilere zaman ayırması gerekmektedir. Kişi, doktorunun dediklerini dikkate almalı ancak kendi ihtiyaçlarını kendisi belirlemelidir.”
"HAMİLELİK DÖNEMİNDE PSİKOLOJİK DESTEK ALINMALI"
Anne adayı gibi eşin de stres yaşayabileceğini, bu sebeple anne adayının eşine karşı duyarlı ve anlayışlı olması gerektiğinin altını çizen Burcu Tatoğlu, “Yaşanan dönemin zorlukları, olumlu tarafları, karmaşaları ve duygusal etkileriyle ilgili bilgi edinilmeli. Hamilelik döneminde psikolojik destek alınmalı, rahatlama egzersizleri yapılmalı. Anne adayı ihtiyaç, his ve isteklerini çekinmeden dile getirmeli” diye konuştu.
"DEPRESYON BELİRTİLERİ OLABİLİR"
Anne adaylarında sürekli üzüntü hali, konsantre olamama, çok az veya çok uzun süre uyuma gibi depresyon belirtilerinin olabileceğini belirten Burcu Tatoğlu, “Normalde hoşlanılan aktivitelerden zevk almama, umutsuzluk, intihar ve ölüm gibi düşüncelere kapılma, aşırı sinirlilik, suçluluk, değersiz hissetme, yeme alışkanlıklarında değişiklik, unutkanlık sürekli ve aniden ağlama atakları, cinsel isteksizlik de depresyon belirtisidir” dedi.
"DOĞUM SONRASI DA DEPRESYON YAŞANABİLİR"
Doğum sonrasında da anne adaylarının depresyon belirtisi gösterebileceğini vurgulayan Burcu Tatoğlu, “Anne herhangi bir sorun olduğunda gereksiz yere kendini suçluyorsa, kendini tükenmiş ve bitkin hissediyorsa, sürekli ağlıyor ya da ağlama isteği oluyorsa, yalnız kalmaktan korkuyorsa, uyumakta zorluk çekiyorsa, gülmüyor ve olayların iyi taraflarını göremiyorsa, genelde hoşlandığı şeyler artık ilgisini çekmiyorsa hemen psikolojik destek alınmalı" dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
13°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:26
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:05
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@