20 Nisan 2015 Pazartesi 10:22
Amerika’da Geliştirildi, Tüm Dünyaya Yayıldı
banner230
ABD’de dövme silme ve güneş lekeleri için geliştirilen FDA ve CE onaylı “Cutera enLIGHTen pikosaniye” teknolojisi, Avustralya ve Almanya’nın ardından Kore, Japonya ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak.
Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelen dövme yaptırma işlemi, uygulanma sıklığındaki artışa bağlı olarak sildirme taleplerinde de artışa sebep oldu. Özellikle 2 yıllık bir zaman diliminde yapılan dövmeden pişman olma, eş ve ailevi nedenlerle sildirme isteği gibi birçok sebeple doktora başvuran kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsanların acısız, sorunsuz ve hızlı bir şekilde dövmelerinden kurtulma isteği, tıp teknolojisi üzerine çalışan mühendisleri harekete geçirdi. Öncelikli olarak cilt lekeleri tedavisi için Amerikalı mühendisler tarafın geliştirilen ve dövme silme işleminde de başarılı sonuçlar veren son sistem “Cutera enLIGHTen pikosaniye”, lazer endüstrisi için ilk sayılabilecek birkaç teknolojinin bir araya getirilmesi ile ortaya çıktı. FDA ve CE onaylı ilk kez Amerika’da kullanılmaya
başlayan sistem, Avustralya ve Almanya’nın ardından Kore, Japonya ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak.
KOYU RENKLİ TENLERDE DE GÜVENLE UYGULANABİLİYOR
Konu ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Saray, yapılan bir çalışmada göreceli olarak daha kolay tedavi edilebildikleri varsayılan siyah renkli dövmelerde mevcut lazer sistemleri ile başarı oranının yüzde 58, siyah-kırmızı renkli dövmelerde yüzde 51, diğer çok renkli dövmelerde ise yüzde 12 olarak saptandığını belirtti. Bu oranların ortalama 10 seans lazer uygulamasından sonra elde edildiğini belirten Doç. Dr. Saray, “Uzun tedavi süreleri, yüksek maliyet ve düşük başarı oranının yanı sıra uygulamaların hastalar için ağrılı olması da bir sorun. Bir diğer önemli sorun ise lazer ile başarılı bir şekilde tedavi edilse bile dövmenin yerinde açık veya koyu renkli leke veya iz kalabilmesidir. Özelikle koyu tenli kimseler için bu yan etki daha yüksek oranda. Bu nedenle koyu renk tenlilerde mevcut lazer sistemlerinin uygulanmasını riskli buluyoruz” dedi.
Yeni geliştirilen sistemin getirdiği en önemli yenilik, iki farklı dalga boyunda lazer ışığının hem kısa hem de uzun olmak üzere iki farklı atım süresi ile uygulanabilmesi. Nd: YAG ve KTP olarak adlandırılan bu dalga boyları, dövmelerin yüzde 90’ından fazlasında sıklıkla kullanılan siyah ve kırmızı ile birlikte sarı, açık mavi ve mavi olmak üzere farklı tonlardaki dövmelerin de tek bir lazerle tedavi edilebilmesini sağlıyor.
KALICI MAKYAJ DA BU LAZERLE SİLİNEBİLİYOR
Üstün teknoloji ile geliştirilen “Cutera enLIGHTen pikosaniye”, yüzeysel ve derin yerleşimli dövmeleri aynı etkinlikte tedavi edebiliyor. Yakın bir zamanda sistemin Türkiye’de kullanılmaya başlanacağını belirten Doç. Dr. Yasemin Saray, “Dövmeler, profesyonel ve amatör dövmeler, kozmetik dövmeler (kalıcı makyaj), travmatik ve tıbbi dövmeler olmak üzere 5 farklı tipte olabilir. En sık görülen ve en popüler olan dövme makineleri kullanılarak yapılan profesyonel dövmelerdir. Son yıllarda kadınlar arasında kalıcı makyaj olarak bilinen dövmeler de oldukça popüler olmuştur. Mevcut lazer sistemleri ile tedavi edilebilmesi en güç olan dövme tiplerinden birisi de kalıcı makyaj tipi dövmelerdir. Kalıcı makyajda kullanılan metalik boyalar mevcut lazer sistemleri uygulandıktan sonra silinmek yerine daha da koyulaşabilmekte, siyaha dönebilmektedir. Diğer tüm dövme türleri ile birlikte kalıcı makyaj silinmesinde de ‘Cutera enLIGHTen pikosaniye’ lazer başarı ile kullanılabilir” diye konuştu.
ÇİLLER, YAŞLILIK LEKELERİ VE DİĞER TÜM BENZER LEKELERDE DE ETKİN TEDAVİ
Özellikle daha önce başka lazer sistemleri uygulanmış ve tedaviye yeterli yanıt alınamayan dövmelerin tedavisinde oldukça etkili olduğunu belirten Doç. Dr. Yasemin Saray, “Çiller, yaşlılık lekeleri ve özellikle kadınlarda çok sık görülen güneş lekeleri başta olmak üzere diğer birçok lekenin tedavisinde de çok etkili bir lazer sistemi. Ayrıca doğumsal veya sonradan ortaya çıkan benler, başta akne olmak üzere bazı dermatolojik sorunlardan sonra kalan koyu lekeler de bu yeni sistemle oldukça etkili bir şekilde tedavi edilebilir” dedi.
DÖVME TEDAVİ EDİLİRKEN ÇEVREDE BULUNAN SAĞLIKLI DERİ ZARAR GÖRMÜYOR
Doç. Dr. Saray, “Sistem, lazer ışığının ısıya dönüşerek pigmentleri parçalamasıyla işlemeye başlıyor. Parçalanan pigmentler hücre dışına çıkarak ve makrofaj adı verilen kişinin bağışıklık sistemine ait hücreler tarafından emilerek yok edilir. Bu sistemin en önemli özelliklerinden bir tanesi de lekeyi tedavi ederken çevredeki sağlıklı deriye hiçbir şekilde zarar vermemesi, bir diğer deyişle yan etki olasılığının yok denecek kadar az olmasıdır” ifadelerini kullandı.
Uygulamanın lazer eğitimi almış ve bu konuda deneyimli olan bir doktor tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Yasemin Saray, “Önemli olan herhangi bir komplikasyon geliştiğinde süreci öngörmek ve tedavi edebilmektir. 4-6 hafta aralıklarla yapılacak bu işlemde dövme veya lekeye göre uygulama sayısı değişebilir ve çoğunlukla 3-4 seansta belirgin bir açılma izlenebilir. Çiller ve yaşlılık lekeleri ise 1-2 uygulamada tam olarak silinebilir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.