Acıbadem’den Ergenlik Söyleşisi

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Yelda Öge’nin sunumu TED Koleji konferans salonunda öğrencilere yönelik “Ergenlik” konulu söyleşi yapıldı.Ergenlik dönemini, ”Çocukluk ve yetişkinlik dönemi arasında kalan fiziksel, ruhsal,...

Acıbadem’den Ergenlik Söyleşisi
banner230
Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Yelda Öge’nin sunumu TED Koleji konferans salonunda öğrencilere yönelik “Ergenlik” konulu söyleşi yapıldı.
Ergenlik dönemini, ”Çocukluk ve yetişkinlik dönemi arasında kalan fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyokültürel gelişimlerin yaşandığı bir geçiş dönemi” olarak tanımlayan Uzman Psikolog Yelda Öge, ergenlik döneminin özellikleri ve ergenlik psikolojisi hakkında öğrencilere bilgi verdi. Öge ”Ergenliğin başlarındaki hızlı değişim, duygu, düşünce ve tutumlar arasında belirgin farklılıklara sebep olur. Ergenler bu süreçte inişli çıkışlı duygu yoğunlukları yaşarlar. Hassas ve alıngan bir ruh haline sahip olmakla birlikte yaşadıkları olaylara karşı, kolay öfkelenip kolay üzülebilirler. Ergenler için arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek, sosyal ortamlara katılmak önemlidir. Arkadaş ilişkileri, arkadaş gruplarına dahil olma isteği, arkadaşlarının kendi hakkındaki düşünceleri bu dönemde ergenler için önem kazanmaya başlar. Aileyle olan ilişkilerde bu süreçte fikir ayrılıkları ve çatışmalar sıklıkla yaşanır. Genellikle ailesinin ve çevresindeki bireylerin kendilerini yeterince anlayamadıklarından yakınırlar” diye konuştu.
YARARLI AKTİVİTELER
Uzman Psikolog Yelda Öge, sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirebilmek için, yararlı aktivitelere katılmanın vücuttaki olumsuz enerjinin boşaltılmasına yardımcı olabileceğini, bu sebeple spor aktivitelerini arttırmaları gerektiğini ve özellikle öfke patlamaları, aile içi çatışmalar ve arkadaş ilişkilerinin iyileştirilmesi için psikolog desteği almalarını önerdi.
YORUM EKLE