28 Mayıs 2015 Perşembe 17:32
Yunanistan Ykp Sekreteri HDP Seçmenini Uyardı
banner230
Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas, HDP tarafından rol model olan Syriza Partisi’nin bir çok vaatlerini gerçekleştirmediğini belirterek, “Ülkede kriz hala devam etmektedir. Geleceğe dair umutlu değiliz. Biz tecrübe ettik, siz de aynı şeyleri tecrübeyi yaşamayın” diyerek Türkiye’deki seçmenleri uyardı.
Türkiye’de Komünist Partisi’nin seçim öncesi kampanyasına destek için gelen Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas, Türkiye ve Yunanistan’da işçi sınıfının ayrıcalığının olmadığını belirtti. Her iki ülkenin de hükümetle aynı sorunları yaşadığını belirten Dimitris Kutsumbas, emperyalizm, barbarlık, yoksulluk, işsizlik ve sömürüye karşı ortak irade olması gerektiğini dile getirdi.
TÜRKİYE’DEKİ SEÇMENİ UYARDI
Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas, Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından siyasi başarısı sebebiyle örnek alınan Syriza Partisi’nin, zaafları olduğunu belirtti. Syriza Partisi’nin HDP’nin daveti üzerine İzmir mitingine katılmasının doğru olmadığını belirten Kutsumbas, Türkiye’deki seçmenleri uyardı. Kutsumbas, “Buna Türk halkının karar vermesi gerekiyor. Syriza’nın aslında Türkiye’de yaşanan gelişmelere çok fazla karışmaması gerektiğine inanıyoruz. Ama her şeye rağmen Yunanistan Komünist Partisi’ni temsilen sözüm var. Syriza’nın tek başına olarak bu partiyi desteklemesi bile işçi halkı için çok yararına bir gelişme değildir. Bizim yaşadıklarımız ortada, uzun uzun anlattım, bizim yaşadığımız tecrübe budur, siz de aynı tecrübeyi yaşamayın” dedi.
Yunanistan’da yaşanan krizden dolayı geleceğe dair kuşku duyduklarını ifade eden Dimitris Kutsumbas, bu krizi aşmanın işçi hareketi, başka bir takım güçlerle ittifak gibi bir çok alternatif yolu olduğunu, darbenin gerici ve muhafazakar olduğunu kaydetti.
“BASKILAR TÜRKİYE’DE DEĞİL, HER ÜLKEDE VAR”
Türkiye’nin seçime girerken Yunanistan’dan görünümünü anlatan Kutsumbas, “Biz bir resme hakimiz Türkiye ile ilgili. Ama hem ülkemizde hem de uluslararası platformda mücadelemiz birlikte sürdürmek zorundayız. Demokratik hak ve özgürlüklerimiz için ve burada yaşanan bazı baskılar sadece Türkiye’de olmuyor başka ülkelerde de oluyor. Birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Yunanistan’da son 3 ayda 390 mahkeme açılmıştır. Yunanistan’da da birtakım baskılar söz konusu, grev haklarını kullandıkları için işçiler baskı görüyor. Demokrasi eşitlik varsa eğer o tamamen hükümetin karakteri ile ilgili bir şeydir” ifadelerini kullandı.
“DERİN KRİZDEYİZ, GELECEĞE DAİR UMUTSUZUZ”
Yunanistan’ın derin bir kriz içinde olduğunu ve gelecekten ümitli olmadıklarını belirten Kutsumbas, “Derin bir kriz içindeyiz. Geçmişteki refah döneminin ardından büyük bir krizle karşı karışıyız ve kapitalizmi yeniden canlandırmalıyız. Geleceğe dair umutlu değiliz, kriz çok derin. Bir canlanma yapılmalı ve bu canlanma Avrupa içinde diğer yaşanan rekabetlere de bağlı olabiliyor. Biliyorsunuz Yunan ekonomisi küçük bir ekonomidir. Bu yüzden özellikle İspanya ve Fransa’daki gelişmelere bağlı olacaktır” dedi.
“HALK DAHA KÖTÜDEN KORKTUĞU İÇİN RAZI”
Yunanistan’da kurulan yeni hükümeti ve Başbakan Aleksis Çipras’ı da eleştiren Dimitris Kutsumbas, 4 aydır iktidarda olan Syriza Partisi’nin geçmiş hükümetlerden hiçbir farkı olmadığını ve herhangi bir gelişim göstermediğini savundu. Kutsumbas şöyle devam etti:
“Syriza partisi geçmişte küçük sol partiyken daha seçimlerin ilk günden itibaren hemen sol söylemlerinden uzaklaştı, seçim öncesinde ulusalcı parti ile koalisyon kurmak için anlaşmaya varmıştı. Resmi sonuçlar tam açıklanamadan önce bu partiyle koalisyon kuracağını ilan etmişti. Bizde bir söz vardır; ‘İyi bir gün sabahından belli olur.’ Dolayısıyla iktidarın aynı politikası sonraki günlerde de devam etti. Geçmişte halk karşıtı önlemleri kaldıracağına dair sözleri vardı. Tek bir gün tek bir yasa ile bunların iptal edileceğini söylerken, sonra bunu aşamalı olarak sağlayacağın ilan etti. Ardından bu sözleri sözün gelişi şeklinde ifade ettiğini ve bu önlemlerin alınmasının mümkün olmadığını söyledi. Hemen ardından geleceğe yönelik önlemler yaşanmayacağını söyledi. Sert bir pazarlığa girişeceğine ve kırmızı çizgiler oluşturacağını anlattı. Ve sonra kırmızı çizgileri de kaldırdı, onurlu bir müzakere verileceğini söyledi. Ne kadar onurlu gerçekleşiyor bilemesek de ülkeyi iflastan kurtarmak adına bu girişimlerde bulunacağını söyledi ama ülkede kriz hala devam etmektedir. Mayıs sonunda devletin tüm kasaları boşalacağı biliniyorken, devlet memurun maaşları ödenemeyecek. 500 milyon dolarlık bir ABD şirketi ile anlaşma imzaladılar. Eski savaş uçaklarının bakımına yönelik bir para. Bu tarz partilerin vaatlerini gerçekleştiremeyeceğini, sadece oy toplamak için vaatler sunduklarını çok iyi biliyoruz. Halkı ikileme sokarak terörizme etmiş oluyorlar. Ya halk karşıtı önlemleri imzalayacağız ya da avro bölgesi para biriminden çıkacağız, ülkemiz iflas edecek. Halk buna razı oluyor daha da kötüden korktuğu için, kötü bir anlaşma da olsa razı oluyor. Bu ikilemler de yalan çünkü tek çare bunlar değil. Halk yararına planlanmış bir program olması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir plan görmüş olsaydık elbette katılımım sağlayacaktık parti olarak.”
Komünist Parti’ye de desteklerini ileten Kutsumbas, toplantının sonunda Türkçe “Oylar komünist partiye” diye konuşarak mesaj verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.