07 Kasım 2015 Cumartesi 07:43
Yeni Hükümet Ne Zaman Kurulacak ? Ak Parti 4. Hükümeti Ne Zaman Kurulacak?
banner230
 DAVUTOĞLU'NA HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ

Meclis Başkanı belli olduktan sonra AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Geçici Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, teamüller gereği istifayı aldıktan sonra hükümetten yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini isteyecek.

26. dönem parlamentosunu oluşturmak için yapılan 1 Kasım seçimleri sonuçlanırken sıra TBMM'nin açılışına geldi. Meclis'i oluşturacak 550 milletvekili pazar günü seçimle belli olurken vekiller mazbata almak için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kesin sonuçları açıklamasını bekleyecek.

HÜKÜMET HIZLI KURULACAK

Tek başına iktidar olduğu için bu kez hükümetin kurulması hızlı olacak. 7 Haziran sonrasında Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumu beklenmesine rağmen bu kez beklenmeyebilecek. Veya Meclis başkanının seçildiği gün başkanlık divanı üyeleri de belirlenebileceği için hükümet kurma süresi yine hızlı işleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevlendirmeyi yapmasının ardından Davutoğlu'nun da kısa sürede hükümetini kurabileceği belirtiliyor. Hükümetin Meclis'e sunulmasının ardından bir hafta içinde hükümet programı Genel Kurul'da okunacak ve üç gün içinde programın görüşülüp güven oylaması yapılacak. AK Parti güvenoyu için gerekli olan 276 milletvekilini fazlasıyla geçtiği için oylamada herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.

YENİ HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK?

Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumundan sonra Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nu hükümet kurmakla görevlendirecek. Davutoğlu'nun çok kısa bir süre içinde hükümeti kurması bekleniyor. Hükümetin oluşumunan ardından Meclis'te güvenoylaması yapılacak ve yeni hükümet resmen göreve başlayacak. Bu sürecin kasım ayının son günleri ile Aralık ayının 1. haftasında tamamlanması bekleniyor.

İLK OTURUMU BAYKAL YÖNETECEK

Kayıt işlemlerinin ardından TBMM Genel Kurulu, YSK'nın milletvekili seçim sonuçlarını TRT'de ilanını takip eden 5. gün, saat 15.00'te toplanacak. Birleşimi, Haziran seçimi sonrasında olduğu gibi TBMM'nin en yaşlı üyesi olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. En genç 6 milletvekili de geçici olarak katip üyelik yapacak.

Milletvekilleri, Anayasa'da yer alan "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim" şeklindeki yemini ederek görevlerine başlayacak.

MECLİS, YENİ BAŞKANINI SEÇECEK

Yemin töreninin ardından, TBMM'nin 27. Başkanı'nı seçmek için takvim işlemeye başlayacak.

Meclis'in toplandığı ilk birleşimde, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları alınacak. Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

TBMM Başkanı'nın seçildiği gün Genel Kurul'da, Cumhurbaşkanlığının, Bakanlar Kurulunun istifasının kabul edildiğine ve yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devamına ilişkin tezkeresi ile Cumhurbaşkanlığının Bakanlar Kurulu'nun yeniden kurulması için görevlendirmesine ilişkin tezkeresi okunacak.

Meclis Başkanı seçiminden sonra Başkanlık Divanı oluşacak. Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek Başkanlığa bildirecek. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul'un onayına sunulacak.

HÜKÜMET KURMA GÖREVİ DAVUTOĞLU'NA

Seçimlerin ardından, Hükümet kurma çalışmaları da başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa gereği Meclis'te en fazla sandalyeye sahip AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma yetkisi verecek.

Davutoğlu, 45 gün içinde yeni oluşturacağı kabine üyelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hükümeti onaylamasının ardından Bakanlar Kurulu programı okunacak. Programın okunmasından 2 tam gün geçtikten sonra görüşmelere geçilecek, görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra ise güven oylaması yapılacak.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.