16 Kasım 2016 Çarşamba 14:18
'Terör destekçilerinin hariçten maval okumasına kulağımız kapalı'
banner230

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Kasım ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin ihracat eliyle büyüyen bir ekonomi olduğuna dikkati çekerek, "İhraç ettiğimiz ürünler ise petrol veya doğalgaz değildir, tarım ürünleri veya hammaddeler değildir. Türkiye, yarı mamulleri ve nihai ürünleri ihraç etmektedir. 2015 yılında, ihracatımızın yüzde 93'ten fazlasını sanayi ürünleri oluşturmaktadır." diye konuştu.

Özlü, ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modeline sahip ekonomilerin, dış ülkelerle geliştirdiği diplomasi faaliyetlerinin son derece önemli olduğunu aktararak, dış politikanın, ekonomik hedefleri destekleyecek, iş dünyasının önünü açacak bir anlayışla kurgulanması, aktif olması dışa açılması ve sorunlara değil, fırsatlara odaklanması gerektiğini bildirdi.

"Biz de 2002'de göreve geldiğimiz andan itibaren bunu yaptık. Bütün dünya ülkeleriyle olan ilişkilerimizi, kazan-kazan prensibine göre yeniledik, tazeledik." diyen Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tavrımızı bundan sonra da sürdüreceğiz. Dünya ülkeleriyle olan ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız. Bizimle iyi geçinmek isteyen, Türkiye'yi bir dost ve müttefik olarak gören her ülkeyi, biz de dost ve müttefik olarak görüyoruz ve göreceğiz. Bize uzatılan hiçbir eli biz boşta bırakmayacağız, geri çevirmeyeceğiz ancak bu tavrımız, uysal başlı koyun olduğumuz şeklinde anlaşılmamalıdır. Her egemen ülke gibi bizim de kırmızı çizgilerimiz vardır. Terörün, teröristlerin, terör destekçilerinin, hangi gerekçeye dayanırsa dayansın, korunmasına ve kollanmasına asla tahammülümüz yoktur. Biz ülke olarak, siyasiler olarak yapıcı eleştirilere her zaman açığız ancak kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların, bize hariçten maval okumalarına kulağımız kapalıdır. Terör örgütleriyle iş tutanların bize demokrasi dersi vermesine karnımız toktur. Bize ders ve öğüt verecek olan yegane otorite milletimizdir."

-"Türkiye'yi terör belasından kurtaracağız"


Türkiye'nin 7 Haziran seçimlerinin ardından defalarca terör saldırılarına maruz kaldığına değinen Özlü, konuşmasına şöyle devam etti:

"Daha birkaç gün önce, görevi başındayken, bir kaymakamımız, Muhammet Fatih Safitürk kardeşimiz şehit edildi ancak Avrupa Birliği, bu süreçte bize destek olmak bir yana, engel olmaya çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Bunu herkes bilmelidir: Terörle mücadele, bizim en temel hakkımızdır. Daha doğrusu, terörle mücadele, bizim en temel vazifemizdir. Biz bu vazifeyi yerine getireceğiz. Türkiye'yi terör belasından kurtaracağız. Demokrasisi ve ekonomisi çok daha güçlü olan bir Türkiye inşa edeceğiz. Biz, Avrupa Birliği'ne, 'Bizi birliğe alın' diye yalvarıyor değiliz. Biz, AB'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin de AB'ye ihtiyacı olduğunu söylüyoruz ancak bölgemizde ve dünyada yaşanan son gelişmeler şunu gösteriyor, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacından fazladır. AB ülkelerinin ve sorumlularının bu açık, basit ve net gerçeği, görecek kadar akla ve izana sahip olduklarını umut ediyorum."

-"Teknoloji, tasarım ve markalaşma seviyemizi artıracağız"


"Yapmamız gereken işler aslında bellidir. Otomotiv, tekstil ve makine gibi sektörlerde, teknoloji, tasarım ve markalaşma seviyemizi artıracağız. İlaç, optik, elektronik, havacılık gibi ileri teknoloji gerektiren sektörlerde yatırımlarımızı artıracağız." ifadelerini kullanan Özlü, "Sadece ürünlerimizi değil, üretim sistemlerimizi de çağın ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yeniden kurgulayacağız. Bunları başarmak için çok ciddi bir gayret içindeyiz." dedi.

Bakan Özlü, bu yıl hayata geçirdikleri Ar-Ge Reform Paketi'yle birçok önemli adım attıklarına işaret ederek, Ar-Ge merkezi kurmayı ve işletmeyi çok daha kolay hale getirdiklerini, tasarım ofislerini de Ar-Ge merkezleri gibi desteklemeye başladıklarını bildirdi.

Şu anda Türkiye'de 287 Ar-Ge Merkezi bulunduğunu, Ar-Ge Reform Paketi'nin de etkisiyle önümüzdeki süreçte, Ar-Ge merkezi sayısının önce 500'e, ardından bine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Özlü, özel sektörün de bu hedefi kendileriyle paylaşıyor olmasının önemini vurguladı.

Bakanlık olarak, daha fazla ve daha nitelikli üretim hedefleri için gelecek dönemde, bazı çalışmalara öncelik vereceklerini ifade eden Özlü, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle, TBMM gündeminde olan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarımızı yasalaştıracağız. Böylece patent, tasarım ve markalarla ilgili çok daha iyi işleyen bir dönemi başlatacağız, iş ve yatırım ortamını daha da iyileştirmiş olacağız. TÜBİTAK'ı yeniden yapılandırarak, ülkemizin bilim ve teknoloji ekosistemini daha da geliştireceğiz. Üretim Reform Paketi'yle, yatırımcıların üzerindeki birçok yükü daha kaldıracağız, özellikle yatırım yeri konusunda yaşanan sıkıntıları çözeceğiz. Üretim alışkanlıklarımızı köklü bir şekilde değiştirecek olan 4. Sanayi Devrimi'yle ilgili geniş katılımlı bir platform oluşturarak, bu konuda planlı ve etkin politikalar geliştireceğiz. Bu çalışmaların, ülkemizin daha nitelikli ve rekabetçi üretim yapısına geçişine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz."

Bakan Özlü, konuşmasının ardından, sanayicilerin talep ve önerilerini dinledi. Daha sonra KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Bakan Faruk Özlü'ye, Hereke halısı hediye etti.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.