İmam Hatip ‘Kariyer Günleri’

AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, “İmam hatiplilik bir alt kimliktir ve benim hayatımda 50 yıllık yaşamımdaki övündüğüm, gururla taşıdığım en önemli en birinci alt kimliğimdir”Tokat Arif Nihat Asya Kız İmam Hatip Lisesi’nde...

İmam Hatip ‘Kariyer Günleri’
banner230
AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, “İmam hatiplilik bir alt kimliktir ve benim hayatımda 50 yıllık yaşamımdaki övündüğüm, gururla taşıdığım en önemli en birinci alt kimliğimdir”
Tokat Arif Nihat Asya Kız İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen “Kariyer Günleri” programına Tokat Valisi Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşma yapan Vali Can, öğrencilere zorluklar karşısında pes etmemeleri gerektiğini, öz güvenli ve üretici olmalarını beklediklerini kaydetti. Vali Can, ayrıca Özel İdare ve belediyenin işbirliğinde okullarda öğrencilere öğlen sıcak yemeklerini vermeyi arzu ettiklerini söyledi. Kariyer Günleri programına konuşmacı olarak katılan AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır ise imam hatip okullarının geçmişten günümüze kronolojik olarak durumunu değerlendirdi. İmam Hatiplerin 1980’li yıllardan sonra altın çağını yaşamaya başladığını ifade eden Çakır, “Ben de sizin ağabeyiniz hocanız olarak 1976 yılında imam hatipte okumaya başladım, 1983 yılında mezun oldum. Her birimizin kimlikleri ve alt kimlikleri vardır. İmam hatiplilik bir alt kimliktir ve benim hayatımda 50 yıllık yaşamımdaki övündüğüm gururla taşıdığım en önemli en birinci alt kimliğimdir. Sizlerin de bu alt kimliğinizi övünerek gururla taşımanızı temenni ederim. Çünkü bu kimliği taşımak toplumsal olarak meşakkatlidir” dedi.
İmam hatiplerin tarihinden en kritik kilometre taşının 1997 yılı olduğunu ifade eden Çakır, “1997 yılında beraber yaşadığımız klasik darbeler dışında sanal darbe yaşamak suretiyle İmam Hatip Liselerinin orta kısmı kapatıldı. Aslına imam hatip liselerinin taban katı asıl kaidesi ortadan kaldırıldı. Bu çok ağır bir ithamdı. ‘Bin yıl sürmesi gerekecek’ diye ortaya konulmuştu. Çok şükür ki bin yıl değil, 10 yıl bile sürmeden 28 Şubat süreci tamamlandı. Tarihin çöp tenekesine atıldı. Arkasında da tekrar halkın iradesi tecelli etti, tekrardan başka bir dönem geldi. Hamdolsun İmam Hatip Liselerinin ortaokul kısmı tekrar açıldı” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından yeni yapılarak faaliyete geçen Tokat Arif Nihat Asya Kız İmam Hatip Lisesi gezildi.
YORUM EKLE