HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:

Kocaeli’de parti üyeleri ile buluşan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP bir yıl iktidarda kalsın, biz gidersek ülkede felaket olmaz” dedi.HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kocaeli’de parti üyeleriyle buluştu. Kocaeli’nin...

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
banner230
Kocaeli’de parti üyeleri ile buluşan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP bir yıl iktidarda kalsın, biz gidersek ülkede felaket olmaz” dedi.
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kocaeli’de parti üyeleriyle buluştu. Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yapılan toplantıda konuşan Demirtaş, “Bizim doğamızı, ormanımızı, deremizi, ağacımızı, suyumuzu katleden, kirleten bu yanlış anlayışı teşhir etmek ve sizlerle dayanışmada bulunmak için buradayım. Burada zaten uzun süredir çevre etkinlikleri, çevre mücadelesi ve ekoloji mücadelesi zaten devam ediyor. Burada Dilovası’nda, Gebze’de, Kocaeli’de ya da Dersim’de, Munzur’da, Türkiye’nin her bir yerinde yaşanan çevre felaketlerine, doğamızı katleden anlayış AK Parti iktidarı döneminde maalesef artarak, katlanarak devam etti. Önceki dönem başbakanlığımızı yapmış olan şimdiki cumhurbaşkanı ve şimdinin de stajyer başbakanının talimatıyla, şimdi sizler burada mahallenizde bir büyük atık depolama tesisi ile karşı karşıyasınız. Normalde demokratik bir ülkede bunu yapanlar derhal tutuklanıp içeri atılırlar. Normal ülkelerde böyle olur. Ha oraya büyük bir nükleer bomba koymuşsunuz, ha getirip o tesisi oraya koymuşsunuz. Dilovası’ndaki 50 bin insan ve etrafta Gebze’de, Kocaeli’de yaşayan bütün insanlar için büyük bir tehdit ve tehlike oluşturuyor. Fakat şu anda mahallenizde yapılan bu depolama tesisi bunun sadece küçük bir örneği. Bununla yetinseler tamam. Ama sadece bu değil. Bütün Dilovası şu anda zehir yayıyor. 50 bin insan burada her gün zehir soluyor. Avrupa ülkelerinde şu tespitleri de bilimsel olarak ispatladılar. Türkiye’de kansere yakalanma oranının 3 katı kanser var burada. Ama sadece siz zehirlenmiyorsunuz. Doğacak olan çocuklar bile zehirleniyor şu anda” diye konuştu.
Konuşmasında AK Parti’ye yüklenen Demirtaş, “Diyorlar ya, ‘Biz cami açıyoruz dine saygılıyız’ diye. Hayır. Onların minaresi nedir biliyor musunuz? Şu büyük iş kuleleri var ya, artık onlara tapıyorlar. Onların ibadethaneleri oralardır. Biz bu işi nasıl yaparız biliyor musunuz? Para babalarının cebine biraz daha para koyarak değil. Gelir dağılımında eşitliği sağlayarak yaparız. Bunu yaparken ülkemizde barışı da sağlayabilecek bir politikayı hep birlikte geliştirebiliriz. Kürt’ün, Türk’ün, Alevi’nin, Sünni’nin birbirinden korkmadan, birbirini tehlike olarak görmeden, kardeşçe yaşabileceği bir barış ülkesi inşa edebiliriz. Biz dünyaya barışın gözünden bakıyoruz. Sarayın penceresinden değil. İnsanın yüreğinden bakıyoruz dünyaya. Devlet kutsaldır ve halk devlet için vardır. Bunun karşısındaki anlayış da, insan kutsaldır. Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır. Değerli olan, kutsal olan o dur. Devlet onun hizmetkarıdır. Eğer biz iktidara gelirsek, devleti parti devleti olmaktan çıkartacağız. Öyle bir sistem kurmalıyız ki, HDP iktidarda olmasa da devletin işleyişindeki sistem kalıcı olmalı. Ama şimdi herkes devleti kendi partisine uygun hale getiriyor. Biz iktidardan gidersek felaket olur diyorlar. Oysaki kendine güvenen bir iktidar bu kadar ciddi bir itirafta bulunabilir mi? Demek ki 13 yılda hiçbir şey yapmamışsınız. Biz iddialıyız. HDP bir yıl iktidarda kalsın biz gidersek ülkede felaket olmaz. Çünkü demokrasi kurarız” diye konuştu.
YORUM EKLE