09 Ağustos 2015 Pazar 10:16
Hanefi Bostan: "MEB Mahkeme Kararını Uygulamıyor"
banner230
Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan Milli Eğitim Bakanlığı’nın mahkemenin verdiği kararı uygulamadığını söyledi.
Yazılı bir açıklama yapan Hanefi Bostan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatarak, "Bu karar üzerine görevden alınan okul müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları görevlerine iade edilmeleri talebinde bulundular. Görevlerine iade talebinde bulunan eğitimcilerin dilekçelerine verilen cevaplar, devletin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın hangi anlayışla yönetildiğini bir kez daha ortaya koymuş bulunmaktadır. Bu dilekçelere ya ’Danıştay kararı müdürlüğümüze ulaşmadığı için bir işlem yapılamamaktadır’ denilmekte. Danıştay’ın muhatabı İlçe veya İl Milli Eğitim Müdürlükleri değil Milli Eğitim Bakanlığının kendisidir. Ayrıca MEB’in mahkeme kararları üzerine yorum yapma yetkisi de bulunmamaktadır. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından ilgili kararın MEB’e ulaştığı, MEB’in 01.07.2015 tarihinde İstanbul Valiliğine, Bakan adına gönderdiği yazıdan anlaşılmaktadır. Yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu vardır" dedi.
Mahkeme kararının uygulanmasının anayasal ve yasal zorunluluk olduğunu vurgulayan Bostan, "Anayasa ve Yasa hükümleri ile idare hukuku ilkesi gereği idareler yürütmeyi durdurma kararının amaç ve kapsamına göre yeni bir işlem yapmak ve iptal edilen işlemden doğan sonuçları ortadan kaldırmak ve önceki hukuki durumun geçerliliğini sağlamakla görevlidir. Bu nedenle, idareler yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının amaç ve kapsamı dışında bir işlem tesis edemez. İdarelerin bu amaç dışında başkaca bir tercih ve takdir hakkı bulunmamaktadır. Anayasaya gereğince; yargı kararlarının uygulanmaması bir yana, geciktirilmesi bile suçtur. Mahkeme kararlarının yerine getirilmesi, bir hukuk devletinde o kadar önemlidir ki, mahkeme kararının yerine getirilmemesi kanuna aykırı davranıştan daha ağır bir kusur kabul edilmektedir. Yargı kararlarını yerine getirmeyen idare görevlilerinin bu eylemlerinin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğu Danıştay İkinci Dairesinin 10.05.1966 gün ve E.1965/2884, K.1966/1203 sayılı kararı ile de kabul edilmiştir" ifadelerini kullandı.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bir an önce mahkeme kararlarını uygulama çağrısında bulunan Bostan, "MEB, Danıştay kararını 30 gün geçmesine rağmen hala uygulamayarak hukuksuzlukta zirve yapmış bulunmaktadır. MEB’in bir an önce hukuk çizgisine dönmesi dileğiyle" açıklamasında bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.