Efkan Ala:78 Milyon Gönül Biriliği İçinde Olmalı

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, ülkedeki bir ilkenin uygulanması gerektiğini ifade ederek, "İnsanların fikirleri ayrı olabilir. Ayrı partilere gönül vermiş olabilirler. Ama bizim yolumuz belli. Ne zaman ki ülkemiz bir tehlike ile karşı karşıya...

Efkan Ala:78 Milyon Gönül Biriliği İçinde Olmalı
banner230
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, ülkedeki bir ilkenin uygulanması gerektiğini ifade ederek, "İnsanların fikirleri ayrı olabilir. Ayrı partilere gönül vermiş olabilirler. Ama bizim yolumuz belli. Ne zaman ki ülkemiz bir tehlike ile karşı karşıya kalırsa o zaman yek vücut olmalıyız. Tehlikeyi bertaraf etmek için 78 milyon gönül birliği içinde olmalı" dedi.
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, 1 Kasım seçimleri öncesi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bursa Ardahan Dernekleri Federasyonu üyeleriyle kahvaltıda buluşan Ala, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ala, "Ülkemizde bir ilkeyi mutlaka uygulamamız gerekiyor. İnsanların fikirleri ayrı olabilir ayrı partilere gönül vermiş olabilirler. Ama bizim yolumuz belli. Ne zaman ki ülkemiz bir tehlike ile karşı karşıya kalırsa o zaman yek vücut olmalıyız. Tehlikeyi bertaraf etmek için 78 milyon gönül birliği içinde olmalı. Sınır dışında ki kardeşlerimizin en çok ihtiyaç duyduğu konu meselelerinin demokrasi içinde çözememeleridir. Bu sorunu çözmek onların en önemli arzusudur. O yüzden ülkemizde en ufak bir sıkıntı olsa bizleri arıyorlar. Bizim ülkemizde ülkeyi kim yönetecek konusu kıyametleri koparıyor. Bu ülkeyi millet yönetecek demişiz ama “egemenlik milletindir” cümlesinin gerektirdiği iradeyi milletten tekrar alabilmek için ancak diye başlayan bir sürü paragraf var. Bir cümleyle verdiğimiz iradeyi birkaç sayfa ile geri almışız. Alınan bu iradeyi millete değil de millete hesap vermeyen sorumluluk almayan bir takım kurumlara vermişiz. O kurumları vatandaş görüp hesap soramıyor. O kurumlar milletin seçtiği meclise de hesap vermiyor. İşte temel problemimiz aslında budur. Keşke şu anayasayı değiştirebilsek ve memleket sivil irade bir anayasaya kavuşsaydı. Anayasayı yapabilirsek millet yönetecek ve mekanizmalar ona göre kurulacaktı. Uzaydan olan bir şeyden bahsetmiyorum. Avrupa Birliğinin ve gelişmiş dünyanın standartlarından bahsediyorum. Meselelerini kolay çözen kişi başına milli gelirin yüksek olduğu ve sosyal barışını sağlamış olan ülkelerden bahsediyorum” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM MEKANİZMALARINI KURUMSALLAŞTIRMAMIZ LAZIM

Bugüne kadar atılan tüm adımların o standartlara biraz daha yaklaştırdığını belirten Ala, “Bu problemleri çözmenin en önemli yolu memleketi milletin çözmesidir. Milletin çözmesi noktasında önünde anayasal sorunlar olsa da önümüzdeki dört yıl bütün vatandaşlarımız berrak bir şekilde dört yılını önüne koyması gerekiyor. Geçmişi de yaşadığımız olup biten siyasi gelişmelere bakarsak formül kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu sorunları aşmanın tek yolu güçlü bir siyasi istikrardır. Hangi dönemde bu istikrarı yakalamışsak sosyal problemlerimizi çözmüş, kendisine taarruz edenler geri adım atmış ve başarı sağlamıştır. Önümüzde ki dört yıl bunu tekrar yakalayabiliriz. Ya buna karar vereceğiz ya da ülkenin problemlerinin çözüm yoluna koymak yerine darmadağın bir siyasi tablo ortaya çıkarsa siyaset kendi problemlerini çözerek vakit tüketecektir. Şu anda tek başına anayasayı değiştirecek bir tablo yok. Keşke diğer partilerle bir araya gelip sivil bir anayasa yapabilsek. Bunu çözüm mekanizmalarını kurumsallaştırmak için istiyoruz. Sürekli yüzde 50’ler de civarında bir iktidara ihtiyaç duymamak için o anayasayı bir kere değiştirmemiz gerekiyor. Diğer ülkelerdeki gibi yüzde 35, 40 alındığında güçlü siyasi mekanizmalar kurulsa o zaman bu kadar heyecanlanmaya gerek kalmaz. Bu yüzden çok yol alabilmek için güçlü iradelere hükümetlere ihtiyaç duyuyoruz. Mevcut anayasaya sizin koyduğunuz hedeflere yardım etmiyor. Çözümden hiçbir zaman vazgeçmedik” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 14:49
YORUM EKLE