CHP’li Tanal’dan MHP’ye Eleştiri

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, dün terör gündemiyle toplanan Genel Kurul’daki oylamaya ilişkin, "MHP hedef şaşırtmadı, üstüne düşen misyonu yerine getirdi. AKP ne zaman, hangi ortamda kuyuya düşmüşse ipi MHP atmıştır, kuyudan...

Politika 30.07.2015, 11:59
CHP’li Tanal’dan MHP’ye Eleştiri
banner230
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, dün terör gündemiyle toplanan Genel Kurul’daki oylamaya ilişkin, "MHP hedef şaşırtmadı, üstüne düşen misyonu yerine getirdi. AKP ne zaman, hangi ortamda kuyuya düşmüşse ipi MHP atmıştır, kuyudan çıkarmıştır" dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Tanal, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından kopya çektikleri iddiasıyla meslekten ihraç edilen 37 hakim ve savcının mesleğe kabullerine ilişkin kararın kaldırılmasını değerlendirdi.
Duruşma salonlarına siyasetin girmesi halinde adaletin oradan kaçacağını belirten Tanal, "Türkiye’de son yıllarda duruşma salonlarına girmiş durumda, adalet duruşma salonlarından çıkmıştır" diye konuştu.
HSYK 3. Dairesi’nin 11 Haziran’da aldığı kararı bir "hukuk katliamı" olarak nitelendiren Tanal, "37 yargıcın kopya gerekçesiyle mesleğe kabul kararlarının alınması, kopyayla ilgili daha önce iki sınav yapılmıştı. Birinci sınav iptal edilmişti ve o sınavdan sonra ikinci bir sınav daha yapılmıştı. O sınavların iptaliyle ilgili sınava girip kazanan 164 adayın tamamı kopya olmadığı gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemelerine dava açtılar. Şimdi diyorlar ki ’Bu mahkeme kararları bizi bağlamaz" ifadelerini kullandı.
Tanal, "Lütfen siyaseti duruşma salonlarına sokmayın. Eğer siyaseti duruşma salonlarına sokarsanız o ülkede adalet biter. Adalet biterse düzen biter kaos başlar. Kaosun başladığı ülkede de yaşanmaz" dedi.
"BİZİ GENEL BAŞKAN SEÇMEDİ"
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Tanal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in olası bir erken seçimde CHP’den tasfiye edilecek milletvekillerine ilişkin açıklamalarına cevap verdi. Tanal, "Ön seçimle ön sıralardan örgütün vicdanıyla çıkan biriyim. Onu telaffuz eden insanlar gitsinler kendileri tasfiye oluyorlar mı olmuyorlar mı
Ankara’yı nasıl parsel parsel sattıklarının hesabını versinler. Çünkü kendi Başbakan Yardımcıları bunu söylüyor. Bizi genel başkan seçmedi, ön seçimde halk seçti" diye konuştu.
"CİNSİYETÇİ BİR YAKLAŞIM"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın dün gerçekleştiren Genel Kurul’da HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a yönelik sözlerini değerlendiren Tanal, "Cinsiyetçi bir yaklaşımdı. Bu nedenle deneyimli olan bir politikacının
yapması gereken, erdemli olan davranış, tüm kadın arkadaşlarımızdan, herkesten özür dilemesidir" dedi.
"MHP YİNE ŞAŞIRTMADI"
"Dün Genel Kurul’da CHP’nin Araştırma Önergesi’nin oylaması AK Parti-MHP koalisyonunun göstergesi miydi?" sorusuna Tanal, "Terörün arkasında kimler varsa açığa çıkmış olacaktı. Bu gizliliği açığa çıkmasından çekinenler aynı noktada birleştiler. Çünkü ülkemizde terörle beslenenler var. Terör olmazsa siyasi hayatını devam ettiremeyecekler var. Tek varlıkları, tek meşruiyetleri terör.
Peki kardeşim, terör insanlığın baş belasıdır, bir insanlık suçu işleniyor. Peki biz siyasetçiler insanlık suçuna karşı kulaklarımızı nasıl tıkayabiliriz? Bunu anlamak mümkün değil. Siyasetçilerin amacı halkın huzur, mutluluk ve barışıdır. Halkın huzur, mutluluk ve barışına dün dinamit sokulmuştur. Dün barıştan olanlarla savaştan yana olanların oylamasıydı, dün terör örgütünü destekleyenlerle desteklemeyenlerin oylamasıdır. Koalisyon açısından gizli ittifakları zaten var. Bugün kadar mevcut olan tüm oylamalarda MHP hedef şaşırtmadı, üstüne düşen misyonu yerine getirdi. AKP ne zaman, hangi ortamda kuyuya düşmüşse ipi MHP atmıştır, kuyudan çıkarmıştır" yanıtını verdi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
14°
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@