CHP'den hakim ve savcı alımıyla ilgili araştırma istemi

CHP, 900 hakim ve savcının alımıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Politika 05.05.2017, 16:57
CHP'den hakim ve savcı alımıyla ilgili araştırma istemi
banner230

TBMM (AA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, 15 Temmuz'un ardından, hakim ve savcı açığının kapatılması amacıyla, 3 yıl avukatlık yapanların hakim ve savcı olarak atandığı belirtildi.

Avukatlık mesleğinden 900 kişinin, hakim ve savcı adaylığına sözlü mülakat sonucu alındığı ifade edilen gerekçede, söz konusu kişilerin belirli bir siyasi gruba mensup kişilerden eşitlik ve hakkaniyet ilkesine aykırı bir biçimde seçildiği, bunun da hukuka aykırı olduğu öne sürüldü.

Bir siyasi partiye mensup kişilerin hakim olarak alınmasının, kişi temel hak ve özgürlüklerine açıkça tehdit oluşturduğu belirtilen gerekçede, "Yargı organının bir siyasi görüş veya siyasi parti etkisi altında faaliyet göstermesi, temel hak ve özgürlüklerin hukuk güvencesini ve anayasal garantisini ortadan kaldırmaktadır. Yargı organlarına yönelik müdahale ve kadrolaşma tartışmaları ile birlikte yargı erkinin bağımsız niteliğini yitirmiş olmasından kaynaklı sorunların tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir." ifadelerine yer verildi.

Muhabir: Alp Özden

Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 13 Kasım 2019
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:30
İkindi 15:13
Akşam 17:37
Yatsı 18:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@