CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:

- "Beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon karşısında hızla eriyen asgari ücret, en kısa zamanda net 2 bin lira olmalı ve vergi dışı bırakılmalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
banner230

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon karşısında hızla eriyen asgari ücret, en kısa zamanda net 2 bin lira olmalı ve vergi dışı bırakılmalı." ifadesini kullandı.

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl ocak ayından bu yana asgari ücretlilerin kaybının bazı ürün ve hizmetlerde yüzde 20'nin üzerine çıktığını savundu.

Asgari ücretin 10 ayda ekmek karşısında yüzde 5,7, dana eti karşında yüzde 6,2, koyun eti karşısında yüzde 15,2 oranında eridiğini belirten Erdoğdu, haberleşme ve konut hariç diğer tüm kalemlerde enflasyonun çift haneli sayılara ulaştığını iddia etti.

Erdoğdu, şöyle devam etti:

"Asgari ücret Türkiye'de temel ücrettir. Yani ücretli çalışanların gelir seviyesini belirleyen temel ölçüdür. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon karşısında hızla eriyen asgari ücret, en kısa zamanda net 2 bin lira olmalı ve vergi dışı bırakılmalı. Asgari ücretin 2 bin lira olması ücretler genel seviyesini ve ücretli çalışanların milli gelirden aldığı payı yükseltecektir. Bu vesileyle asgari ücretin 2 bin liraya yükseltilmesi bizim milyonlarca çalışana karşı sorumluluğumuzdur."

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun gelecek günlerde toplanacağını hatırlatan Erdoğdu, şunları kaydetti:

"OHAL iklimi enflasyona, halkın iş, aş meselelerine doğrudan yansıyor. Bu ortamda toplanacak komisyon, yüksek enflasyonun un ufak ettiği asgari ücreti, hızla sonuçlandırarak arttırmak zorunda. Komisyon yeni asgari ücreti belirlerken enflasyonu mutlaka hesaba katmalı, yüzde 5 büyüdüğü iddia edilen ekonomiden refah payı da ücrete yansıtılmalı."

YORUM EKLE