Bakan Şimşek Kilis’te

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel kriz sonrasında dünya ekonomisinin artçı şok yaşadığını söyleyerek, “Türkiye’nin son 12-13 yılı, kazanımlarını kaybetmemesi için yine güçlü bir hükümete, siyasi iktidara ihtiyaç var” dedi.Maliye...

Bakan Şimşek Kilis’te
banner230
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel kriz sonrasında dünya ekonomisinin artçı şok yaşadığını söyleyerek, “Türkiye’nin son 12-13 yılı, kazanımlarını kaybetmemesi için yine güçlü bir hükümete, siyasi iktidara ihtiyaç var” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Kilis İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kendisi dahil Kilis’ten 3 milletvekili çıkaracağını ifade ederek, “Kilis’i 3 milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağız. 3 ana konu var. Birincisi, dünyanın başında savaş var, kan var, gözyaşı var. İnsanlık trajedisi var. Küresel kriz sonrasında dünya ekonomisi artçı şok yaşıyor. Ve maalesef bu şoklara karşı Türkiye’nin dirençli olması gerekiyor. Türkiye’nin son 12-13 yılı, kazanımlarını kaybetmemesi için yine güçlü bir hükümete, siyasi iktidara ihtiyaç var. Türkiye’nin tekrar yükselişe geçmesi için hızlı büyümesi için refah artışı için terörle mücadele için terörle daha güçlü mücadele için güçlü bir hükümet lazım. Türkiye ya 1990 yıllara dönecek, bunu bütün samimiyetimle söylüyorum ya da koalisyon günlerine başlayacağız. Koalisyon ile bu ülke kaybedecek. Her şeye rağmen AK Parti’nin 13 yılda yaptığı ortadadır. Her alanda yaptığı ortadadır. Tekrar güçlü bir destek verip bir sistemdeki kilitlenmeyi, 7 Haziran sonrası ortaya çıkan siyasi manzarayı güçlü bir hükümetle, istikrarla çömmemiz gerekiyor” dedi.
Kilis’te sıkıntılar bulunduğunu ifade eden Bakan Şimşek, “Kilis’in nüfusu kadar, belki nüfusundan fazla Suriyeli var. Mesela Kilis’te MHP bu konuyu istismar ediyor. Ne diyor; sokakta işsize karşılaştığı zaman şu Suriyeliler olmasaydı senin işin olacaktı. Asgari ücretliye ’Suriyeliler olmasıydı senin kiran bu kadar yüksek olmayacaktı.’ Nüfus sirkülasyonu olduğu zaman farklı hikayeler ortaya çıktı. Suriye’deki hadiselerden sonra Suriyeliler Kilis’e geldi, Gaziantep’e geldi, Hatay’a geldi, Şanlıurfa’ya geldi. Muhalefetin ne kadar olayları istismar ettiğini, çarpıttığını basit bir soruyla sizlere sormak istiyorum. Çok basit bir soru kendilerine sorun; ‘Ürdün, Lübnan, bunların bir Suriye politikası var mı? Yok. Ürdün’ün bir Suriye politikası yok. Suya sabuna dokunmuyor. Lübnan’ın var mı? Varsa da Esad yanlısıdır. Hizbullah nedeniyle basit bir soru sorayım, özellikle Ürdün, taraf olmadığı halde şuan Ürdün’den Ürdün’ün nüfusuna düşen kişi başı mülteci sayısı Türkiye’nin 4-5 katı Suriyeli barındırıyor. Ürdün küçük bir ülke, neredeyse 1 milyon Suriyeli gitmiş, nüfusuna oranla çok daha fazla. Türkiye’nin Suriyeli politikası olmasaydı da hiç taraf olmasıydı, eğer 915 kilometre sınırınız varsa, Suriye’de de bir savaş varsa, iç savaş varsa, çatışma varsa Suriyeli kardeşlerimiz yine buraya gelirdi. Yine biz bu kapıları açmak zorundaydık. AK Parti’nin Suriye politikası Suriyelilerin buraya çekilmesi iddiası sadece istismardır” diye konuştu.
Ortadoğu’nun tamamının karışık olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, “Hadi Türkiye Suriye’yi karıştırdı da ya Yemen’de ne oluyor kardeşim. Libya’da ne oluyor? Irak’ta ne oluyor? Türkiye her tarafı mı karıştırıyor? Peki Rusya niye Kırım’ı işgal etti? Onu da mi biz yaptık. Türkiye orayı da mı karıştırdı” şeklinde konuştu.
Bakan Şimşek’e AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet toprak tarafından Kilis yorganı hediye edildi. AK Parti Kilis İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yemekli toplantıya Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis Milletvekili Reşit Polat, AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet Toprak, Milletvekili adayı Mustafa Hilmi Dülger, AK Parti ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar katıldı.
YORUM EKLE