30 Mayıs 2015 Cumartesi 10:54
AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat: “Türkiye’de Başörtüsü Yasağı Başta Olmak Üzere Yasakları Bitiren AK Parti Hükümetidir”
banner230
AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıda AK Parti kadın milletvekili adayları ile basın mensupları bir araya geldi. AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat, “Gururla söylüyoruz ki Türkiye’deki başörtüsü yasağı başta olmak üzere, yasakları bitiren AK Parti Hükümetidir” dedi.
AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda İstanbul Kadın milletvekili adayları ile basın mensuplarını bir araya getirdi.
Toplantıya AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat’ın yanı sıra AK Parti’nin İstanbul’daki kadın milletvekili adayları ile televizyon ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve yazarlar katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat, Kadının seçme ve seçilme hakkının batı dünyasındaki macerasının demokrasi tarihine göre yeni sayıldığını söyleyerek, “Bizde ise kadınların siyasi mücadelesi, cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarında ortaya çıkmış, Türkiye 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, bir çok Avrupa ülkesinden evvel kadınları demokrasi mücadelesinin içine dahil etmiştir” dedi.
Türkiye’nin modernleşme çabasının kadınların üzerinden idealize edilerek, modern bir kadın imajı inşa edilmeye çalışıldığını belirten İffet Polat, “Bu çabayı gardırop devrimi olarak tanımlayan Necip Fazıl, kendi kültür ve değerlerine yabancılaşan hatta düşmanlaşan bir anlayışın Türkiye insanına nasıl cephe aldığını ve suni düşmanlıklar geliştirdiğini çok güzel izah eder. Bu dönemden itibaren Anadolu’nun değerlerini taşıyan, inançlı ve inancını yansıtan kadın milletvekillerine Türkiye Büyük Millet Meclisi kapıları kapanmış, bu kabulsüzlük uzun yıllar bir tabu olarak siyasi hayatımıza damgasını vurmuştur. Kadının özgürleşmesi, sosyal, ekonomik, siyasi hayata katılması mevzubahis edildiğinde Anadolu kökenli, kılık kıyafeti asri olmayan kadın ne kadar eğitimli ve deneyimli olsa bile adeta görmezden gelinerek, görüldüğünde de tahkir edilerek, küçümsenerek muamele görmüş, ‘Kamusal Alan’ safsataları ile dışlanmış ve horlanmıştır. Bu kadın kendisine had bildirilmesi gereken kamu düzenini tehdit eden, rejim için büyük tehlike olarak gösterilen bir hedef haline getirilmiştir. Militan Demokrasi’nin tüm unsurları hoyratça bu kadınları ve geldikleri toplumsal katmanları baskılamak için güç birliği yapmıştır. Geldiğimiz noktada bu yasaklar Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır. Gururla söylüyoruz bu kara zulmü bitiren Türkiye’de başörtüsü yasakları başta olmak üzere tüm inanç grupları, tüm etnik ayrıma uğrayan kitleler üzerindeki yasakları bitiren AK Parti hükümetidir. Artık kadın ve erkek milletvekillerimiz milleti millet yapan tüm değerlere saygılı, ayrımcılığı değil bilakis kaynaşmayı ve tüm milleti temsil edecek bilinç ve kararlılığa sahip kişilerdir. Artık yasaksız bir Türkiye ve seçim ortamı söz konusudur.” şeklinde konuştu.
AK Parti’nin kadın milletvekili adaylarının ayrı ayrı başarı hikayeleri olduğunu söyleyen Polat “Adaylarımız bütün unsurları ile Türk’e, Kürt’e, Çerkez’e, Arap’a, Alevi’ye, Sünni’ye, kadına, erkeğe, gence, yaşlıya hitap eden Türkiye insanına yeni şeyler söyleyecek olan Yeni Türkiye Vizyonunu dört yıl boyunca kararlılık ile savunabilecek ve en önemlisi bu vizyonu hayata geçirebilecek bilgi ve deneyime sahip müstesna kadınlardır” ifadelerini kullandı.
Seçilmiş olmanın hem kadın hem erkek için ciddi sorumluluk olduğunu kabul ettiklerini söyleyen Polat, “Bizden hizmet bekleyen milyonların varlığı bu sorumluluğu ağırlaştırırken, onların dua ve övgüleri bizi daha çok çalışmaya, üretmeye ve azmetmeye teşvik ediyor. AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları teşkilatı olarak bütün adaylarımızı mecliste görebilmek için geceyi gündüze katarak çalışıyoruz. AK Parti başarısının sırrı adanmış bir Kadın Kolları teşkilatının varlığıdır. Tüm milletvekili adaylarımızın ortak paydası artık AK Parti çatısı altında millet için koşmak, yorulmak ve ter akıtmak. Biz onlara bu yeni alanda üstün başarılar diliyoruz. Sadece Türkiye kadınları için değil tüm mazlum ve mustazaf milletlerin kadınları, anaları için de çalışacaklarına dair inancımızı ifade etmek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat’ın konuşmasının ardından, adaylar tek tek sahneye çağırılarak tanıtılırken, toplu fotoğraf çekimiyle toplantı sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.