Kemerhisar Belediye başkanı Beytullah Kirazcı’dan Festival açıklaması

Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı Festival Ile Ilgili Açıklama Yaptı.

Niğde 18.07.2016, 16:39
Kemerhisar Belediye başkanı Beytullah Kirazcı’dan Festival açıklaması
banner230
Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, geçen yıl iptal edilen Uluslararası Tyana Kültür ve Turizm Festivalin bu yılda yapılmayacağını duyurdu.
Uluslararası Tyana Kültür ve Turizm Festivalinin terör olayları nedeniyle iptal edildiğini belirten Beytullah Kirazcı düzenlediği basın toplantısında şu açıklamalara yer verdi:
“Bilindiği üzere Uluslararası Tyana Kültür ve Turizm Festivali bir marka oldu. Geçtiğimiz yıl 15.sini düzenlemiştik, bu yılda 16.sını düzenleyecektik. Fakat ülkenin içerisinde bulunduğu koşullar ve genel merkezimizin bu koşulları değerlendirme sebeplerinden kaynaklı olarak bu yıl düzenleyeceğimiz festivali ertelemiş bulunuyoruz. Ve erteleme kararımızın aslında bugün ne kadar da doğru bir karar olduğu daha net bir biçimde ortadadır. Biliyorsunuz ki terörün amacı insanları sindirmek yıldırmak ve evlerine kapatmak. Bunu biz geçen yıl tespitimizden kaynaklı festivalimize devam etmiştik. Ama bugün ki koşullarda ülkenin içerisinde bulunduğu durum geçen yıldan çok daha farklı bir durumdur. Genel merkezimiz bunu gördü değerlendirdi ve bizlere bir genelge ile bu koşulları değerlendirmemizi önerdi. Bu öneri dikkate alındı ve Genel merkezimizin de görüşleri doğrultusunda bu yıl ki festival programı ileriki bir tarihe ertelendi.” dedi.
Festival kardeş belediyelerin sponsorluğunda yapılıyor
Uluslararası Tyana Kültür ve Turizm Festivalinin Kemerhisar Belediyesinin kardeş belediyelerinden gelen desteklerle yapıldığını vurgulayan Başkan Kirazcı, “Genel Merkezimizin göndermiş olduğu genelge 20.05.2016 tarihinde tarafımıza iletildi. Ama erteleme sebeplerimiz henüz açıklanmadan çok sayıda yorumlar yapılmaya başlandı. Demek ki Tyana festivali insanlar üzerinde büyük bir ilgi uyandırmıştır. Bir haber sitesinde yapılan haberden kaynaklı yorumlar ortaya çıktı. Bu yorumlardan en ilgincinden bir tanesi "parası mı kalmadı yapamıyor" şeklinde yazılanlar. Bunu buradan bir kez daha açıklamalıyız ki Tyana Festivalinin asıl finansörleri kardeş belediyelerimizdir.
Daha önce bunları defalarca anlattık ve anlatmakla kalmayıp festival programı dahilinde festival alanına afişler astık. Yani Uluslararası Tyana Kültür ve Turizm festivalinin sponsorluğunu yapan Kartal Belediyesine, Yenimahallle Belediyesine, Girne Belediyesine, Çukurova Belediyesine, Karşıyaka Belediyesine teşekkür ettik. Şuan ki Milletvekilimiz Sayın Ömer Fethi Gürer o yıllarda Kartal Belediye Başkan Yardımcısıydı ve o yıllardan başlamak üzere festivalimize önemli katkılarda bulundu. Bir yıl içerisinde bir beldeye üç kez Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı geldi. Dolayısıyla festivalimiz ile ilgili yapılan masraflar harcamalar elbette belediyemiz tarafından yapılan kısmı da söz konusu ancak çoğunlukla kardeş belediyelerden karşılanmış olmasına rağmen halen sanki biz bu festivallerde çok paralar harcıyormuşuz gibi yorumlar yapılmaktadır buda bizleri üzmektedir. Şunu söylemek isterim ki bilgi edinmeden fikir sahibi olmak kadar sıkıntılı bir durum yoktur bir insan açısından. Üzülerek görüyorum ki fikir yürütenlerin hiçbiri bizi arayıp bu konu ile ilgili bir bilgi almamaktadırlar. Eğer bir fikir bilgi sahibi olmak istiyorlarsa biz onlara istedikleri bilgiyi belgeyi kendilerine sunarız. Bu yüzden buradan bir kez daha söylüyorum T.C. Kemerhisar Belediyesi maddi sıkıntılar yüzünden festivali ertelemiş ya da iptal etmiş değildir. T.C. Kemerhisar Belediyesi bir kuruş maliyeye borcu olmayan bir belediyedir, SSK ya bir kuruş borcu olmayan bir belediyedir ve ekonomik açıdan da Niğde deki birçok belediyeden çok çok daha iyi bir durumdadır. Bu yüzden bu konudaki yapılan yanlış haber ve yorumlar bizleri sadece üzüyor ve aslında biraz da güldürüyor. Yapılan bazı yorumlarda ise makul öneriler bulunmaktadır. Bunlardan birtanesi ise Tyana Kültür ve Turizm festivali yapın ama içerisinden konser kısmını çıkarın, paneller yapın şeklindedir.” diye konuştu.
Niğde’de en çok etkinlik yapan belediye
Beldede bir çok etkinliğin yapıldığını ve Niğde’de en çok faaliyet yapan belediye olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Kirazcı açıklamasını şöyle tamamladı
“Kemerhisar Belediyesi göreve başladığımızdan bu yana sayısız paneller, tiyatrolar, çocuk gösterileri Milli bayramlarda çok sayıda etkinlikler düzenlemiştir. Niğde’de bulunan belediyelerin yaptığı etkinliklerin toplamından daha fazla etkinliğe organizasyona bizler imza attık ve bundan da gurur duyuyoruz. Bu tür etkinlikler sadece bir festival programı çerçevesinde değil bizim rutin olarak yaptığımız etkinliklerdir ve önümüzde ki dönemlerde de bu tür etkinliklerimiz devam edecektir. Festivalimizin ertelenme tarihine ilişkin olarak ta şimdiden bir şey söylememiz mümkün değil. Çünkü biz T.C. Kemerhisar Belediyesi olarak yasalar ve yetkiler doğrultusunda hareket etmekteyiz. Ancak Cumhuriyet Halk Partili bir Belediye Başkanı olarak ta Genel Merkezimizin görüşlerini yok sayamayız. O yüzden bu yıl ki ertelenen festival programımızda bunları da dikkate almaktayız. Bugün bu vesile ile bir kez daha ülkemizin demokrasisine karşı yapılmaya çalışılan saldırıları şiddetle kınıyoruz ve demokrasimizin kalıcı hale geleceği bir Türkiye diliyoruz.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
-2°
açık
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 05:56
Güneş 07:22
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@