Nevşehir Devlet Hastanesinde ilk kez açık kalp ameliyatı (koroner bypass) yapıldı.

Diyabet(Şeker), Böbrek hastalığı ve Göğüs Ağrısı ve şikayetleri ile Nevşehir Devlet Hastanesine başvuran Süheyla Barana önce anjiyografi operasyonu yapıldı. Daha sonra Baran’ın kardiyoloji ve kalp damar cerrahi uzmanları tarafından açık kalp ameliyatı yapılması gerektiğine karar verildi. Süheyl Baran’ın Bypass ameliyatı başarılı bir şekilde Nevşehir Devlet Hastanesinde gerçekleştirildi.

Diyabet(şeker) ve böbrek hastalığı olan Süheyla Baran(69) göğüs ağrısı şikayeti ile Nevşehir Devlet Hastanesi kardiyoloji kliniğine başvurdu. Muayeneleri ve tetkikleri sonrası hastaya koroner anjiografi yapıldı. Yapılan koroner anjiografide 3 ana koroner damarda %90 ve üstü darlıklar olduğu görüldü.

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinden Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Burak Onan başkanlığındaki 6 kişilik ekip hastanemize gelerek hastanemiz kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ekibinin de katıldığı ortak değerlendirme neticesinde hastanın tedavisinin açık kalp cerrahisi (bypass cerrahisi) olacağı kanaatine varıldı

Ameliyat kararı verilen hasta Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Burak Onan liderliğin de Op. Dr. Onur Şen ve Hastanemiz Kalp Damar Cerrahi uzmanları Op. Dr. Fırat Durna, Op. Dr. İbrahim Yıldızhan ile birlikte operasyona alındı. 4 saat süren operasyonda hastanın darlığı bulunan 3 damarı bypass cerrahisi uygulanarak damarların normal işlevini görmesi sağlandı ve sağlıklı bir şekilde operasyona son verildi.

Ameliyat sonrası hasta yakınlarını bilgilendiren Doç. Dr. Burak Onan; "Hastamız 69 yaşında diyabet ve böbrek hastası, göğsünde şiddetli ağrı buna bağlı olarak hastamızın kalbi besleyen damarlarında darlık ve tıkanıklıklar olsa da ciddi bir kriz geçirmemiş olması kendisi için büyük bir şans oldu. Onan; ameliyatın oldukça başarılı geçtiğini, hastanın genel durumunun iyi olduğunu ancak ameliyat sonrasında takip gerektiği için hastanın 24 saat yoğun bakım ünitesinde takip edileceğini açıkladı.

Operasyon sonrası hasta gerekli takip ve tedavilerinin en uygun şekilde yapılacağı 3. basamak kalp damar cerrahi yoğun bakım ünitesine alındı.

Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, “Hastayı yoğun bakım ünitesinde ziyaret ederek, hastamızın genel durumu çok iyi, kısa zamanda, kalp damar cerrahi yoğun bakımdan, kalp damar cerrahi servisine alınacağını bir süre burada tedavisinin devam edeceğini bildiren Ünlübay, 21 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ilk anjiyografi ’den sonra 22 Ekim 2018 tarihinde de Kalp Cerrahisinde ilk bypass ameliyatını gerçekleştirmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Ünlübay “Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başkanı İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Burak Onan ve ekibi oluşturan Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Şen’e, Anestezi Uzmanı Başol Bay’a, Anestezi Teknisyeni Osman Gergin, Nevşehir Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Fırat Durna, Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. İbrahim Yıldızhan, Perfüzyonist Ramazan Bacaksız’a, Ameliyathane Hemşiresi Fikret Karayurt’a ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

Gözden kaçırmayın

Valimiz İnci Sezer Becel Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi Valimiz İnci Sezer Becel Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi