05 Kasım 2015 Perşembe 10:38
Ustalık Belgesi Alamayanlara Af Geldi
banner230
“Çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile okullarda ve işletmelerde yapılacak meslekî eğitimin planlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi konularında tavsiye kararları almak ve görüş bildirmek üzere kurulmuş olan, Meslekî Eğitim Kurulunun 27. Toplantısında alınan kararlar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar Tutanağının 11’inci maddesi ile 19/06/1986 tarih ve 19139 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu geçici birinci maddesindeki şartlara sahip olanlara altı ay süre ile ek müracaat süresi verilmiştir.”

 “Kanunun Kalfalık ve ustalık belgesi verilmesi başlıklı Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin birinci alt bendinde: “(İptal: Ana.Mah.nin 17/2/2004 tarihli ve E.:2002/128, K.:2004/23 sayılı Kararı ile) Doğrudan ustalık belgesi verilir.” denilmektedir.”

 “Eylül 2002 tarihli ve 2540 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun Geçici 1’nci ve 2’nci Maddelerinin Uygulanmasına İlişkin Yönergede;

 İş yeri sahiplerine ustalık belgesinin verilmesi başlıklı 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında: “Mesleğinin, ilde Kanun kapsamına alındığı tarihte, iş yeri sahibi olup fiilen usta olarak çalışanlar; Bakanlıkça duyurulan tarihlerde ilgili merkez müdürlüğüne Ek-4 form ile mesleğinin o ilde Kanun kapsamına alındığı tarihte iş yeri sahibi olduğunu vergi dairesinden ve bu meslekte fiilen usta olarak çalıştığını bağlı olduğu meslekî kuruluştan onaylattırarak başvurduklarında kendilerine doğrudan ustalık belgesi verilir.”, aynı maddenin dördüncü fıkrasında da: “Mesleğinin çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alındığı tarihte iş yeri sahibi olup bu iş yerinde fiilen usta durumunda çalıştığını belgelendirmiş olanlardan öğrenim belgesi olmayanlar, diplomalarını alıncaya kadar geçerli olmak üzere, “Mesleğini Devam Ettirme Belgesi” düzenlenir. (Ek-5)” hükümleri yer almaktadır.” Denilmektedir.

 Sonuç olarak; Meslekleri ilgili kanun kapsamına alındığı tarihte mesleğini icra etmekte olan fakat ustalık belgesini şimdiye kadar alamayanlara yeniden bir hak tanınmıştır.  16 MART 2016 tarihine kadar bu durumdakilerin başvuruda bulunması gerekmektedir.

16 Eylül 2015 tarih ve 29477 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 3308 Sayılı Kanun kapsamına giren 152 meslek dalında 16.09.2015 – 16.03.2016 tarihleri arasında aşağıdaki şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarımıza Kalfalık ve Ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkı tanınmıştır.

Başvuru Şartları:

1-  Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte mesleği ile ilgili bir işte çalışanlardan 16 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olanlar yukarıdaki tarihler arasında Merkez Müdürlüğüne başvurması halinde çıraklık sözleşmesi düzenlenerek uyum eğitimine, uyum eğitimini tamamlayanlar ise Kalfalık sınavına alınırlar.

2-  Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş olup, bu tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile fiilen çalıştığını belgelendirenler ve Ek-2 form ile Mesleki Eğitim Merkezine Müracaat edenler ise doğrudan Kalfalık sınavına alınır.

3-  Yukardaki şartları uygun olup başvuruda bulunanlar ve Kalfalık sınavına girmeye hak kazananlardan mesleğinde 5 yıllık çalıştığını Ek-3 formla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile belgelendirenler, Kalfalık Belgesini aldıktan sonraki ilk Ustalık sınavına girerler.

4-  Hizmet süresi 5 yıldan az olanlar ise Kalfalık sınavında başarılı olduktan sonra, kalan süreyi 5 yıla tamamladıklarını Hizmet Belgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldıkları belge ile belgelendirdikleri taktirde Ustalık sınavına girerler

Yönergede belirtilmiş olan kabul edilebilir zorunlu nedenler dışında, süresi içinde başvuruda bulunmayanlar bu haklardan yararlanamazlar.  

Daha geniş bilgi Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve ilgili Meslek Odalarından alınabilir.

Son Güncelleme: 06.11.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.