Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencilerine İlk Ders Prof. Dr. Kavas’tan

Bu yıl ilk kez öğrenci alarak eğitim-öğretim hayatına başlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünün ‘2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Dersi’, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı (E. Büyükelçi) Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencilerine İlk Ders Prof. Dr. Kavas’tan
banner230

Bu yıl ilk kez öğrenci alarak eğitim-öğretim hayatına başlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünün ‘2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Dersi’, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı (E. Büyükelçi) Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Üniversite Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen açılışa; Nevşehir İl Jandarma Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Yüksel Yiğit, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdoğan Çiçek ve Prof. Dr. Ertan Özensel, İİBF Dekanı Prof. Dr. Alper Aslan, İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şükran Güngör Tanç, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlhan Güllü, Fakültenin öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlhan Güllü, İİBF Dekanı Prof. Dr. Alper Aslan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel’in  ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda uluslararası ilişkiler öğretiminin ve bu alandaki bilimsel çalışmaların öneme vurgu yaptıkları konuşmalarının ardından ilk dersi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı (E. Büyükelçi) Prof. Dr. Ahmet Kavas verdi.

Türkiye’nin köklü uluslararası ilişkiler geleneğine değinerek dünya coğrafyasındaki birçok bölge ile olan ilişkilerimizin binlerce yıllık bir tarihe sahip olduğunu vurgulayan Kavas, dünyanın her bölgesi ile ilgilenmek durumunda olduğumuzu, bu bölgelerden önde gelen bir tanesinin de Afrika olduğunu belitti.  Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana Afrika ile oluşmuş kuvvetli bağların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kavas, bu hususta uluslararası ilişkiler öğrencilerine büyük işler düştüğüne söyledi. 

Türkiye’nin uluslararası sistem içerisindeki önemli pozisyonunun ve tarihten gelen birikimlerinin vurgulandığı açılış dersi,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel’in Prof. Dr. Ahmet Kavas’a plaket takdimi ile son buldu.

.

.

YORUM EKLE