TÜBA-gebip Yıllık Değerlendirme Toplantısı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Yapıldı

Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (TÜBA-GEBİP) kapsamında desteklenen üstün başarılı genç bilim insanlarının akademik çalışmalarını değerlendirmeyi amaçlayan geleneksel yıllık değerlendirme...

TÜBA-gebip Yıllık Değerlendirme Toplantısı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Yapıldı
banner230
Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (TÜBA-GEBİP) kapsamında desteklenen üstün başarılı genç bilim insanlarının akademik çalışmalarını değerlendirmeyi amaçlayan geleneksel yıllık değerlendirme toplantısı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
23-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen TÜBA -GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısının açılışı Üniversite Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Yapılan açılışa Rektör Prof. Filiz Kılıç, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, yurt içi ve yurt dışından rektörler ve akademisyenler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç yaptı.
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan üniversite ve Nevşehir olarak büyük onur ve gurur duyduklarını belirtti. Rektörümüz konuşmasında merak duygusunun önemine değinerek bu duygunun doğru yol ve yöntemlerle yönlendirildiği ve kullanıldığı durumlarda insanı tahayyülündeki ve tasavvurundaki şeylere yakınlaştıracağını söyledi. Prof. Dr. Kılıç, “Kıymetli hocalarımızın vereceği konferanslarda da adını zikredecekleri Nobel Ödüllü Bilim İnsanımız olan Prof. Dr. Aziz Sancar da insan hayatına dair duyduğu merakla bilim yolculuğuna başlamış ve gelinen noktada çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu açıdan bakıldığında merakı köreltmek yerine doğru bilgiyle desteklemek, yönlendirmek ve teşvik etmek son derece mühimdir. Böylelikle dahiyane fikirler ortaya atılarak insanlığın gelişmesi adına önemli buluşlara ve çalışmalara imza atılır. Bu açıdan bu gün gerçekleştirilen Türkiye Bilimler Akademisi ’Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı’ Yıllık Değerlendirme Toplantısı son derece önemlidir. Üniversitemizin böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olması da ayrıca önemlidir. Çünkü Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bilimin toplumları geliştiren ve yönlendiren en önemli unsurlardan biri olduğuna inanan bir üniversiteyiz” dedi.
Rektör Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversitemiz bilimsel araştırmaları her zaman desteklemiş ve teşvik etmiştir. Bu doğrultuda çalışmalarına aktif olarak 2010 yılında başlayan Bilimsel Araştırma Projeleri Birimimiz aracılığıyla bu güne kadar 149 projeyi desteklemiş bulunuyoruz. Bu güne dek destek sağladığımız projelerin öncelikle ilimiz ve bölgemizin sorunlarına çözüm sağlayacak ya da bilinmeyenlerini ortaya çıkaracak projeler olmasına özen gösterdik.
Kütüphanesi, kongre merkezi, araştırma laboratuvar ve merkezleri ile Kapadokya’da bir bilim kompleksi inşa etmiş bulunuyoruz. Burada amacımız, Kapadokya’nın sadece turizmle değil aynı zamanda ürettiği bilimsel çalışma ve faaliyetlerle de anılmasıdır. Bu açıdan önemli bir mesafeyi kat ettiğimizi söylemek isterim. Öyle ki Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, akademik çalışmalar noktasında akran üniversiteler arasında üst sıralarda yerini almış bulunuyor. Nitekim Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından üniversitelerin akademik performanslarının değerlendirildiği raporlarda 2007’de kurulan devlet üniversiteleri arasında 1’inci; 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında ise 4’üncü ve 11’inci sırada bulunan bir üniversiteyiz.”
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise, TÜBA’nın kuruluşu ve gerçekleştirilen başarılı çalışmalara değindi. Acar “Memnuniyetle görüyoruz ki, TÜBA GEBİP ödüllerini kazanan insanlar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında başkaca kurumlarca verilen ödülleri de alıyorlar. Ayrıca ses getiren yeniliklere ve bilimsel çalışmalara imza atıyorlar. Bu bizleri ayrıca gururlandırıyor.
Bu sene Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (TÜBA-GEBİP) kapsamında ise, 24 farklı üniversitemizden 38 genç bilim insanımız ve 19 bilimsel eser ödüle layık görülmüştür. Bugüne kadar 180 eserimiz ödüle layık görülmüştür. Bununla birlikte Türkçenin bilim dili olarak kullanımında önemli atılımlar ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz.
Bu vesile ile değerlendirme toplantımızın Nevşehir ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde gerçekleştirilmesine katkıda bulunan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç’a TÜBA-GEBİP Yıllık Değerlendirme Toplantısına ev sahipliğinden dolayı plaket takdim etti. Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ise Başkan Prof. Dr. Acar’a günün anısına plaket takdiminde bulundu.
YORUM EKLE