Tayfur Urgenç: 4C’liler 4B’yi harflerle değil haklarıyla istiyor

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, 4/C’den 4/B’ye geçiş için yapılan düzenlemenin beklentileri karşılamadığını söyleyerek

Nevşehir 10.04.2018, 10:47
Tayfur Urgenç: 4C’liler 4B’yi harflerle değil haklarıyla istiyor
banner230

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, 4/C’den 4/B’ye geçiş için yapılan düzenlemenin beklentileri karşılamadığını söyleyerek, “Yapılan düzenleme ile adeta Dağ fare doğurdu.” dedi. Bu düzenleme ile 4/B içine giydirilmiş şekilde 4/C statüsünün devam ettirildiğini kaydeden Urgenç; Türk Eğitim sen Genel merkezi tarafından yargı sürecinin başlatıldığını söyledi.

“4/C’den 4/B’ye geçişler yapıldı. Ancak ne özlük hakları ne nitelikleri ne de ücretleri değişti. Değişen, sadece statülerinin adıdır. Yani yapılan düzenleme, adeta Doğan görünümlü Şahin formatında...!

Çalışanlar 4/C’den 4/B’ye geçirilirken öğrenim durumları ve unvanlara göre istihdam sağlanmamış; hatta düzenlemeyle geçici ve mevsimlik çalışmanın yani esnek istihdamın zemini hazırlanmıştır.

Mevcut 4/B’lilerin ek ödeme oranları %70-80’lerde iken, 4/C’den geçirilenlerin oranı %20 ve ek ödemeleri 206,45 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sigortalılık süresini dolduranların, mevcut 4/B’lilerden farklı olarak resen emekli edilme uygulaması devam ettirilmektedir.

Yani dağ fare doğurmuş, adeta 4/B içine giydirilmiş şekilde 4/C statüsü devam ettirilmiştir. Bu aldatmaca karşısında sessiz kalmayacağız. Yargı sürecini başlatmış bulunuyoruz. Dilerim hukuk, çalışanların lehine hükmünü verecektir.”

YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA GÖREV YAPANLARIN GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMESİ İÇİN TOPLADIĞIMIZ DİLEKÇELERİ BAŞBAKANLIĞA GÖNDERDİK.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan 110.000 civarında çalışan ciddi sorunlarla boğuştuğunu belirterek, “Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmesi için dilekçe kampanyası yaptık. Toplanan 11.000’i aşkın dilekçeyi Başbakanlığa gönderdik. Umarım kulak verilir. Takipçisiyiz.” diye konuştu.

“Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan 110.000 civarında çalışan ciddi sorunlarla boğuşmakta. Ek gösterge hakkından yoksunlar, yer değiştirme sıkıntısı yaşıyorlar, derece yükselmeleri sınırlı yeşil pasaport dahi alamıyorlar.

Görevleri dışında çalıştırılıyorlar ama aynı işi yapan emsallerinin sahip oldukları özlük hakları ve yetkilerden mahrumlar.

İşte bunları dile getirmek ve gerekli koşulları taşıyanların, bir defaya mahsus olmak üzere, Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirilmesi için dilekçe kampanyası yaptık. Toplanan 11.000’i aşkın dilekçeyi Başbakanlığa gönderdik. Umarım kulak verilir. Takipçisiyiz.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@