Organ nakli haftası planlaması yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda organ ve doku bağışı konusuna katkı sağlamak amacıyla yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Tarık

Organ nakli haftası planlaması yapıldı
banner230

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda organ ve doku bağışı konusuna katkı sağlamak amacıyla yapılan  bilgilendirme toplantısında konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Tarık 3-9 Kasım Organ Nakli haftasının tüm birimlerimizde farkındalık oluşturmak için daha aktif çalışmalar yapması gerektiğini  ve 2018 yılında da bu çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Dr. Tarık Akbaş  toplantıda, İlimizde ve ilçelerimizdeki kurumlarımızdan temsilcilere organ bağışı faaliyetlerini daha uçlara götürebilmek adına bazı eğitim planlamaları ve programlar düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi. Ancak bilgilendirme ve eğitim  faaliyetlerini birimlerimizde artırırsak bağış taleplerini artabileceği hususunu dile getirdi.

Organ bağışı yapılabilen kurumları anlattı ve bağışçı sayısını artırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirten Akbaş, organ bağışına kurum olarak önem verdiklerini ve organ ve doku nakli organizasyonlarının ne kadar  aciliyet gerektiren bir durum olduğunu bildiklerini söyledi.

Organ nakli organ yetmezliği olan hastalara yapılır, organ bulunamadığında bu hastalar için tek sonuç ölümdür organ nakli yapıldığında ise hastalar içimizden herhangi biri gibi sağlıklı bir konuma gelirler. Ülkemizde yaklaşık 70.000 insan organ ve doku beklemekte.

Organ Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın organ bağışının  kimler tarafından yapılabileceği ve hangi organların bağışlanabileceği konusunda yeni katılan birim temsilcilerini bilgilendirirken ‘Organ nakli nedir? Nakli yapılabilen organlar hangileridir? Organ bağışı nasıl yapılır? Organ bağışının yetersizlik nedenleri nelerdir?’ gibi soruları yanıtladı.  

Toplantıda 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası olması sebebiyle  bağışçı faaliyet planını uygulamak adına bazı kararlar alındı. 

Alınan Kararlar: Bilgilendirme stantlarının kurulması, Radyoda canlı yayın programlarının düzenlenmesi, Eğitimler Düzenlenmesi: Kamu –Özel sağlık çalışanlarına yönelik, Okullara Bilgilendirme Eğitimi Düzenlenmesi; Lise ve dengi okullara. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eğitim Düzenlenmesi: Emniyet Müdürlüğü Personelleri, Valilik Personelleri, Diyanet İşleri Müdürlüğü Personelleri, Belediye Başkanlığı Personelleri; Milli Eğitim Personelleri; diğer

Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği; Kızılay ile ortak program yapılması; Üniversite Öğrencilerine Eğitim Düzenlenmesi.

Kaynak: Manşet Haber Ajansı (MHA)

YORUM EKLE