Nevşehir’de Patates Siğiline Karşı Dayanıklı Çeşit Denemeleri Başladı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Ankara Merkez Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü ortaklığıyla, Patates Siğili Hastalığına karşı dayanıklı çeşit tespit etmek amacıyla, hastalık bulaşık parsellerde deneme çalışması başladı.

Nevşehir 22.05.2020, 14:50
Nevşehir’de Patates Siğiline Karşı Dayanıklı Çeşit Denemeleri Başladı

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Okan YILMAZ "Ülkemizde ilk olarak 1997 yılında tespit edilen patates siğili hastalığının herhangi bir kimyasal mücadelesi bulunmamaktadır. Dünya'da ve Ülkemizde tek mücadele yöntemi olarak, karantina tedbirleri uygulanmakta ve özellikle dayanıklı çeşitlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. İlimizde de ilk defa 2001 yılında tespit edilen bu hastalığa karşı, yaklaşık 20 yıldır karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina uygulanan alanın büyüklüğü, ilimizde 91 Bin Dekara ulaşmıştır.

İlimiz ve ülkemiz patates tarımının geleceği açısından son derece önemli gördüğümüz bu proje ile 8 çeşit patates tohumluğunun, Ankara Merkez Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü ortaklığıyla, Derinkuyu İlçemizde 8 tekerrür halinde 64 parselde dikimi tamamlanmıştır" dedi.

Yapılan açıklamanın devamında, Araştırma Enstitüsü ve İl Müdürlüğü ekiplerince sürekli gözetim altında tutulacak, deneme parsellerinde dayanıklı çeşitlerin belirlenmesi ile ülkemiz ve Nevşehir patates tarımını tehdit eden, Patates Siğiline karşı mücadele de çok önemli bir yol kat edileceğini kaydetti.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@