10 Kasım 2015 Salı 15:25
Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Ait 2015 yılı Ekim Ayı Faaliyet Raporu
banner230

-İlimiz genelinde Müdürlüğümüze bağlı Müze ve Örenyerlerini Ekim ayı içerisinde 227,787 kişi ziyaret etmiştir.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’ nün 09.10.2015 tarih ve 190858 sayılı yazılarına istinaden; 12-18 Ekim 2015 tarihleri arasında Bakanlığımız ve Türk Hava Yolları Anonim ortaklığı arasında imzalanarak yürürlüğe giren Barter Protokolü kapsamında MA Productions Filming Services in Turkey ve İngiliz Rightster Film isimli firmalar tarafından Fortune Traveller Turkey isimli program çekimleri Bölgemizde gerçekleştirilmiştir.

-Anıl DİKİCİ’ nin 15.09.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 21 Eylül-03 Ekim 2015 tarihleri arasında Jue Jiao «feCulture Company Ltd. adlı yapım şirketi İlimiz sınırlarında çekim yapmışlardır.

-Fidan Özen DOECKE’ nin 11.09.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 17-20 Ekim 2015 tarihleri arasında Almanya TV kanallarında ARD KİKA’ da yayınlanacak olan çocuklara yönelik “Checker Tobi” adlı program çekimleri İlimizde gerçekleştirilmiştir.

-Nilgün KÖPRÜCÜ’ niin 05.10.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 13-30 Ekim 2015 tarihleri arasında ABO Yapımı NON-TRANSFERABLE isimli sinema filmi çekimleri İlimizde gerçekleştirilmiştir.

-Deniz GÜLTEKİN’ in 29.09.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 01-02.10.2015 tarihlerinde “Muharrem Ayı Konulu 4 Kapı 40 Makam” adlı filmin çekimleri İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hacıbektaş Veli Türbesi -Hacıbektaş Veli Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

-Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreterliğinin 10.09.2015 tarih ve 6222 sayılı yazılarına istinaden; 08-10 Ekim 2015 tarihleri arasında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü Genel sekreterliğinin I. Uluslar arası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış için Çaldık konulu klip çekimleri İlimizde gerçekleştirilmiştir.

-Bahri ERYİLMAZ’ m 09.10.2015 tarihli dilekçesine istinaden; TRT TÜRK kanalında yayınlanacak olan ŞEHRİYAR programı için, Ahi Evran ile ilgili belgesel çekimleri İlimiz Hacıbektaş İlçesinde bulunan Hacıbektaş Veli Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün 25.02.2015 tarih ve 37128 sayılı Makam oluru doğrultusunda Marka Kentler olarak ilan edilen 8 ilde halk kültürü alan araştırması yapılması planlanmış olup; Bu kapsamda Halk kültürü değerlerinin araştırılması, arşivlenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Nevşehir İli, Halk Kültürü Alan Araştırması ve Marka Kent çalışmaları toplantısı Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde 14 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşmiş olup, toplantıya İlimiz Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ, Şube Müdürü Mehmet BİÇİCİ ve Şube Müdürü Hüseyin SEVİNDİK ve çok sayıda Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Müdürlüğünden gelen folklor Araştırmacıları katılmıştır.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülkif YILMAZ Başkanlığında 22 Ekim 2015 tarihinde İlimiz Ürgüp İlçesinde 5. Kültür Varlıklarının İadesi Uluslar arası Uzmanlar Konferansı gerçekleştirilmiş olup; Söz konusu konferansa Avrupa, Amerika,Asya ve Afrika ülkelerinden konunun uzmanları ile Bakanlığımız ve diğer paydaş kuramlarında katıldığı toplantıya İlimiz Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ ve Nevşehir Müze Müdürü Murat Ertuğrul GÜLYAZ’ da katılmış ve konu ile ilgili görüşlerini bildirmişlerdir.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün

tarih ve 199061 sayılı yazılarına istinaden; Nevşehir Kapadokya Müzesi Mimari, Teşhir-Tanzim Mühendislik ve Çevre Düzenleme projeleri kapsamında

tarihinde Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıya İlimiz Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ ile Nevşehir Müze Müdürü Murat Ertuğrul GÜLYAZ katılmış olup, konu hakkında görüşlerini bildirmişlerdir.

-Bölgede çeşitli kişi ve kuruluşlarca fuzuli olarak işgal edilen ve Bakanlığımıza tahsisli olan peribacalarının tahliye edilmesine ilişkin çalışmalarımız sürdürülmektedir.

-İlimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nevşehir Rehberler Odası ve Kapadokya TÜRSAB Başkanlığınca oluşturulan komisyonca Bölgede yürütülen Kaçak Rehberler ile Kaçak Acentelerin denetimlerine bu dönemde de devam edilmiş olup, söz konusu denetimlerde tutulan tutanaklara ilişkin hazırlanan ve Valiliğimizce onaylanan İdari yaptırım karar tutanakları ilgililere gönderilmiştir.

-Müdürlüğümüzce Hazineye ait kiralanacak ve satılacak yerler ile şahıslara ait su kuyusu, patates deposu, kum ve çakıl ocakları ile mandıra açılması gibi taleplerin mahallinde incelenmesi ve rapor hazırlanması çalışmaları sürekli olarak gerçekleştirilmektedir.

-İlimiz İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ve Şube Halk Kütüphanelerinde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”” ile ilgili kitap sergileri açılmıştır.

-Ekim Ayı içerisinde İl Halk Kütüphanelerimizden faydalanan toplam okuyucu sayısı 7,573 olup, ödünç kitap sayısı ise, 3,411 dır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.