14 Ocak 2016 Perşembe 15:58
Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2015 yılı aralık ayı faaliyet raporu yayınlandı
banner230
 Nevşehir il kültür ve turizm müdürlüğüne ait 2015 yılı aralık ayı faaliyet raporudur.

-İlimiz genelinde Müdürlüğümüze bağlı Müze ve Ören yerlerini Aralık ayı içerisinde 78.242 kişi ziyaret etmiştir.

-Bilal ERÇİN’ in 10.12.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 15-31 Aralık 2015 tarihleri arasında Depo Film Yapım Hizm. AŞ.5 nin Türk Hava Yolları reklam filmi çekimleri Bölgemizde gerçekleştirilmiştir.

-Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin 19.11.2015 tarih ve 2012 sayılı yazılarına istinaden; 03-20 Aralık 2015 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü kadrosunda öğretim elemanı olarak görev yapan Arş. Gör. Duygu KARABAYRAKTAR’ ın Sanatta Yeterlilik tez çalışması olan “KUZ” isimli filmin çekimleri gerçekleştirilmiştir.

-Arif GÜNALP’ m 05.11.2015 tarihli dilekçesine istinaden; 30.12.2015 tarihinde Kozmik Film Yapım Yayın Ltd.Şti.’ nce İlimiz sınırlarında çekimler gerçekleştirilmiştir.

-Böcek yapım Prodüksiyon Hizm. Ltd. Şti.’ nin 25.12.2015 tarihli yazılarına istinaden; 29 Aralık 2015 tarihlerinde Huawei Marka kamera için internet reklam film çekimleri İlimiz sınırlarında gerçekleştirilmiştir.

-Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun gereği; Kalkınma Kumlu toplantısı 25.12.2015 tarihinde Niğde’ de yapılmış olup; Toplantıya İlimiz Şube Müdürü Mehmet BİÇİCİ katılmıştır.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ nün

tarih ve 14687 sayılı yazılarına istinaden; İlimizde, 2015-2016 yılında kullanılabilecek ve satılabilecek yakıtlar ile hava kirliliği için alınacak önlemlerin gözden geçirilmesi gibi konuların yer aldığı

tarihinde yapılan toplantıya Müdürlüğümüzde Şube Müdürü olarak görev yapan Mehmet BİÇİCİ katılmıştır.

-10-11 Aralık 2015 tarihinde; İlimiz Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’ nın UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilişinin 30. yıl etkinlikleri düzenlenmiştir. Etkinlik kapsamında, 10 Aralık 2015 günü, Nevşehir Müze Müdürü Murat GÜL YAZ, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans salonunda “UNESCO Dünya Miras Alanında Kapadokya” konulu sunum yapmıştır. 11 Aralık 2015 tarihinde, Avanos Güray Müze’de yapılan etkinlikler ise İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin BİRSÖZ’ ün açılış konuşması ile başlamıştır. Velettin BİRSÖZ konuşmasında, UNESCO Dünya Miras Listesi hakkında kısaca bilgi vererek, İlimizde korunması gereken doğal arkeolojik ve kentsel alanlardan bahsetmiş, kültürel ve doğal mirasımızı korumanın ve gelecek kuşaklara aktarmanın önemini vurgulayarak, katılımcılara teşekkür etmiştir. Ardından Arkeolog ve Editör Nezih BAŞGELEN “Gravürlerden Eski Fotoğraflarla Kapadokya” konulu sunum yapmıştır. Ayrıca etkinlik kapsamında Güray Müze’ de Kapadokya konulu fotoğraf ve resim sergisi açılmıştır.

-İlimiz Ürgüp İlçesi Başdere köyünde bulunan Büyük ve Küçük Çeç olarak adlandırılan Tümülüslerin tescili için Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü Uzmanları ile çalışmalar yapılmaktadır.

-Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğüne devir çalışmaları devam etmekte olan, Bölgede çeşitli kişi ve kuruluşlarca Fuzuli olarak işgal edilen Bakanlığımıza tahsisli 287 adet peribacasının tahliye ve Orman Su İşlerine iade edilmesine ilişkin çalışmalarımız sürdürülmektedir.

-İlimizde bulunan üç Müze Müdürlüğünde teşhir salonlarını gezmek için gruplar halinde gelen öğrencilere gerekli bilgiler verilmiştir.

-Müze Müdürlüklerine bağlı olarak çalışan koleksiyonerlerin eserleri ile ilgili envanter çalışmaları yapılmıştır.

-Nevşehir Müze Müdürlüğünce Nevşehir Kalesi civarında ortaya çıkartılan yer altı şehri temizlik çalışmaları denetimleri yapılmıştır.

-Müze Müdürlüklerince İlimiz sınırlarında dahilinde bulunan türbelerin belgeleme çalışması yapılmıştır.

-İlimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nevşehir Rehberler Odası ve Kapadokya TÜRSAB Başkanlığınca oluşturulan komisyonca Bölgede yürütülen Kaçak Rehberler ile Kaçak Acentelerin denetimlerine bu dönemde de devam edilmiş olup, söz konusu denetimlerde tutulan tutanaklara ilişkin hazırlanan ve Valiliğimizce onaylanan İdari yaptırım karar tutanakları ilgililere gönderilmiştir.

-EMİTT Fuarında İlimizi temsil edecek olan Kamu ve Özel Kuruluşların ihtiyaçları olan tanıtım materyali Müdürlüğümüz tarafından temin edilmiştir.

-Müdürlüğümüzce Hazineye ait kiralanacak ve satılacak yerler ile şahıslara ait su kuyusu, patates deposu, kum ve çakıl ocakları ile mandıra açılması gibi taleplerin mahallinde incelenmesi ve rapor hazırlanması çalışmaları sürekli olarak gerçekleştirilmektedir.

-İlimiz İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ve Şube Halk Kütüphanelerinde, “03 Aralık Dünya Özürlüler Günü “ ile ilgili kitap sergileri açılmıştır.

-Aralık Ayı içerisinde İl Halk Kütüphanelerimizden faydalanan toplam okuyucu sayısı 8.668 olup, ödünç kitap sayısı ise, 3.234 dür.

Son Güncelleme: 14.01.2016 16:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.