Nevşehir Doğa Kolejinde PISA Sınavı Yapıldı

Nevşehir Doğa Kolejinin Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine PISA Sınavı yapıldı.

Nevşehir 14.03.2019, 14:00
Nevşehir Doğa Kolejinde PISA Sınavı Yapıldı

Nevşehir Doğa Koleji Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri bu sınavla okulda öğrendikleri bilgileri günlük yaşamda kullanma becerilerini geliştirdiler.

Öğrencilerimizin hem akademik hem de günlük yaşama hazırlık süreçlerine destek amacıyla okulumuzda gerçekleştirdiğimiz PISA sınavı, öğrencilerimizin başarılı olmaları için temel oluşturacaktır.

PISA nedir?

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır.

PISA’nın amacı nedir?

PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak, onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA neyi ölçmektedir?

PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; matematik okuryazarlığı, fen bilimleri okuryazarlığı ve okuma becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.

PISA araştırmasında kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Başarı=Doğa

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@