NEHÜ’de 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı için ilk tören; Üniversitemiz Rektörlük Binası önünde Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Nevşehir 12.10.2016, 20:07
NEHÜ’de 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi
banner230
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ailesi olarak 2016-2017 Akademik Yılı Açılış heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadık.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı için ilk tören; Üniversitemiz Rektörlük Binası önünde Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tören daha sonra Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde devam etti. Burada düzenlenen törene; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir İl Garnizon ve Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ramazan Akça, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Davut Kılıç ve Prof. Dr. Mehmet Köçer, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. İzzet Güneş Gürseler, Nevşehir Baro Başkanı Avukat Necmi Öncül, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler, üniversitemiz hayırseverlerinin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.‘Hayalden Hakikate’ Film Gösterimi ve Müzik Dinletisi
Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen tören, ‘Hayalden Hakikate’ isimli kısa film gösterimi ve üniversitemiz tanıtım filminin gösterimi ile başladı.
Film gösterimi sonrası sahne alan Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri, icra ettikleri müzik dinletisi ile katılımcılara keyifli dakikalar yaşattılar.  Müzik dinletinin ardından kürsüye çıkan üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Ömer Semiz, öğrenciler adına konuşma yaptı.Rektörümüzden  ‘15 Temmuz’ Vurgusu
Üniversitemizin 2016-2017 Akademik Yılının öğrencilere, ailelerine, akademik ve idari personel ile tüm milletimize hayırlı olması temennisiyle konuşmalarına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimine vurgu yaptı.
Rektörümüz konuşmasında” Malum olduğu üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin bekasına yönelik tarihimizin en hain darbe ve terör girişimlerinden biri ile milletçe karşı karşıya kaldık.  Bu hain darbe ve terör girişimi askerimizin, polisimizin ve en önemlisi de milletimizin kahraman direnişi ile önlenmiştir. Bir takım dış unsurların aleti olan gaflet, dalalet ve cehalet içindeki hain işbirlikçiler tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan bu darbe ve terör girişimine karşı ‘Milli Mücadele’ ruhu ile direnen kahraman şehit ve gazilerimizle beraber ülkemiz ve milletimiz uğruna canını çekinmeden ortaya koyan tüm kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Bir aile olarak millet, bir aile ocağı olarak vatan kavramının değerini idrak edemeyenlerin içine düştüğü yozlaşmanın; vatanımıza ve milletimize ne büyük felaketler getirdiği ve getirebileceği 15 Temmuzdaki ibretlik hain girişimle gözler önüne serilmiştir. Vatan ve millet değerlerimizi, sadece söylemlerde değil her alanda içini doldurarak yaşatmak; istikbalde milletimizin bu tür felaketlerle karşı karşıya kalmayacağının güçlü teminatı olacaktır” dedi.‘Türkiye’nin En Önemli Üniversitelerinden Biri Olma Yolunda Hızla İlerliyoruz’
Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, 2007 yılında kurulan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitenin planlı, istikrarlı bir o kadar da hızlı gelişimini ile Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.
Kılıç, “ Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi hızlı ve istikrarlı bir gelişme sağlayarak sürekli gelişmektedir. Bölgemizin ve ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde atılımlar yapmakta; yapmaya devam etmektedir.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, bilimsel faaliyetleri esas alan akademik kadrosu, fiziksel ve sosyal imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Günümüzün yükselen değerleri arasında küreselleşmenin önemi dikkate alındığında yurt dışındaki üniversiteler ile iş birliği içerisinde olmanın, dünyadaki gelişmeleri takip etmenin başarıyı yakalamada ve sürdürmede ne denli gerekli olduğu üniversitemiz tarafından dikkate alınmaktadır. Bir aile olarak gördüğümüz üniversitemizin giderek büyümesi ve fiziki imkânlarının iyileştirilmesinin yanında yurt dışındaki üniversiteler ile karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişimini sağlamak da önem verdiğimiz konulardandır.        
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak uluslararası bir üniversite olma hedefiyle yola çıktık. Bu hedef doğrultusunda ortaya koyduğumuz çalışmalarla uluslararası alanda “Mükemmellik Belgesi” olarak bilinen ve Avrupa Komisyonu tarafından gerekli şartları taşıyan üniversitelere verilen “Diploma Eki” ve “AKTS” etiketine sahip ilk üniversitelerden biri olduk. Görece çok genç bir üniversite olmamıza rağmen elde ettiğimiz bu başarı, bizim için bir gurur vesilesidir. Azimle ortaya koyduğumuz bu çalışmalar neticesinde artık yurt dışında ortak arayan değil; ortak olunmak istenen bir üniversite konumundayız.

Her yıl sayıları katlanarak artan Erasmus anlaşmaları ile anlaşmalı olduğumuz üniversite sayısı 55'e yükselmiş durumdadır. Yine Mevlana Değişim Programı ile Kore, Çin, Brezilya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Tacikistan gibi ülkelerde bulunan üniversiteler ile anlaşmalarımız mevcuttur. Yurt dışındaki üniversiteler ile gerçekleştirdiğimiz ikili iş birliği anlaşmaları ile üç kıtada faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Akademisyen ve öğrenci değişiminin yanında birlikte gerçekleştirdiğimiz bilimsel proje ve programlar sayesinde uluslararası çapta bir konumda yerimizi almış bulunuyoruz. “Yerelden kopmadan evrensele ulaşma” gayretimizin bir göstergesi olan bu ve buna benzer çalışmalar küresel çapta bir üniversite konumuna yükselmemizin yanında Kapadokya Bölgesinin sadece tarihi ve turizmiyle değil, aynı zamanda üniversitesiyle de anılmasına vesile olmuştur.

Üniversitemiz ayrıca Erasmus öğrencilerine yönelik hazırlanan Yoğun Türkçe Dil Kursu veren bir üniversitedir. Bu kapsamda Türkçe öğrenmek için yurt dışından üniversitemize gelen öğrencileri ağırlamakta; dil öğretiminde uluslararası bilinirliği olan bir merkez olma yolunda azimle ilerlemektedir” diye konuştu.

 ‘Öğrencilerimize ve Personelimize Modern Şartlarda Eğitim İmkanı’
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç,  öğrencisi, akademik ve idari personeli ile büyük bir aile olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bireylerine, en iyi öğrenim ve çalışma, en iyi beslenme ve barınma ortamını sağlamak için bütün imkânlarıyla çalışmalarını sürdüklerini belirtti.
Kılıç, “Fiziki yapılanma, bilgi ve teknolojik kaynaklar, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar noktasında büyük atılımlar gerçekleştiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, birçok yönden donanımlı bir yapıya kavuşmuştur. Üniversitemiz geçen kısa zamanda gelişmiş alt yapısı, modern yolları ve otoparkları, sosyal ve kültürel tesisleri, engelli bireylerin rahatlıkla kullanabileceği altyapılar, yaya ve araç yolları büyük oranda tamamlanmış durumdadır. Personelimizin ve öğrencilerimizin nezih bir ortamda beslenmelerini sağlamak adına modern yemekhanemiz ve sosyal tesisimiz tamamlanmış ve hizmete girmiş bulunmaktadır.
Öğrencilerimizin ve öğretim elemanlarımızın bilgiye çok daha kolay ulaşmaları ve ulaştıkları bilgiyi kolay işleyebilmeleri için çeşitli çalışmalar yaptık; yapmaya da devam edeceğiz. 10.000 m2 kapalı alan üzerine yapılan, akustik tasarımıyla ön plana çıkan, kullanıcıların en rahat şekilde çalışmalarına ve sosyal zaman geçirmelerine imkân sağlayan, 24 saat hizmet verecek büyük bir Kütüphaneyi yakında hizmete açacağımızın müjdesini vermek istiyorum. Yine 17 bin metrekarelik yapısıyla üniversitemizin en büyük fakülte binası olacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Turizm Fakültemizin 2017 yılı itibariyle plan ve projelerinin hazırdır ve yapımına başlamak için Kalkınma Bakanlığının onayı beklenmektedir.

Çeşitli bölümlerimize açtığımız araştırma laboratuvarları ve merkezi laboratuvar altyapımızı büyük oranda geliştirmiş bulunuyoruz.  Bu sayede gerek üniversitemiz bünyesinde bulunan gerekse üniversitemiz dışından değerli hocalarımız, araştırma ve geliştirme çalışmalarını kolaylıkla yapabilme imkânına kavuşmuş durumdadırlar. Yine bilgi teknolojileri noktasında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Üniversitemizi bilgiye çok daha kolay ulaşılabilen bir yapıya kavuşturmuş bulunuyoruz” dedi.

‘Üniversite Olarak, Şehrin Her Alanda Gelişimine Önemli Katkılar Sağlıyoruz’
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin ortaya koyduğu bilimsel, sanatsal, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerin bölgenin kültürel ve sosyal dokusunun gelişmesine büyük katkılar sağladığını söyleyen Rektörümüz Kılıç, “ Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak öğrenci yetiştirmenin yanında bilimsel ve akademik çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki bir bütün olarak bakıldığında üniversitemizin bilimsel performansı çeşitli kurumlar tarafından tescillenmiş durumdadır. Şüphesiz bu bizim için önemli bir gurur vesilesidir.

Bugüne dek bütüncül bir eğitim anlayışı ile hareket eden Üniversitemiz, bilimsel faaliyetlerin yanı sıra kültür, sanat ve spor alanlarında da faaliyet göstermeye gayret etmektedir. Spor kulüp ve toplulukları marifetiyle gerek öğrencilerimiz, gerekse akademik ve idari personelimiz arasında gerçekleştirilen sportif ve sosyal aktiviteler şehrimize de yeni bir soluk getirmiş bulunmaktadır.
Bilimsel, sanatsal, kültürel, sosyal, sportif etkinliklerimizin artması ile birlikte bölgemizin de kültürel ve sosyal dokusunda bir canlanma ve gelişme meydana gelmiştir. Meydana getirdiği değişim ve gelişmeyle doğru orantılı olarak bulunduğu yörenin bir cazibe merkezi halini almasını sağlayan Üniversitemiz, bölgenin sosyal ve iktisadi yapısında ciddi bir iyileşmeye de sebep olmaktadır” diye konuştu.
Konuşmasının sonunda 2016-2017 Akademik Yılın, akademik ve idari personel ile öğrencilere tekrar hayırlı olması temennisinde bulunan Rektörümüz, üniversitemizin fiziksel yapılaşmasında maddi ve manevi katkısı olan hayırseverlerimize bir kez daha teşekkür ederek, vefat eden  hayırseverlerimize Allah’tan rahmet diledi.

 Yeni Akademik Personele Cübbeleri Giydirildi
Rektörümüzün konuşmalarının ardından akademik yükselme gerçekleştiren ve üniversitemiz ailesine yeni katılan akademik personele cübbelerini giydirme törenine geçildi. Akademik personele cübbelerini giydiren Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, kendilerini tekrar tebrik ederek hayırlı olması temennisinde bulundu.

İlk Ders YÖK Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi’den
Üniversitemizin 2016-2017 Akademik Yılı açılış törenine katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, yılın ilk dersini verdi. ‘Türkçe Üzerine Düşünme’ başlığı adı altında konuşma yapan Prof. Dr. Hayati Develi’ye konuşmalarının ardından katılımlarından ve ilk dersi vermelerinden dolayı teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, kendilerine plaket takdiminde bulundu.
 
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@