Kılık kıyafet konusunda kafalar karışık

Avanos Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden eğitim kurumlarına gönderilen “Kılık – Kıyafet Düzeni” başlıklı yazı kafa karışıklığına yol açtı.

Kılık kıyafet konusunda kafalar karışık
banner230

Kılık – kıyafet yönetmeliğinin değişmediği hatırlatılan yazıda eğitimci erkekler için; “Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. (Değişik: 7/8/1991 - 91/2048 K.) Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

c. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.” İfadelerine yer verildi.

Kadınlar içinse; “Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.” Açıklamasında bulunuldu.

Ancak Sendikaların uzun süredir kılık kıyafet konusunda yürüttükleri eylemlerden dolayı gerek memurlar gerekse öğretmenler kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyorlar ve sendikal kararlar doğrultusunda hareket ediyorlar. Yani herkes dilediği kıyafetle işine gelebiliyor, saçını sakalını istediği gibi uzatabiliyor. Ülke genelinde de kimse buna itiraz etmiyor.

Sendika Kararları

Türk Eğitim-Sen Merkez Yönetim Kurulu tarafından 15.03.2013 tarihinde alınan “Kamuda çalışanların serbest kıyafetle iş yerlerine gitme” kararı 31.12.2014 ve 05.10.2015 tarihlerinde de yenilenmiş, Türk Eğitim-Sen tarafından öğretmenler için serbest kıyafet kararı tekrar alınmıştı. 16 Eylül 2017 tarihinde okulların açılmasına az bir süre kala sendika tarafından alınan karara göre  “Serbest kılık-kıyafetle” iş yerlerine gitme kararının, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı süresince,  devam ettirilmesine karar verilmişti.

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada da memurların mevcut kılık kıyafet yönetmeliğinin “darbe kırıntısı” olduğu belirtilirken, darbe kırıntısı olan kılık kıyafet yönetmeliğine uymamam kararımız 2017-2018 eğitim öğretim yılında da devam etmektedir denildi. Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen gibi bu sene serbest kılık kıyafet eylem kararını uzatmış oldu.

Anadolu Eğitim Sendikası, Eğitim-sen ve Eğitim-İş sendikaları da serbest kılık kıyafet eylem kararı uyguluyorlar.

Bütün bu gelişmeler bilinirken 2013 yılında bu yana uygulanan serbest kıyafet uygulamasına uyulmaması, yönetmelik hükümlerine uyulmasının istenmesi eğitimciler arasında kargaşaya ve ceza alır mıyım? endişesine yol açtı.

Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir açıklama yapacak mı? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak: Manşet Haber Ajansı (MHA)

YORUM EKLE