Gizligider: "Arakan’da Yaşanan Dramı Uluslararası Gündeme Aldırdık"

Ak Parti Nevşehir Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesi Ebubekir GİZLİGİDER, PAB 137. Genel Kuruluna katılmak üzere Rusya’nın St. Petersburg şehrine gitti.

Gizligider: "Arakan’da Yaşanan Dramı Uluslararası Gündeme Aldırdık"
banner230

TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’ın da katıldığı ve açılış konuşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir PUTİN’in yaptığı Genel Kurulda Türkiye adına Uluslararası İnsani Hukuk Komitesi üyeliğine aday gösterilen GİZLİGİDER, adaylığı ve küresel siyaset üzerine bir de konuşma gerçekleştirdi.

.

Konuşması hakkında açıklamada bulunan GİZLİGİDER;

‘TBMM Başkanımız Sn. İsmail KAHRAMAN ve PAB Türk Grubu heyeti olarak PAB 137.Genel Kuruluna katılmak üzere St.Petersburg’a geldik. Meclis Başkanımız ile birlikte KKTC’nin ilk kadın Başbakanı olan ve halen KKTC Meclis Başkanı görevini yürüten Sn. Sibel SİBER ile bir görüşme gerçekleştirerek Kıbrıs konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Açılış konuşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir PUTİN’in yaptığı PAB Genel Kurulunda Türkiye adına aday olduğum Uluslararası İnsani Hukuk Komitesi üyeliği için yaptığım konuşmada Selçuklu döneminde, Osmanlı döneminde ve bugünlerde Suriye’li göçmenlerle ilgili yaptıklarıyla Türkiye’nin uluslararası insani hukukun denge ülkesi olduğunu, dünyanın yeni ve adil bir sistemle ilerlememesi halinde büyük bir krize doğru yol aldığını belirttik. 132 ülke Milletvekili ve 96 Meclis Başkanına hitaben yaptığımız konuşmada Arakan’da yaşayan Müslüman kardeşlerimizin dramını gündeme taşıdık. Fas, Endonezya, Bangladeş, Kuveyt, İran ve Sudan heyetini de yanımıza alarak Genel Kurula katılan ülkelerin çoğunu ikna ettik ve diğer gündem maddelerini eleyerek Myanmar’dan Bangladeş’e göç eden Rohingya Müslümanlarının dramını ve onlar için neler yapılacağının araştırılmasına dair acil gündem maddesini kabul ettirdik. İlkini benim yaptığım konuşmalarla, bölgeye yaptığımız ziyarette şahit olduklarımızla ve çekilen fotoğrafları bütün ülke temsilcilerine dağıtarak bütün dünya parlamentolarının bu zulümden haberdar olmasını sağladık ve İnşallah mazlum Müslümanlar için önemli bir hayra vesile olduk’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 11:31
YORUM EKLE