Geleceğin Mimarları, Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde İncelemelerde Bulundu

Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 3. Ve 4. Sınıflarında eğitim gören geleceğin mimar adayları, dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi ve civarında incelemelerde bulundular.

Geleceğin Mimarları, Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde İncelemelerde Bulundu
banner230

Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Glenn Terry Kukkola koordinatörlüğünde, 5 öğretim üyesinin gözetiminde gerçekleştirilen arazi çalışmalarında öğrenciler, Nevşehir Belediyesi tarafından temizleme çalışmalarının devam ettiği dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarındaki bölgede incelemelerde bulundular.

Mimari Tasarım 4. Sınıf stüdyosu ve tarihi çevre koruma dersi alan öğrenciler, bölgenin mimari özellikteki yapılarını da yakından görme ve inceleme imkanı da buldular.

Nevşehir Belediyesi ‘nin temizleme çalışmalarından sorumlu yetkilileri de burada sürdürülen temizleme çalışmaları ile bölgenin mimarı özelliklerine ilişkin öğrencilere bilgiler aktardılar.

Yaklaşık 2 saat süre ile devam eden inceleme gezisine katılan öğrenciler tüf kayaya oyulu sivil, askeri ve dini mekanların yer aldığı dünyanın en büyük yeraltı şehrine hayranlıklarını dile getirdiler.

.

Kaynak: Manşet Haber Ajansı (MHA)

YORUM EKLE