Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü ve Şehitler Günü Törenlerle Kutlandı

Türk tarihinde destanlaşan en büyük zaferlerden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve Şehitler Günü Nevşehir’de düzenlenen iki ayrı tören ile kutlandı.

Nevşehir 18.03.2019, 13:16
Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü ve Şehitler Günü Törenlerle Kutlandı

Nevşehir’de, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitler Günü için ilk tören Nevşehir Şehitliğinde düzenlendi.

Buradaki törende Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen ve Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, Atatürk Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Nevşehir Şehitliği’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerin aziz hatıraları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile devam eden bir tören, 1 manga askerin saygı atışı yapması ile sona erdi.

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitler Günü kutlamalarına Nevşehir Recep Tayyip Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam edildi.

Tören öncesinde Nevşehir Recep Tayyip Anadolu İmam Hatip Lisesi fuayene salonunda 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğrencilerinin Çanakkale Zaferini yansıtan pastel boya, kuru boya ve kara kalem çalışmasından oluşan resim sergisi Vali İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Belediye Başkanı Atilla Seçen, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Yüksel Yiğit, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşad Şahin ve diğer protokol mensupları tarafından gezildi. Bu arada protokol mensupları, Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul bölümünde eğitimlerini sürdüren öğrencilerle bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitler Günü anma etkinliği Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Kurşunlu Camii Müezzin-Kayyım Mustafa Kaymaz’ın Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam eden törende, Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihi kadar dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti için belirleyici bir rol oynaması açısından büyük bir önem taşıdığını dile getiren Çiftçi: “ Millet olma şuurunun tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan, bir prestij ve azmin mücadelesi de olan Çanakkale Zaferi, 1. Dünya Savaşı’nın en önemli ve hassas bölümünü de oluşturur. Çanakkale Savaşı, ordumuzu zafere taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gerçeğini ortaya çıkartmıştır. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerim, dünyada eşi benzeri olmayan bir destek yazmıştır. Çanakkale Zaferinin özellikle genç nesillere çok iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de bir teminatıdır “ dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitler Günü kutlamalarına daha sonra Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programın sunumu ile sona erdi.

Duygusal anların yaşandığı etkinlik, yaklaşık 2 saat süre ile devam etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@