Boşanma Komisyonu Raporu geri çekilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Eski “Boşanma Komisyonu Raporu”nun çocuklar ve kadınlarla ilgili kabul edilemez hükümler içerdiği için geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Nevşehir 28.05.2016, 12:03
Boşanma Komisyonu Raporu geri çekilmeli
banner230
CHP Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Eski yaptığı yazılı açıklamada, “Boşanma Komisyonu Raporu”nun içeriğine bakıldığında, gerek çocuklar gerekse kadınlar için kabul edilemez hükümler içerdiğini söyledi.

 Başkan Mukaddes Eski’nin açıklamaları şöyle: “TBMM’de, “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi” ile ilgili Kurulan ve kamuoyunda, BOŞANMA KOMİSYONU, olarak bilinen komisyonun, 6 Mayıs 2016 tarihli araştırma raporu, derhal geri çekilmesi gereken bir rapordur. Raporun içeriğine bakıldığında, gerek çocuklar gerekse kadınlar için. kabul edilemez hükümler içermektedir. Rapor, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla, 5 yıl boyunca sorunsuz ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde, denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Oysa; Devletin görevi, çocuklarımızı her türlü istismardan korumak, bunun önlemlerini almaktır. Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukukla, ne adaletle, ne ahlakla, ne de vicdanla açıklanamaz. Bu nasıl bir rapordur ki; çocuğun 5 yıl boyunca, istismarcısının, istismarının devam etmesinin, önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki, çocuk evliliğinin önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki, istismarcıya denetimli serbestlikten yararlanma yolunu açmakta, korumaya almakta, affetmektedir. Bu rapor, meclis çatısı altında, nasıl olsa çoğunluktayım, meclisten geçiririm diye düşünülüyor ise, bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin, bizim sizin yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuğumuz yok.

Uygulanmasına müsaade etmeyeceğiz
Günlerdir, bu konuda atılan çığlıkları duymanızı, derhal raporunuzu geri çekmenizi bekliyoruz. Aksi takdirde, buna asla müsaade etmeyeceğimizi bilin istiyoruz. Rapordaki şiddet gören kadınlarla ilgili öneriler de asla kabul edilemez önerilerdir. Kadınlar yıllardır verdikleri mücadele sonucu, elde ettikleri haklarından, asla taviz vermeyecek, asla geri adım atmayacaklardır. Bu raporun da öngördüğü gibi; Şiddet gören kadınlar için, son derece hayati olan koruma tedbirlerini, mesai saatleri ile sınırlandıramazsın. Koruma tedbiri almak için delil şartı getiremezsin! Ve “ Delil getir seni koruyayım” diyemezsin. Erkek mağdur olmasın diye, kadına verilecek nafakayı evliliğin devamı süresine bağlayarak, kadını şiddet gördüğü, mağdur olduğu bu evliliğe mahkum edemezsin. Bunun adına evliliği korumak diyemezsin! bu evliliği korumak değil, şiddete başvuranı korumaktır, şiddeti meşrulaştıramazsın. Aile içi şiddeti uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi ile çözemezsin. Ailenin korunması için kurulan komisyondan, toplum olarak beklentimiz, çocuğa ve kadına, istismarı, şiddeti önlemek konusunda, daha ileri, daha önleyici daha koruyucu politikalardır. Ancak üzülerek ve şaşkınlıkla görüyoruz ki, komisyon ne amaçla kurulduğunu unutmuştur. Aile kurumunun güçlendirilmesi, şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan komisyon kuruluş amacının, tam tersine sonuçlar yaratacak bir anlayış içerisindedir. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partili Komisyon Üyeleri şerh koymuştur. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Örgütü olarak, bu anlayışınızın karşısında olduğumuzu, sonuna kadar kadın ve çocuk haklarının koruyucusu olacağımızı, kazanılmış haklarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi, çocuğa ve kadına karşı şiddetle, kararlılıkla ve inançla, mücadele edeceğimizi duyuruyoruz.”
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@