Bitki Sağlığı ve Analiz Laboratuvarı için ilk adım atıldı

Nevşehir Ticaret Borsası ve Kapadokya Teknopark A.Ş. işbirliği ile hazırlanan, Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 yılı fizibilite desteği programı kapsamında desteklenen ve 2019 yılında Kapadokya Teknopark içerisinde kurulması planlanan "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı için ilk adım atıldı.

Nevşehir 22.01.2019, 16:28
Bitki Sağlığı ve Analiz Laboratuvarı için ilk adım atıldı

Ahiler Kalkınma Ajansında gerçekleşen sözleşme imza töreninde Nevşehir Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş ve Ahiler kalkınma Ajansı Genel Sekreter vekili Bekir Varol hazır bulundu.

Başkan İbrahim Salaş açıklamasında;

Nevşehir Ticaret Borsası olarak Ahiler Kalkınma Ajansı ile 2018 yılı fizibilite desteği programı kapsamında desteklenen , Kapadokya Teknopark içerisinde kurulması planlanan "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı" Projesi imza töreni ile başlayan süreçte,Türkiye tohum üreticileri ve sanayicilerine hizmet vereceğini ifade eden İbrahim Salaş ,bu proje ile sertifikalı tohumculuk üretiminin başlaması ve gelişmesi için ilk adımı attıklarını ve bu çalışmaların Nevşehir ilimize ve üyelerimize büyük kazanımlar sağlayacağını çiftçimizin daha sağlıklı ürünler yetiştirmesinde destek olacağını ifade eden Salaş açıklamasının devamında, Kurulması planlanan Laboratuvarda bitki sağlığı kontrollerinde alınacak her bir numunenin Nematoloji, Viroloji, Seroloji, Bakteriyoloji ve Moleküler Tanı birimlerinde bitkiye zararlı organizmalarla ilgili analizlerin araştırma ve geliştirme çalışmalarının yanı sıra ekim öncesi tarla kontrolleri de yapılacaktır. Bitkiye zararlı semptomların ekim öncesinde görülmesi ve bilinmesi ile iyi bir tarla kontrolü sağlanarak özellikle virüs sorunu en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Bu sürecin ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@